debe başlıkları

xspace48
ekşi sözlük profili

 • kraliyet ailesinin yayınladığı rte fotoğrafı

  komplo teoristleri toplanın.

  ingiliz kraliyet ailesinin, 1.6 milyon takipçili resmi instagram hesabı mevcut. bu hesapta aile adına paylaşımlar yapılıyor.

  biliyorsunuz cumhurbaşkanı erdoğan da şu ara londra ziyaretinde. bugün de kraliçe ile bir görüşmesi oldu. görüşmeyi kraliyetin instagram hesabından bir fotoğraf paylaşarak duyurdular. ancak fotoğraf çok ilginçti.

  fotoğrafta erdoğan, doğal olarak kraliçeye bir miktar eğiliyor. ortaya değişik bir görüntü çıkıyor. esas bomba ise arkada, duvardaki tabloda da çok benzer bir görüntüde bir at olması. baktığınız zaman anlayacaksınız. kaynak

  bu kraliyet aileleri hep bir entrika, hep bir zehir, hep bir mesaj, hep bir üstünlük kurmak peşinde ya. iyi ki osmanlıları sürmüşüz de kurtulmuşuz.

  edit: aşağıdaki bir mesajda*, kraliçenin başkalarını da bu tablo önünde karşıladığı söylenmiş. inceledim. bu adamların hiçbiri devlet başkanı değil. hemen hepsi büyükelçi. 1200 odalı bir sarayda herhalde devlet başkanı karşılama odası ile düşük seviyeli misafir karşılama odaları farklı.

  araştırmaya koyuldum. en bariz örnekler abd ve rusya devlet başkanlarıdır diye girdim google'a.

  obama'nın karşılandığı oda merkel

  biraz daha arattım, kadın bütün devlet başkanlarını bu odada karşılamış. afrika ülkelerininkileri bile. kaynak kaynak 2 kaynak 3 kaynak 4

  erdoğan'ın karşılandığı odada ise hep düşük rütbeli görevliler karşılanmış. google görsellerde "elizabeth receives ambassador" diye aratınca full bu odanın resimleri çıkıyor. kaynak

  ilginç.

  not: bu odada karşılanmış yarak kürek olmayan ülke başkanı fotoğrafı varsa, bana gönderirseniz onu da bu mesaja ekleyeceğim. ancak şu ana kadar ben rastlayamadım. erdoğan'ın karşılandığı odada itibarlı hiçbir ülke başkanı karşılanmamış gibi.

  edit 2: bu odada en yüksek düzeyli olarak şimon peres ağırlanmış. bana gelen mesajlarda en yüksek o vardı. ab ülkeleri, rusya, çin, abd, kanada gibi g-8 klasmanındaki ülke liderleri bu odada ağırlanmıyor anlaşılan.

  edit 3: arkadaşlar, olay erdoğan'ın eğilmesi değil. erdoğan'ın eğilmesi ile atlı tablonun oluşturduğu şaşırtıcı uyum ve bunun en iyi açıdan şak diye yakalanıp, tak diye resmi hesaptan paylaşılması.

 • temel karamollaoğlu

  sıfır baraj ittifakı ile partisinin vekil çıkarabileceği yerlerden garanti vekillik almak yerine cb adayı olma cesaretini gösteren adamdır.

  hatta daha ileri gidelim. cumhur ittifakını kabul etseydi bakan olabilirdi temel dede. ama o makam mevki için değil, inandığı doğrular ve türkiye'nin geleceği için siyaset yaptığını gösterdi.

  adam akp'den bakanlığı, saadet'ten banko vekillikleri reddedip, gidip tek başına cb adayı oldu. helal olsun sana temel dede.

