debe başlıkları

erol mütercimler

 • 10 temmuz 2016 akşamı katıldığı bir programda hava kuvvetlerinin 2/3 kadarının fetö mensubu olduğu bilgisini paylaşmıştı. 5 gün sonra olanları hepimiz biliyoruz. açık açık, haykıra haykıra suç işleyenleri ifşa etti ama birileri kulağının üstüne yattı.

  hocaya göre; 15 temmuz bir darbe girişimi değil, başarısızlık üzerine planlanmış başarılı bir isyan provasıdır. 2019-2020 aralığını tehlikeli bulmaktadır. provası yapılan oyun mutlaka sahnelenir. bunu anlamak için erol mütercimler olmaya gerek yok. akli meleke raporunuzun olması yeterli, zaten o da 65 yaş üstü için isteniyor.

  komplo teorisyeniyim dediğini kendi ağzından duydum, stratejist aynı zamanda. bu adamın dediklerine kulak vermek lazım. bir subay olarak askeri biliyor, bir öğretmen olarak gençliği biliyor, memur bir ailenin çocuğu olarak hayatı biliyor. bu denli okuma becerisine sahip adama inanın demiyorum ama açıklamalarıyla boşluktaki parçalar yerine oturduğunda yermek yerine hak verin.

  emekli binbaşıdır.

 • arkadaş, bu adam strateji uzmanı. üniversitelerde yıllar yılı çalışmış, işin bilimsel kısmına hakim, geçin askerliğini... tarihi verilere ve deneylere dayanarak konuşup yorum yapmak bu adamın mesleği.

  adam almanya'daki bir fon şirketinin anketini özellikle paylaşmış. amacı dikkat çekmek. hoşunuza giden şeyleri söylemek gibi bir görevi yok, aksine seçimin her iki tarafını da sürekli uyarmak için çabalıyor. bunun meltem tv'yle, yandaşlıkla, emekli bir asker olmakla alakası yok, madem dinliyorsunuz odaklanın, bir işi de odaklanarak yapın şu hayatınızda. "niye çabalıyor" derseniz, ölçme-değerlendirme denen bir olgu var, adamın mesleğinin kapsamında. hem uyarıyor hem de gelen tepkilerden edindiği verilerle deney yapmış oluyor. diyoruz ya, mesleği bu yani.

  yüzde elli bir nokta bilmem ne oranı kendisinin değil, bahsettiği araştırmanın sonucu. kendi tahmini farklı. uyduruk haber sitelerinde ya da şu sözlükte iki cümlecik görüp, hemen akabinde koşup atlıyorsunuz şuraya. etraf zaten satılmış yandaş dolu, e haliyle polemik havuzunun içerisine düşüyorsunuz hemen. bir durun, sakin.

  gelmiş yazmış şuraya, diyor ki: "bir haftada ne oldu da erdoğan'ın oyları arttı? neye dayandırarak tahminini değiştiriyor?" e oturup en başından dinlesene adamın ne dediğini! mütercimler'in dayandığı nokta şu: avrupalı bankalar ve fon/finans şirketleri, yatırımlarının bulunduğu ülkelerde yapılacak seçimlerden önce araştırmalar yaparlar/yaptırırlar. bu bilinen bir şey zaten, adamlar paralarını güvenceye alabilmek için gerçekleşme ihtimali olan her tür olasılığı hesaplamak zorunda. bu yüzden titiz çalıştıklarını ve yandaş mandaş değil bağımsız olduklarını söylemek mümkün. e haliyle tahmin oranları çok daha reel, gerçek sonuçlara yakın olabilir. çoğu zaman da sonuçları "tutturduklarını" belirtmiş zaten.

  şimdi bu ihtimaller üzerine akp'nin koşar adım ingiltere ziyaretleri silsilesi ve merkel'in 24 haziran sonrası erdoğan'ı almanya'ya davet etmesi meselesini de hesaba katarak bir teori üretiyor mütercimler ve veri olarak da bu %51.3 oranını paylaşıyor. yukarıda dedik, amacı uyarmak, uyandırmak, tepki yaratmak ve bunu ölçmek... hile olur hurda olur, yanlış hareket olur hata olur, adamı bağlamıyor. elde bir veri var, olasılıklar var, paylaşmış. bakın tekrar yazıyorum: pay-laş-mış. kendi tahmini değil yahu, daha da konuşmam diyor zaten. dediğimi dedim, uyarımı yaptım, şimdi siz düşünün demiş. işi bu zaten, adamın mesleği strateji yazarlığı. tahmin uzmanı olsa böyle salak saçma politik işlere girişmez, kıytırık bir gazetenin ganyan ekini yazar, hatta yazmasına gerek yok direkt bahsi kendi oynar köşeyi dönerdi.

  adama kızmanın alemi yok, sakin olun.

  çok lazımmış gibi tanım: strateji uzmanı, yazar ve akademisyen. meltem tv'de akıl oyunu programının daimi konuğu, aynı isimde bir de kitabı var. sunucu selim kotil'le birlikte her hafta muhtelif konularda tartışıyorlar, her programdan sonra her kesimden ve fikirden insanın illa ki duymak istemediği bir şeyler söyleyip bir çuval küfür yiyorlar. ayrıca kel ve gözlüklüdür, şık giyinir.