debe başlıkları

bionical turk2
ekşi sözlük profili

 • 40 numara ayak sahibi erkek

  benim bu.

  (bkz: #71985242)

  edit: ayrıca gözlüklüyüm, kaşlarım birleşik, yüzüm sivilceli, dişlerim çarpık, ağzım yamuk, kulaklarım kepçe, omzum bir karış, parmaklarım dolma gibi...

  ey suser, bir daha böyle bir başlık açma dürtüsü geldiğinde aç bu entrimi oku ve egonu tatmin et.

 • almanya'nın fazla elektrik problemi

  tatlı ve iç ısıtan bir problem.

  almanya bizi gısganıyor

  geçtiğimiz haftasonu havaların biraz fazla rüzgarlı olması itibariyle almanlar talepten daha fazla elektrik üretmişler ve ne yapacaklarını şaşırmışlar efendim. sadece cumartesi günü rüzgar santralleri yaklaşık olarak 40 nükleer reaktöre denk bir enerji(40 gigawatt) üretmişler ve üreticilerin fiyatları negatife düşünce ya santraller geçici olarak durdurulmuş ya da dağıtıcılara fazla elektriğin ağdan alınması için ödemeler yapılmış.

  üstelik bu olay yaklaşık son 10 yıldır da zaman zaman olan bir şeymiş. mesela; geçtiğimiz sene mayıs ayında da alaman kardeşlerimiz fazla elektrik yüzünden sıkıntıya girmişler ve ticari elektrik kullanıcılarına yine fazla elektriği tüketmeleri için ödeme yapılmış. tabii bundan sonraki hedef bu arz fazlalığını dağıtıcılar ve ticari müşterilerden ziyade vatandaşlara indirim olarak yansıtmakmış. çünkü halka sunulan mevcut sabit fiyatlı elektrik kontratları bu arz fazlasının vatandaşa yansımasına bürokratik olarak engel oluyormuş.

  (bkz: first world problems)