 • 23 nisan 2018 tsk'nın meclisi terk etmesi

  tsk'nın siyasallaştığını gösteren rezalet.

  akp'li vekil konuşurken terk etse, burada askeri vesayet diye ağlayacak akp'liler şimdi bu işe bir kulp ararlar.

  hdp'li vekil 5 dk önce "ermeni soykırı", "kürt illeri", "kürt kökenli değiliz kürtüz", "devlet kürt illerinde zulüm yapıyor" derken değil de, konuşma sırası iyi parti'ye gelince gerçekleşmesi de tsk'nın yeni hassasiyetinin ne olduğunu gösteriyor. vatan mı, makam mı?

  bonus (bkz: 23 nisan 2018 rte'nin ysk açıklaması)

 • 23 nisan 2018 rte'nin tbmm'yi terk etmesi

  tbmm'deki 23 nisan özel oturumunda sırasıyla akp, chp, mhp, hdp gruplarının konuşmasının ardından konunşma sırası iyi parti'ye gelince gerçekleşen hadise.

  erdoğan ile birlikte devlet bahçeli ve binali yıldırım da salonu terk etmiş.

  kaynak

  ilginç bir konu daha var, erdoğan ayrılınca tsk komuta kademesi de salonu terk etmiş.

  kaynak

  siyasetin asla girmemesi gereken bir kurum olan tsk'nın, iyi parti sözcüsü konuşacak diye tbmm'yi, devletin en yüce kurumunu terk etmesi kabul edilemez. türk ordusunun tarihine sürülmüş kara bir lekedir.

  hdp sözcüsü dahi konuşurken, demokrasiye olan saygısından en ufak bir hareket yapmayan türk askeri, iyi parti'den neden rahatsız oluyor?

  bonus (bkz: tsk'nın 23 nisan şarkısını sansürlemesi)

  bonus 2 (bkz: 23 nisan 2018 rte'nin ysk açıklaması)

 • kız çocuğu evlenene kadar bakire olmalı

  çok önemli bir açıklamadır.

  genelde bekaret takıntısının kökeninin rızai olmayan ilişkiler olduğunu ortaya koyuyor.

  zerrin özer, tecavüz mağduru olmasaydı yani bu konuda bir travma yaşamasaydı, sağlıklı düşünebilecek durumda olsaydı, böyle düşünmezdi. bunu da zaten itiraf niteliğinde bir açıklama olmuş.

 • benzin pahalıysa neden bu kadar çok araba var

  araba çok değil, yol ağı az ve karayolu ile taşımanın oranı yüksek demek lazım.

  araba çok demek tamamen cahillik.

  türkiye'nin nüfusu 80 milyon, araç sayısı ise 21 milyon. yani 4 kişiye 1 araç düşüyor.

  almanya'nın nüfusu da 80 milyon, araç sayısı ise 45 milyon. yani bizim iki katımızdan fazla araç var.

  neye göre türkiye'de araç çok?

  türkiye'de yıllık satış rakamı 2017'de 950 bin oldu. almanya'da ise 2017'de 3 milyon 450 bin araç satıldı. yani neredeyse 4 katına çıkıyor.

  türkiye'deki her yıl mevcudun %4,52'si kadar yeni araç satılırken, almanya'da %7,67'si kadar araç satılıyor. yani almanya'daki araç sayısı da bizden çok daha hızlı artıyor.

  sonuç olarak türkiye'de araç falan çok değil, aksine az. ve daha da ilginci, türkiye'de araç sayısı artmıyor. aksine azalıyor. zira %5 büyüme, aslında küçülmedir. çünkü %5 büyüme, ancak 20 yıllık araçlar hurdaya çıkınca oluşan daralmayı karşılamaktadır.

  ha ama bizde 20 yıllık araçların hurdaya gitmesi gibi bir durum yok. 1998 model arabaya hepimiz bineriz. fakir ülkeyiz çünkü. bu nedenle %5'lik artış, büyüme gibi algılanıyor. ama objektif kriterlere göre türkiye araç sayısının artmadığı bir ülkedir.

  sokaktaki araç sayısı da çok değil, azdır. ortalama bir türk vatandaşı hayatının çok daha az döneminde bir arabaya sahip olmaktadır. aileden şanslı olmayan bir türk, 30 yaşından önce araba sahibi olması zordur. buna karşılık bir batılı 18 yaşından itibaren, part time kazandığı parayla bile otomobil alabilir.

  peki araç sayısı az ise, yollar neden dolu? park edecek yer neden yok?

  bunun sebebi açık, yolun ve otoparkın az. şehirlerin dar ve sıkışık.

