çalışılan pozisyonlar ve maaşları

 • işim gereği birçok şirketin maaş bordroları ile iç içe olan bir insan olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki ekşi sözlük'ün belki de en çok yalan yazılan başlığı bu başlıktır.

  ülkemizde ortalama net aylık ücret 3500 tl civarı. çalışanların yarısına yakınının asgari ücret yani 2324 tl karşılığı çalıştığını düşünürseniz çok normal bir ortalama zaten.

  o aylık 20.000 tl kazanıyor edasıyla hareket eden beyaz yakalı plaza çalışanı kardeşlerimizin aylık ortalama net maaşları ise 5000 tl civarı. kilit bir pozisyonda değilseniz adınızın önüne hangi sözde havalı unvanı koyarlarsa koysunlar 5-10 yıllık tecrübeye sahip bir beyaz yakalının aylık brüt ücreti 7500-8000 tl civarı ki dediğim gibi o da aylık ortalama 5 bin lira net gelire tekabül ediyor. tabi bu bahsettiğim ortalama ücret. net 3-4 bin lira bandında çalışan birçok beyaz yakalı plaza çalışanı mevcut.

  ha bu miktarların çok üzerinde kazananlar yok mu? kesinlikle var. örneğin 10 yıl civarı tecrübeli, şirket içerisinde yükselerek önemli bir pozisyona gelmiş daha da iyisi başka bir şirketten özellikle transfer edilmiş personel 12-13 bin brüt maaşa çalışıyor ortalama. onun neti ne yapar derseniz o da aylık 8 bin lira gibi bir meblağ ediyor. ha bu parayı alabilmeniz için dediğim gibi şirkete ciddi katkı sunan önemli bir eleman olmanız gerekir. iyi bir okul ve iyi bir cv gerektirir. harcıalem insanların alabileceği bir ücret değildir.

  gelelim daha yüksek maaşlara çalışanlara. adı sanı bilinen önemli bir şirket düşünün. o şirketin bir biriminin yahut şubesinin başındaki yöneticinin maaşı brüt 20-25 civarlarından başlar. daha üzeri meblağlar yönetimle onun arasında kalmış bir durum. üst sınır yok tabi. onların yardımcıları da brüt 20 bin tl civarı kazanır ki onun aylık ortalaması da 12.000 tl net gibi bir rakam eder. bakın 20 bin brüt maaştan bahsediyorum ve o insanın eline geçen aylık ortalama net kazanç 12.000 tl. üstelik bu maaşı alabilen çok az kişi varken burada 20-30k net maaşların havada uçuşmasının ne kadar sallama olduğunu daha iyi anlamışsınızdır umarım.

  peki bu tabloda en dramatik gördüğün şey nedir diye soracak olursanız özel okullardaki öğretmenler derim. gerçi herkes biliyor bu durumu sır değil. istisnalar hariç özel okul öğretmenlerinin kahir ekseriyeti asgari ücret karşılığında çalışıyor. öğretmenlik gibi önemli bir mesleği yerine getirenlere layık görülen ücretin asgari ücret olması insanı gerçekten üzüyor. hemen hepsi yaşayabilmek için özel ders veriyor mesai sonrası.

  edit: şu kadar tecrübem var, söylediklerinden çok daha fazla kazanıyorum minvalinde mesajlar alıyorum. doğrudur alabilirsiniz. dediğim gibi ben ortalamadan bahsediyorum ve istisnalar her zaman mevcut. örneğin ytü mezunu mühendis bir suser kendi maaşından ve bölümden arkadaşlarının maaşından bahsetmiş. sizlerin ortalamadan yüksek maaş almanız gayet normal. birincisi her ünv. mezunu mühendis değil, ikincisi her mühendis de marka okullardan mezun değil. lütfen yazılanları okurken tüm okul ve bölümleri göz önünde bulundurun.

  bir de rica ederim ocak ayında aldığınız maaşı net maaşınız diye yazmayın. benim bahsettiğim net maaş, toplam yıllık net kazancın 12'ye bölünmesi sonucu elde edilen kazanç. yoksa ocak ayında elinize net 6000 lira geçti diye net maaşınız 6000 lira olmuyor.

