debe başlıkları

welateme dersim3
profili

 • filmi yapılması gereken oyunlar

  (bkz: bioshock) tüm serisi. hatta en çok (bkz: bioshock infinite)

 • murat başoğlu ve yeğenine hapis için dava açılması

  yargı mekanizmasının iyice saçmaladığını ve 'toplumun gazını almak' misyonuna büründüğünü düşünüyorum. ilgili tck maddelerine göz atalım:

  yedinci bölüm:genel ahlâka karşı suçlar

  hayasızca hareketler

  madde 225 - (1) alenen cinsel ilişkide bulunan veya teşhircilik yapan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  bu maddenin gerekçesi ise "hayasızca hareketler olarak madde metninde sadece alenen cinsel ilişkide bulunmak ve teşhircilik suçu olarak kabul edilmiştir. bu davranışların suç oluşturabilmesi için, alenen gerçekleşmesi gerekir. aleniyet için aranan ölçüt, gerçekleştiği koşullar itibariyle fiilin belirli olmayan ve birden fazla kişiler tarafından algılanabilir olmasıdır." idir.

  dolayısıyla çok basit bir hukuk bilgisiyle söz konusu olayda ceza verilemeyeceği ve takipsizlik kararı verilmesi gerekeceği çok açık. söz konusu olayın ne kadar iğrenç olduğu yargıyı ilgilendirmez bu tarz düşünceler yargı mekanizmasının dışındadır. dolayısıyla yazılmaması gereken bir iddianame olduğunu düşünmekteyim.

  'aleniyet için aranan ölçüt, gerçekleştiği koşullar itibariyle fiilin belirli olmayan ve birden fazla kişiler tarafından algılanabilir olmasıdır.' şu kısım çok önemli. siz bir şahsın limandan ayrılmış (murat veya ahmet farketmez) özel teknesine fotoğraf makinasının zoomu vasıtasıyla yakınlaşıp fotoğraf çekiyorsanız bu 'özel hayatın gizliliğini ihlaldir' 'hayasızca hareket değildir çünkü aleniyet ilkesi mevcut değildir. birinin evinize girip cinsel ilişki anınızı kaydedip yayınlamasıyla aynı şeydir hukuken.

  burada esas problem yargının işlevsizleştirilmesi ve 'toplumun gazını alma' misyonu edinmesi. bu olay medyatik kişiler arasında olmasaydı asla bir iddianame düzenlenmezdi.

 • motosiklet sürücülerine duyulan antipatinin sebebi

  motorcuların trafikte bir araç gibi davranmaması. evet benim motorculara sinirlenme sebebim sadece bu. ne kıskanıyorum ne haset duyuyorum. korkmasam belki motordan binerdim. düşersem ölürüm diye korkuyorum. neyse konumuz bu değil konuya dönelim:
  evet motorcular trafikte bir araç gibi davranmıyor. örneğin arabayı ele alalım. araba denen araç bir alan kaplıyor belli kurallara uyuyor fiziksel olarak yapamadığı için iki araba arasındaki 10 cmden gecmeye çalışmıyor. şeridinde kalıyor vs.ama ben daha hiç normal takip mesafesi kullanan, şerit değiştirme kurallarına uyan ya da araç gibi davranan motorcu görmedim. kırmızıda beklersin gelir seninle diğer araba arasından vıjıt diye basar gider. yav evet aynaları kontrol etmeliyim ama sende o iki araç arasından geçemezsin.bu kadar basit. motorcular trafikte saygı görmek istiyorsa araç gibi davranacaklar. nitekim motorlarda arabalarda birer araç.
  zorunlu ekleme: trafikte her kim ki bir motorcuyu sıkıştırmış kötü davranmışsa şerefsizdir. beğenmiyorsanız ve karşıdaki size uymuyorsa bile saygı duyacaksınız. ben motorcuları düşündüğümden kızıyorum onlara. siz saygı duyun
  edit: imla