  istanbul'da şu anda şehir içi trafik iki aks üzerinden akıyor : tem ve e-5. şehrin nüfusu 20 milyon.

  batıda ise bu büyüklükteki bir şehirde sayısını bilmeyeceğiniz kadar çok ana arter olur. mesela los angeles'ta 8-9 tane bu şekilde highway var ve bunlar hepsi 5 gidiş 5 geliş yollar.

  ayrıca 20 milyonluk los angeles, 20 milyonluk istanbul'un en az 3 katı kadar alana yayılmış durumdadır. bu halde, senin aracın az olduğu halde, her yer araba gibi görünüyor.

  daha basitleştirelim, 4 katlı bir apartmanda oturalım ve her katta 3 daire olsun. toplamda 12 daire var. apartmanın altında ya da arkasında otopark olmasın. apartmanın önünde, sokağa park ettiğinde ancak 4 araç sığar. bütün apartmanların önüne 4 araç çekse, sokak baştan aşağı araç çöplüğü gibi görünür. ama normalde aslında daire sahiplerinin sadece 3'te birinin arabası vardır. işte bunu türkiye'ye uyarla, durum budur.

  bir de bizde lojistik olarak taşımacılığın karayoluyla yapılması da, zaten az olan yolları iyice dolduruyor. bu sebeple de araç sayısı fazlaymış gibi görünüyor.

  türkiye'de almanya gibi her yıl 2.5 milyon araç satılsa. çok değil 2 sene sonra, şehirlerde gece 1'de bile trafik yaşanır. şu anda araç sayımız çok az ve buna şükretmeliyiz.

 • meral akşener

  parti binasının açılışına bomba gibi başlamış iyi parti genel başkanı.

  "25 ekim'de partiyi kurduk, 29 ekim'de herkes iyi oldu. törenlerde kimse hastalanmadı. demek ki bunların iyi olması için iyi parti'nin kurulması gerekiyormuş." - sn. meral akşener

 • türkiye'nin ekonomide ispanya'yı sollaması

  çok fazla ekonomik veriye boğulmaya gerek yok.

  birkaç basit soru soralım.

  sizce şu anda bir ispanyol mu türkiye'ye göç etmek ister, yoksa bir türk mü ispanya'ya göç etmek ister?

  sizce ispanyol pasaportu ile mi yurt dışında gezmek daha kolaydır yoksa türk pasaportuyla mı?

  sizce bir suriyeliye sorsak hayatına türkiye'de mi devam etmek ister, yoksa ispanya'da mı?

  bu soruların cevabı belli. cevaplara göre hangi ülkenin daha iyi olduğuna karar verebilirsiniz.

 • kemal kılıçdaroğlu'nun tutuklanması

  yargıya verilen emirdir.

 • 500 suriyelinin torbalı'yı terk etmesi

  bu suriyelilerin memleketin her tarafından aynı şekilde siktir edilmesi lazım.

  islamcı zihniyetin demografik değişim yaratmak için bu suriyelileri kullandığını herkes biliyor. ulan avrupa'nın demografisi değişiyor bu salaklar yüzünden. almanya'da yılbaşı gecesi toplu taciz tecavüz vakaları yaşandı aq, tarihte olmamış bir şey bu.

  ben diyorum ki, türkiye'de iç savaş çıksa, bana yakın olan tarafın çoğunluk olduğu ege kıyılarına kaçar ve savaşa katılırım. bunlar ise ülkelerinden kaçmayı seçmişler.

 • gbt yapan polisin facebook'tan istek yollaması

  şerefsizliktir.

  gbt ve dahi bütün kolluk faaliyetleri insanların güvenliği, huzuru ve rahatı için yapılır. kolluk işleminin bir kimsenin rahatsız olması sonucuna yol açması kabul edilemez.

  burada da güya güvenliğiniz için, huzurunuz için gbt işlemi yapılıyor ama neticesinde güvenliğiniz ve huzurunuz tehlikeye düşüyor, tanımadığınız bir karşı cinsten, ürkütücü biçimde arkadaşlık isteği alıyorsunuz.