  gün sonu editi: vay anam neler dönmüş serhat ya. bu entry ile iyi bir hayat dersi de almış oldum. kimsenin maaşına bir şey demeyeceksin arkadaş. ben bugün bunu öğrendim. bu entry'de insanlara en galiz küfürleri etsem bu kadar tepki almazdım herhalde. yaklaşık 8 senedir ekşide yazıyorum hiçbir entry'me bu kadar mesaj gelmemişti. tam 67 mesaj gelmiş 24 saat bile dolmadan :)

  tamam baylar bayanlar ben bir şey demedim. siz ne diyorsanız o :)takdir edersiniz ki hepinize tek tek cevap veremeyeceğim. teşekkür etmek için mesaj atan da var aralarında ancak mesaj atanların çoğunluğu "ben savunma sanayindeyim, yazılımcıyım, finans sektöründeyim, havacılık sektöründeyim euro ile maaş alıyorum, o dediğin paraları bizim şirkette 2 yıllık tecrübeliler alıyor vs vs. hepiniz yazılımcısınız, hepiniz havacılık sektöründesiniz. ben de paşayım, siz de paşa olun, hepimiz paşayız :)

  kendimi 2007 yılında seçimden 1 hafta önce akp'nin oyu %47'ye dayandı diyen tarhan erdem gibi hissettim valla. yaşı müsait olanlar hatırlar, o seçimde ekşideki entrylere bakarsak akp barajın altında kalıyordu. düşünebiliyor musunuz? %47 alacak partiyi barajın altında kalacak sanıyor adamlar. o kadar ülke gerçekliklerinden kopuklar. o kadar kendi dar çevrelerine hapsolmuşlar. burada da aynı şeyi yapıyorsunuz. bakın tekrar ediyorum: her beyaz yakalı sizin çalıştığınız o üst düzel şirketlerde çalışmıyor, her üst düzey şirkette çalışan adam unvanlı bir iş yapmıyor. hepsi marka okulların marka bölümlerinden mezun değil. çevrenizde bu insanlar var diye bunları genelleyemezsiniz. bakın gariban işçiyi falan katmadım daha işin içine sadece beyaz yakalılardan bahsediyorum. ben entry'de dikkat ederseniz genel durumdan bahsettim. istisnalar tabi ki var dedim. ancak siz ne yapmışsınız? onu dikkate almadan "yalan söylüyorsuunnn, benim maaşım o dediğinden yüksek bi kereee" diye veryansın etmişsiniz. allah daha çok versin güzel kardeşlerim. güle güle harcayın maaşlarınızı ne diyeyim :)

  ha bir de senin gördüğün legal maaşlar, bir de elden alınanlar kısımlar var denmiş. merak etmeyin elden maaş ödemeyecek kadar kurumsal olan şirketleri baz alıyorum maaş analizi yaparken. bir de bakın yapmayın diyorum yine yapıyorsunuz bunu. ocak ayında eline 15000 lira geçti diye senin net maaşın 15 bin değil canımın içi. o maaş yıl sonuna doğru 11500 tl'ye kadar düşüyor. aylık ortalaması da 13 bin tl ediyor. siz buna dikkat etmediğiniz için burada yazdığım maaşlar gözünüze az görünüyor ancak kazın ayağı öyle değil.

  son olarak: "yazılımcıları dikkate almamışsınız belli ki. öyle olsa ortalamayı yükseltirdiniz" demiş bir suser. valla doğru söylüyorsun memleketin yarısına yakını yazılımcı olduğu için genel ortalamayı oldukça yükseltiyorsunuz :) yalnız şaka maka memleketin olmasa da sözlüğün yarısına yakını yazılımcı herhalde. diğer yarısına yakını da finans ve havacılık sektöründe. kalan yüzde on da euro ile maaş alıyor. başka bir izahı yok bu işin :)

 • çalışılmayan pozisyon: mimar
  maaş: 0 tl

  ankara’da mimarım. sketchup, rhinoceros, enscape, lumion, photoshop, illustrator gibi programlara tamamen hakimim.

  grasshopper iyi derecede biliyorum. v-ray ve revit üzerinde çalışıyorum. şu an ortadan biraz daha iyi durumdayım.

  günlük ve profesyonel ingilizceye tamamen hakimim.

  mimar arayan sözlük severler mesaj atarlar ise portfolyo ve özgeçmiş gönderebilirim.

  edit: bu entryden sonra çokça güzel mesaj aldım. hatta cv ve portfolyo isteyenler de oldu sözlükten. nasıl dua ettiniz bilmiyorum ama entryi girdikten 12 saat sonra çok hoş bir firma iş görüşmesine de çağırdı. pek umutlu değilim ama güzel dilekleriniz ve temennileriniz için teşekkür ederim.

 • yine asgari ücretli yazar yok maşallah maşallah.

 • hafta sonu tatilinin yan haklar olarak yazıldığı başlık. özel sektörün ve ekonominin geldiği durum. söyleyeceklerim bu kadar.

  t: her zaman merak uyandırır.

