debe başlıkları

rita levi montalcini2
profili

 • sözlük yazarlarının satın aldıkları son kitap

  ben abone oldum. yazılama yayınevinin abonelik kampanyası müthiş. 20 kitap, ister çıkmış olanlardan alıyorsun, ister çıkmamışları bekliyorsun. ilk etapta 11'ini istedim. o yüzden bir değil 11 tane. roman da var içinde, inceleme de, teori de. geri kalan 9 için beklemedeyim.

  bu arada ilgilenen olursa baştan buradan yazmış olayım: https://www.yazilama.com/abonelik-secimi/

 • sözlükte kadın olduğunu vurgulayan yazarlar

  eveeet... dünya dönüyor, yıllar geçiyor, uzay araştırmaları yapılıyor, mars'ta su bulunuyor ama kadınla ilgili manyaklıklar hiçbir zaman eksilmiyor.

  çok pis laflar edesim var ama benim pis dediğim sizde dalga konusu olur biliyorum, o yüzden normal üslubumda devam edeceğim.

  bir kadının kadın olduğunu beyan etmesi sanırım ancak geri kalmış toplumlarda bir tartışma konusu olur. neyi var kadınlığın da bunu beyan etmekten çekineyim? hırsız olsam, kötü bir şey olduğunu bildiğim için "hırsızlık çok kötü bir şey" diye bağırırım ortalıkta; katil olsam "allah'ın verdiği canı allah alır" diye sayıklarım ki ben bir de ateistim düşün; sapığın teki olsam dünyanın en aseksüel insanı gibi dolanır, özelliğimi saklamaya çalışırım. kadın olduğumu neden saklama gereği duyayım? gerek duyarsam beyan ederim, duymazsam etmem. sana ne? sen kimsin?

  sen, evet evet erkek olan, sen yaşamın boyunca sahip olduğun tüm düşüncelerde, tüm davranışlarda, tüm laflarında erkek olmanın getirdiği izleri yadsıyabilir misin? hayır. çünkü erkeksin ve erkek olmak senin dışa vurduğun her şeyin üzerinde ciddi bir etkiye sahip.

  kadın olmak, sanıyor musun ki bundan farklı? öksürüşümde bile kadınlığımın izi var ya hu? kaldı ki yazdığımda olmasın. beni var eden, karakterimi doğrudan ya da dolaylı olarak belirleyen temel faktörlerden biri cinsiyetim. bunu neden saklama gereği duyayım? neden kadınlık bir aşağılık kompleksi sebebi olsun bende?

  bu erkeklerdeki özgüvene hastayım gerçekten. zannediyorlar ki dünya onların etrafında dönüyor. ben kadın olduğumu belli ettim, beyan ettim ya kesin onun dikkatini çekmek için yaptım. ya hu geri zekalı, madem senin dikkatini çekmek için yapıyorum niye oltaya geliyorsun? az bir zeka kullan, bana bu kozu verme o zaman.

  kadınlık sıradan bir şey. tıpkı erkeklik gibi. bunu beyan etmek de etmemek de kişinin kendine kalmış. sizi zerre kadar ilgilendirmez.

  salak, yemin ediyorum geri zekalı bu şekilde düşünenler.