  gbt işlemi yapan polis sizin sadece adınızı öğrenmiyor. tc numaranızdan, adresinize, iş yerinize kadar öğreniyor. polis teşkilatı 260 bin personel çalıştıran küçük bir ülke nüfusu kadar kalabalık bir teşkilattır. bunun içinde sapığından, hırsızına da her tür manyak çıkabilir. (her meslek grubunda çıkabildiği gibi) nitekim eşini, sevgilisini öldüren polis duymuyor muyuz onlarca?

  ruh hali yerinde olmayan bir polis, bu şekilde ulaştığı bir kadına askıntı olsa, takıntı haline getirse ne olur? bunlar çok tehlikeli şeyler değil mi?

  profesyonel işlerimiz ile, mesleklerimiz ile özel yaşantımızı tamamen ayırmayı öğrenmeliyiz. iki hayatımız arasında köprü olmamalı. öğrencisiyle ilişkiye giren öğretmen de olmamalı, gbt yaptığı kişiyi taciz eden polis de olmamalı. devlet bunu engellemek için en sert tedbirleri almak durumundadır.

 • osmanlı gelecek alayınızı kılıçtan geçirecek

  psikolojik ve sosyolojik açıdan çok geniş bir arka planı olan bir tehdittir.

  köyünden büyük şehirlere göçüp, asgari ücret alarak haftada 60 saat civarı çalışma yapan insanımız, ne aldığı parayla istediği gibi bir hayat yaşayabiliyor ne de aslında sağlıklı kalabileceği bir hayat yaşayabiliyor. alınan ücretlerle et, süt gibi protein yönünden zengin besinler tüketemiyor, zihnini dinlendirecek sosyal faaliyetlerde bulunamıyor, tatile gidemiyor. bu durum hem fizyolojik anlamda hem de psikolojik anlamda bir enkaz yaratıyor. otobüste, metroda böyle çok insan görüyoruz. bu insanlar yaşamıyor, bu insanlar hayatta kalıyor.

  bu durumun bünyelerinde yarattığı enkaz etkisi de bir öfke problemi yaratıyor. şu sokak röportajları var ya, orada soruyorlardı sizi ne öfkelendirir diye. adamın biri de demişti ki, bizi her şey sinirlendirir çünkü paramız yok.

  http://galeri12.uludagsozluk.com/…iz-yok_844390.jpg

  şimdi bu insan da tabi tatmin olacak yerler arıyor hayatında. işte ezil, sokakta ezil, otobüste ezil, ailede ezil; sonuçta bir yerden bunca ezikliğin tatmini gerekiyor. bazı ülkelerde bu ezilmeler seks ile telafi ediliyor. örneğin sovyetlerden dağılan ülkelerde de ciddi fakirlik var ancak dindarlık pek etkin olmadığı için deli bir cinsel hayat var. insanlar cinsellikle rehabilite oluyor. türkiye'de din nedeniyle o da yok. bizde de siyasetten patlıyor.

  güçlü lider isteği de oradan geliyor aslında. ben güçsüzüm ama benim liderim güçlü olsun bari anlayışı var. oradan tatmin ediyor kendini. kendi hayatında altında kaldığı kişilere posta koyan bir lider. kendini azarlayan patronuna kürsüden laf eden bir lider. tayyip erdoğan desteğinin en büyük nedeni din değil, bu bence.

 • isveçli bakanların iran cb'si için türban takması

  çıkıp dini hassasiyetlere hoşgörü ile savunulamayacak rezil ve acizce hareket.

  iranlı kadın bakan seninle görüşürken başını açıyor mu ki sen onunla görüşürken başını örtüyorsun. diplomasinin temeli mütekabiliyettir. diplomaside hoşgörü falan yoktur.

  bizim rte dini hassasiyet ayağına yurt dışına gittiğinde kilisede günah çıkarsa olur mu? ne alaka?

  esas dini hassasiyetin varsa bu inanç özgürlüğü noktasında olmalıdır ki, bu durumda da isveçli bakanlar müslüman olmadığına göre türban takmaları özgürlük ve demokrasinin tamamen tersine bir harekettir.