 • sektör: sağlık
  pozisyon: intern doktorluk
  çalışma saatleri:8.00-17.00+(ayda ort 6 nöbet)
  yapılan iş:her türlü ayak işi
  maaş: 645 tl+yemek
  yan haklar:yok

  edit:iş içeriğini soranlar oldu kısaca yazayım;
  kan alma, arter kan gazı alma,idrar sondası takma, ng sonda takma,ekg çekme,pansuman yapma,dosya hazırlama,kan şekeri takibi yapma,hasta sunma,kan taşıma,hasta taşıma,evrak taşıma,kons yazma,ekartör tutma,kapı çarpmasın diye önünde durma,hocaların gazını alma vs vs diye gider

 • ben 2018 marmara gsf grafik mezunuyum. önce 2 ay maaşsız staj yaptım, maslakta. 300 lira yemek verdiler 200 de yol. yetmedi tabii. her gün mesaiye kaldım, after effects bilen tek tasarımcıydım baya iş yaptım. tasarımcı ekip beni başarılı buluyordu. 2 ay sonra işe alacaktınız almadınız dedim 3 ay olsun dediler, tartıştım çıktım.

  sonra maaşlı işimde 2250 aldım, yine maslak'ta çalışıyordum. her gece 3'te çıkıyorduk. aylık yemek kartı 350 idi yetmiyordu. rezaletti. 5 markam vardı, hepsine ayda 30 video yapmam gerekiyordu. mesai ücreti zaten yok. o saatte ulaşım da olmadığı için mecbur taksiye biniyordum ama taksi ücretini önce ben veriyordum cebimden sonra onlar bana 1-2 hafta içinde veriyorlardı. bir de ofis içinde sigara içiyorlardı. 4,5 ay sabrettim sonra çıktım.

  sonra yine maslakta bir yere girdim bu sefer maaşım 2300. 4,5 ay ayda yüzden fazla içerik yapa yapa hayvan gibi portfolyom olmuş ama 50 tl anca fark alabildim. yönetim rezaletti. patronlar tasarımlarımıza karışıyordu, işleri çirkinleştiriyorlardı, müşteri temsilcileri çok pısırıktı, sürekli daha deneyimlilerin yaptıkları işlerin sıkıcı revizelerini yapıyordum. sigortamı da eksik yatırdıkları için maaşın bir kısmını elden veriyorlardı onu da geç veriyorlardı. 2 ayım doldu buradan da ayrıldım.

  işte şimdi mis gibi bir portfolyom var, grafik tasarımcı/jr. art director olarak 8,5 aylık deneyimim var. 3000 maaş istiyorum wowowo yapıyorlar. istanbul'dayım, ailem memlekette. asgari ücret verin oldu olacak.

  sonuç olarak işsizim.

 • reis bedelli askerlik ücreti için "gençler askerlik süresi boyunca çalışarak o parayı çok rahat kazanabiliyorlar, ücret gayet makul" dediğinde söylemediğiniz şey kalmadı ibne herifler gayet de doğru demiş çok daha fazlasını kazanıyormuşsunuz işte.

 • lokasyon : izmir
  meslek : kimya müh
  pozisyon : üretim müh
  tecrübe : yeni mezun (2 ay)
  maaş : 3250tl (net)
  8-17 c.tesi pazar tatil

  bu işsizlikte iş bulduğumuza şükreder hale geldik. tecrübesizlikten para konuşamıyoruz ki bulduğumuz işe girdik.

 • aga bu başlık tam ezik "tornasol"ü, mesela bakıyorsun yazmış oraya 5000 dolar maaş alıyorum primler 10 bin yat kat araba verdiler diye, adamın önceki yazdıklarında "kyk borçları silinsin ödeyemiyorum" var. asdadfasd amk ezikleri ya

 • sektör:kamu
  meslek:uzman kadrosunda memurluk
  deneyim: 2 yıl
  maaş:4165 tl
  lokasyon:anadolu'nun taşra bir ili
  artıları:stressiz,sendromsuz bir iş ortamı...ara sıra binadan bağımsız gelişen arazi işleri
  eksileri: sosyal hayatı olmayan küçük şehir...şehrin anlayissiz ve kaba saba insanları.

  arkadaşlar son olarak 5 sene işsiz kaldım...eş, dost karı kız kovalarken ben 40 derecede kpss kitapları siparişi verdim ve torpilsiz mulakatsiz mezun olduğum dalda ilk 3 'e girerek atandım...işsizlik zor biliyorum çok kotu günler geçirdim intiharın eşiğinden döndüm size diyeceğim tek bir şey var sabırlı olun ve mücadeleden vazgeçmeyin...karı kız peşinde koşup kendi geleceğinizi yakmayin.

  hayırlı forumlar...