debe başlıkları

zelyot5
ekşi sözlük profili

 • kolay gibi görünen ama çok zor olan şeyler

  sabretmek...
  sadece öylece durman gerekiyor oysa bakınca.

 • aşırı hayvan sevgisi maskelenmiş insan nefreti mi

  en sevmediğim dandik kalıp ile cevap vermek zorunda kaldığım derinn düşünce; aynen öyle.

  çünkü faydanız dokunan bir hayvan, canına kastedilmediği sürece size durduk yere asla zarar vermez. insansa genellikle tersidir. gayet anlaşılır buluyorum hayvan sevgisini.

 • en güzel kitap adları

  "sen olsaydın yapmazdım, biliyorum", "başucumda müzik", "kış ikindisinin evinde"*

 • insanı üzen iltifatlar

  insan yaşlandığında "gençken ne güzelmişsiniz" olabilir kanımca.

 • almanya'nın güneş üretmesi

  insanlık için muazzam bir zeka, mühendislik ve enerji üretimi demek, alman bilimadamları 19 senedir çalışıyormuş üzerinde füzyonu gerçekleştirebilmek için.

  çok çılgın bir gelişmedir. neden? çünkü bildiğimiz anlamda nükleer bir santralde fizyon yani büyük bir atomun zincirleme parçalama reaksiyonları sonrasında enerji açığa çıkmasıyla (u_235 parçalanır ve farklı izotoplar ortaya çıkar ve 1 gr u235 parçalanması ile ortaya çıkan enerjinin yaklaşık; 20.000kwh olduğu ifade edilir) oluşur.

  ama füzyon yakın zamana dek imkansız olarak nitelendirilen bir olaydı. neden? çünkü güneşteki patlamalar füzyon ile gerçekleştiğinden ve küçük çekirdeklerin birleşip, büyük bir atom oluşturmaları için gereken çılgın enerjiye ulaşmanın imkansız olduğu düşünülürdü. ancak almanlar'ın yaptığı stellerator'da 100 milyon c'ye ulaşılmış helyum izotopu ile! malzemeyi düşünün, mekanizmaların detayını düşünmeye çalışın, inanılması çok büyük enerji açığa çıkacaktır (şöyle ki; 2 tane döteryumbirleştirilerek bir helyum-3 çekirdeği oluşturur ve bir nötron açığa çıkar. ya da yine 2 tane döteryum kaynayarak bir triton trityumu oluşturur ve 1 proton açığa çıkar. bu tepkimelerin birincisinde 3,3 milyon elektron volt (mev), ikincisinde ise 4 mev’ luk bir enerji açığa çıkar. bu 1 gr döteryumdaki çekirdeklerin tümünün kaynayarak helyum-3 oluşturması durumunda ortaya çıkacak enerjinin 22.000 kw-sa dolayında olacağı anlamına geldiği söyleniyor).

  ocak ayında deneyi hidrojen ile deneneceği ve maliyetin 1 milyar euro olduğu belirtiliyor. almanlar'ın teknolojide gelişmiş olması dünyada hala inanılacak gerçek bilimsel ve mühendislik çalışmalar olduğunu göstermesi ve dünyanın geleceğinin şekillenmiş olması nedeniyle burada sabahın 7.30 sularında insanı inanılmaz heyecanlandırıyor!

  neler olmuş;
  https://www.youtube.com/watch?v=xevpm-u7fnw
  peki nasıl gelişmiş;
  http://news.sciencemag.org/…ght-save-nuclear-fusion