 • 24 ocak 2017 meltem cumbul'un hayır demesi

  an itibariyle gelmiş kontr-ataktır.

  helal olsun. işte cesur türk kadını.

  https://twitter.com/…cial/status/823980609202700289

  edit: cem yılmaz ne yapmaya çalışıyor sizce?
  (bkz: 24 ocak 2017 cem yılmaz'ın alo demesi)

  edit2: athena gökhan da bir şeyler yapmış.
  (bkz: 24 ocak 2017 gökhan özoğuz'un atatürk paylaşımı)

 • türkiye iç savaşı

  iç savaş ile ilgili endişelerini paylaşanları hapse tıkarak önlenemeyecek iç savaştır.

  aksine, milleti sadece konuştuklarından ötürü hapse tıkarak iç savaşı hızlandırırsınız.

 • 2016 ekonomik krizi

  yok demekle yok olmayan krizdir.

  kamu alımlarını kısan siz, benzine 1 ayda %10 zam yapan siz ama kriz olduğunu kabul etmeyen de siz...

  kriz yok, ekşiciler boşa sallamasın.

  ardından gelen haberler
  - dolar 3.10 oldu
  - benzine %10 zam geldi
  - memur alımlarını durduruyoruz
  - memur zamlarını azaltıyoruz
  - taksitli alışverişi serbest bırakıyoruz

  şimdi bu haberlerle, kriz yok söylemi uyumlu mu?

 • 2016 ekonomik krizi

  öncelikle kriz nedir onu belirlemek lazım.

  abd için küçülmek krizdir, türkiye için %3 büyümek krizdir, çin için %4 büyümek krizdir.

  kriz her yerin kendi koşullarına göre farklıdır.

  abd'de işsizlik %7 olursa krizdir, türkiye'de %10 olursa krizdir.

  türkiye'de ekonomi %2-3 büyüyor her sene. bak avrupa, abd %2 büyüyünce göbek atıyor demek ki bizde kriz yok demek tam bir kara cehalet.

  türkiye'nin potansiyel büyümesi %4'tür, cumhuriyet tarihi boyunca ortalama büyümesi de %5'dir.

  %5-6'nın üzerinde büyümedikçe türkiye büyüyor denemez. %4'ün altına düşüşler de krizdir.

  eksi büyüme yaşanınca zaten onu kriz değil, çöküş olarak yaşıyoruz.

  türkiye, tl bazında %2-3 büyüse de, dolar bazında eksi büyümeyi de yaşıyor. son 10 yıldır, türkiye'nin gsmh'si 800 milyar dolar seviyesinde. zira ülke tl bazında büyüse de, dolara karşı değer kaybıyla gelen zenginlik uçup gidiyor.

  2013 yılında 1.80 olan dolar, 3 yıl sonra şu anda 3.10 seviyesine gelmiş. neredeyse ikiye katlamış. peki ülke 3 yılda ne kadar büyüdü? %10 anca büyümüştür. dolar bazında ise epey küçüldü.

  üretime dayalı olmayan büyüme nedeniyle, dolara karşı elimiz çok güçsüz.

  burada kriz yok diyen akp yandaşlarına da soralım, hanginiz ihale ile aldığınız işler haricinde işlerimiz iyi diyebilirsiniz?

  tanım: 2013'te başlayan, 2019'a kadar sürecek kriz yıllarından sadece birisidir.

 • mehmet alkan

  2008 yılında taraf gazetesi tarafından ergenekonculukla suçlanırken, 2016'da fetö'den ihraç edilmiş subay.

 • alev alatlı

  fethullah gülen rüyasında peygamberle görüşmüş, darbeyi o istemiş tarzı bir yapılanmaya dini değil seküler bir yapılanma diyen türk aydını.

  tam yakışıyor yani bir orta doğu milletine aydın olmaya.

 • general olan astsubayın darbeci çıkması

  2016 yaş'ında bir ilk olarak, astsubay kökenli yani harp okulu mezunu olmayan bir albay generalliğe terfi edilmişti biliyorsunuz.

  (bkz: astsubayın general olması)

  bu arkadaş terfisinden 1 gün sonra, darbe girişimine adı geçtiği iddasıyla soruşturmaya dahil edilmiş ve görevden alınmış.

  kaynak

  akp'nin paralelle falan mücadele edebilecek birikimi, derinliği, zekası yok.