16 nisan 2017 anayasa değişikliği referandumu

 • 82 doğumlu laisist biriyim. her seçimde oy kullandım ve sabahlara kadar seçim sonuçlarını takip ettim. yetmedi internetten tek tek baktım. oy kullanmaya başladığımdan beri hep umutluydum ama her seçimde göd oldum. akp denen muhafazakar ve mafyatik oluşum, beni her defasında üzdü.

  şu an yazımı okuyan akp'liler götüyle gülüyordur ama mesele göt olmakta değil kardeş. ilk oy kullandığım seçimden bugüne ülkemiz her geçen sene daha kötüye gitti. paramız her geçen sene daha çok değer kaybetti. maaşlarımız her geçen sene dünya nezdinde daha da değersizleşti. işçiler her geçen sene haklarını aramaya daha çok korkar oldu. insanlar ilk defa açlıkla sınandı, işlerinden kovuldu. ülkemiz dünya nazarında her geçen sene, her alanda sıralama kaybetti. her sene ülkemiz eğitim konusunda daha da geriye gitti.

  bunca seçim kaybettim ama reel siyasette hep kazanan oldum. hep en iyi futbolu oynadım ama hep tabelada yenildim yani.

  ülkemizi tek başına yöneten akp hükümeti, hiçbirimize barış vaat etmedi, bolluk vaat etmedi, rahatlık vaat etmedi. yine vaat etmiyor. sandıktan evet çıkarsa ülke adına mutluluk verici hiçbir sonuç olmayacak. 2010 referandumu da aynı teranelerle geçmedi mi? ne değişti?

  bu referandumun en dönüştürücü yanı hayır oylarıdır, sandıktan hayır çıkmasıdır. tayyip erdoğan boş adam değil, suratına vurulan hayır'dan anlar. belki biraz yumuşar, belki biraz daha insanlarına değer verir, belki biraz daha demokrasi ve şeffaflık için düğmeye basar, belki biraz daha anaların gözyaşını dindirmek uğruna mesai harcar.

  sevgili akp'li dostlar, hiçbiriniz tayyip erdoğan'a 100 metreden fazla yaklaşamazsınız ama referandumda kendisine ciddi bir mesaj verebilirsiniz. yolu yol değil. kimseyi, hiçbir tc vatandaşını gözardı edebilecek, terörist diyerek aşağılayabilecek bir durumda değil. bunun için hayır deyin. güç zehirlenmesinden onu kurtarın.

  hayır dendiğinde yeni bir sayfa açılacak ama evet çıkarsa asıl kaos o zaman başlayacak. lütfen liderinize mesajı iletin. bu böyle yürümez deyin. nasılsa yine cumbaba olarak kalacak. en azından şapkasını önüne koyup düşünebilecek bir fırsat yaratın ona ve hayır deyin. bugün hayır diyemezseniz, bir daha hiçbir şeye hayır diyemeyebilirsiniz. haberiniz olsun...

  selametle hayır....

 • öğrenciyim. hevesli bir hayırcı olan ev sahibim namık abi, maddi sıkıntımı görüp gidiş dönüş bilet aldı. şimdi otobüsteyim. hayırı basmaya geliyorum ulan. ev sahibi ve kiracı öğrencilerin ittifakı var oğlum ortada. cansın namık abi can!

 • oy pusulasının yanında kimliğiyle fotoğraf isteyenlerin bana ulaşması gereken seçimdir. boş pusulayı çekin bana gönderin. ben size bir evet yaparım photoshopta. bunu da burada yapacak yüzlerce kişi var zaten.

  sözlük dışında ulaşacaklar için:
  https://www.twitter.com/hasbihalbabinda

 • bugün bu referanduma dair umudum cok arttı.
  hastalik derecesinde akp'li olan eniştem, her yerde evet naraları atarken bugün oturup ilk defa maddeleri incelemis ve bu anayasa olmaz diye simdi hayir diyor.
  hala akp'li, hala tayyipci. ama hayir diyecek. şükürler olsun ki, gerçeği gören akp'liler de var. hem de düşündüğünüzden cok daha fazla.

 • siz cidden "evet" oyu kullanacakların içerikten bihaber olduklarını mı sanıyorsunuz? hepsi biliyor bunun diktatörlük oylaması olduğunu. tıpkı 1934'de almanların bildiği gibi. sorun şu ki bu adamlar saltanat istiyorlar zaten.

  bugün bunlardan birine 1 saat boyunca diktatörlük ile yönetilmenin kötü olduğunu anlatmaya çalıştım. ikna olmadı tahmin edeceğiniz gibi. ama sonuçta her millet layık olduğu şekilde yönetilir

 • ahahahahaha. evet çıktığında çıkıcak olan ekonomik krize, reisciler diyecekmiş ki. hadi ya tüh bak nasıl da kötü yönettik ülkeyi. evet dediğimiz için böyle oldu.

  yahu siz şu dediğinize inanıyo musunuz allasen? ben sana söyleyim ekonomik krizden sonra ne diyecekler, sen de yaz bi kenara. " evet çıkmasını kendine yediremeyen dış mihraklar, ekonomik darbe yapmaya çalışıyor" bakın aynen bu. bu gerçek. bundan farklı bişey derlerse gelin yüzüme tükürün.

 • evet verene şimdi bir şey demiyorum ama yıllar sonra yanlış yapmışız diyenin allah belasını versin.

 • okuyup hayır vermeye karar verdiğim değişiklikler bütünü.

  barolar birliği güzel bir site hazırlamış bunun için. daha önce verilmişse kusura bakmayın lakin referanduma bir hafta varken insanların girip bakabileceği formatta olmuş. anayasa değişimi olarak ekleyelim siteyi buraya.

  burada en çok dikkatimi çeken şey, benzer vaadlerle önümüze getirdikleri 2010 referandumunda değiştirilen maddelerin baştan aşağı değiştirilmesi.o zamanki vaadleri hatırlaynınız olacaktır. özellikle hukuk alanında türkiyenin stotükoculuktan kurtulacağını, hukukun özgürleşeceğini, sivil anayasa ile birlikte vatandaşın da özgürleşeceğini ifade etmişlerdi. ancak anlıyoruzki bu 7 yılın sonunda yine yanılmışlar, olmamış. bi daha değiştirelim demişler.

  kendi değiştirdikleri maddeleri hala cehape zihniyeti ( ki o sol kafayı ben de hazzetmem) ile bağlantılandıran, daha ne yaptığını bilmeyen, bizzat benzer örmekleri ile başarısızlıkları kanıtlanmış bir kitlenin yaptığı böyle bir anayasaya evet diyebilmenin mantığını kimse bana anlatamaz.

  hayır çıkacağına itimadım sonsuz.

  bir de abimin amlattığı bir anektodu buraya eklemek isterim. bir gurup mhpli ( hayırcı tayfa) akp'nin il başkanlığını arıyorlar. yahu bizim burda şöyle bi 150-200 kadar kararsız seçmen var. bunları bir tatile falan götürsek evet verir diyorlar. akp tarafı bunu kabul ediyor otobüs tutalım istedikleri yere ayarlayalım 3 günlük bir tatil deyip seçenek sunuyorlar. götürelim otele falan fisan. nereye girmek isterler diye soruyor.

  ya sizin şu yaptığınız uçak fabrikasını çok merak ediyorlar, oraya götürsek kafi diyor abimiz, ve bu konuşma burda bitiyor. yalan da bi yere kadar....

 • yıllarca önce yedek subay olarak askerlik yaparken bulunduğum birimde çok tecrübeli bir yüzbaşı, bilgisayar ekranında "yes" ya da "no" şeklinde seçim yapılması gereken bir soru çıkarsa ve eğer sorunun ne anlama geldiğinden emin değilsen "no" yu seçmen gerekir demişti. zira "no" kabul etmemek anlamına gelir, en azından mevcut durumu korumanı sağlar. kaybedersen de son değişiklikleri kaybedersin; ama eğer "yes" seçmişsen bunun neye yol açacağını bilemezsin.

  bu referandum ise çok fazla risk içeren bir soru soruyor, normal bir insan bu soruya evet demez. ancak algısıyla oynanmış, kimyası bozulmuş, yalanlarla ve çelişkilerle aklı dumura uğratılmış halkın %50'si sonunu hesaplamadan evet diyorsa, bu bile başlı başına, memleketin ne kadar büyük bir badire karşısında olduğunu gösterir.

  inşallah atlatırız; "hayır"lısı olsun.

 • köpeğin sahibi bu ülkeyi pazarlamak ile mükellef
  köpeğin sahibi bop eşbaşkanı olma ile övünüyor
  köpeğin sahibi pkk'yı yeniden yapılandırıp binlerce kişinin ölümüne sebep oldu
  köpeğin sahibi komşu ülke yönetimini devirmek için dünyanın en iğrenç acımasız terör örgütleri ile iş birliği yaptı
  köpeğin sahibi bu ülkenin onurunu ayaklar altına almış
  köpeğin sahibi bu ülkeyi terörist ülke sınıfına sokmuş
  köpeğin sahibi bu ülkede çocuklara sistematik tecavüz eden bir vakfı koruyor kolluyor
  köpeğin sahibi bu köpeğin sözde inandığı dinin en büyük günahını işleyip allah şirk koşuyor
  köpeğin sahibi insanlık adına doğru olan her şeye küfrediyor
  köpeğin sahibi olur da es kaza iktidarı bir ana için elden kaçırırsa yargılanmamak için bu ülkenin sistemini değiştirmeye çalışıyor.

  köpek gelmiş hakaret ediyorsunuz diyor.
  sahibini sofrasından attığı kemiğin peşinde koşan şeref yoksunu köpek, (insan köpek tir buradaki kasıt yoksa hayvan köpekler bu kadar aşağılık bu kadar onursuz olamazlar) sahibinin o kemiği önüne atmak için onuruyla çalışan insanlardan çaldığını bilmezmiş gibi artıklarımızla besleniyorsunuz diyebiliyor.

  hayır sadakayla geçinen bir halk yaratıp bunları beslemek için benim paramı çalana köeklik yapan şerefsiz bana yatacak yer ve iki lokma veriyormuş. yarın o sadakaya alıştırdıklarınız sadakalarını alamayınca sizin gibi köpekleri yiyecekler ve biz de sizin gibi köpekleri tek tek göstereceğiz.

  çünkü insan artıkları ile yaşamak istemiyoruz.