debe başlıkları

vatanım sensin

 • sürekli bu başlığa dizinin içeriği ile ilgili seri entry giriyorum fakat bu sefer anlatmak istediğim başka bir şey var.

  hani bu sözlükte maaşlı sandığınız, aktroll dediğiniz insanlar var ya, ha işte onlar hiç de maaşlı değil. son derece gerçekler ve arkalarında hissettikleri güçten ötürü entry girer gibi konuşmaktan hiç korkmuyor, hiç çekinmiyorlar. çevremde böyle biri var.

  'vatanım sensin çok güzel izlesene' dediğimde yüzüme küçümseyici bir ifade ile bakıp 'izlemem ben onu ya' dedi. gerçekten anlamadım, nedenini sordum. halit ergenç'i sevmiyormuş paşam. yalan.

  geçenlerde sinirlenmiş. çünkü biri ona 'insanlar keşke kuran okuyacağına nutuk okusa' demiş. çok sinirlenmiş amın evladı. insanlar kuran okuduğu kadar nutuk da okumuş olsa bu ülke bu halde olmazdı, ama bunu bir sığıra anlatmak imkansız. atatürk'ün türk topraklarında islam'a yaptığı güzelliği anlatmak da imkansız. istiyordu ki herhalde, atalarını yunan, fransız falan siksin. ama bir şeye çok eminim. bu topraklarda hristiyan olarak doğmuş olsa, yine yobazın önde gideni olurdu. buna adım kadar eminim.

  mustafa kemal atatürk'ü sevmiyor. o yüzden de kendisine her tür ideolojiden ve siyasi partiden uzak bir şekilde diziyi seyretmesini önermiş insana aşağılarcasına bakarak 'izlemem ben onu ya' diyerek dalga geçercesine o siktimin ağzında yavşak bir gülümseme oluşturma kuvvetini alıyor. nereden alıyor tahmin edersiniz. çünkü neden? çünkü orospu çocuğu.

  senin o kuvveti aldığın yerleri sikeyim. soysuz ve kansızsın. dizi özelinde düşündüğümde küfür olarak yunan'ı bile kullanmam. keşke o dönemdeki şerefsiz yunanlardan biri olsan, ama daha kötü, senin kanın bile yok. adamların en azından bir helen ideali falan varmış, senin idealin nedir? kadınları metroda ayrı vagona bindirmek? senin vizyonunu sikeyim. senin zihnini, senin sapkınlığını sikeyim.

  tarih boyunca bu ülkenin başına gelmiş en kötü şey sizsiniz.

  imza: selanikli, pipisiolmayangil.

 • leon'un iç çatışmasının çok güzel işlendiği dizi. annesine direkt olarak söylemese de, aklındaki soru: "ne yani, babam, 20 yıldır yanında olan oğlu için, yunan ideallerinden ve görevinden vazgeçmedi de, hiç görmediği ali kemal için mi tüm bunları feda etti?" boran kuzum, o kıskançlıkla karışık hayal kırıklığını, gerçeği reddetme sosuna bulayıp, çok güzel yansıtmış.

 • dimitri'nin yani ali kemal'in ''ben türk'üm, ben türk'üm'' diye aidiyet duyduğu milleti haykırıp ağladığı; türk milleti'nin tek lideri olan yüce mustafa kemal atatürk 'ün ''ne mutlu türküm diyene!'' lafını anımsayarak ali 'kemal' ile karşılıklı ağladığım sahneye ev sahipliği yapan dizidir. yüce ata'mın bahsettiği tam da bu işte, belli bir ırka ait doğmaktan değil o ırka kendini ait hissettiğin anda başlıyor o muhteşem aidiyet!
  diziye gelince bundan güzel ev sahipliği, bundan güzel haykırma olur mu? özellikle şu sıralar türk'üm dediğin an ırkçı etiketini yapıştırmaya çalışan bir dünyada...

 • --- spoiler ---

  vasili'ye hapis şoku

  --- spoiler ---

 • görüyorum ki aranızda yunan işgalini önleme yolunda senaryolar kuranlar var, etme.
  yunan polatlı'ya kadar geldiğini, dünyanın en uzun meydan muharebesi'nin sakarya ırmağının kıyısında yapıldığını, karlofça anlaşmasından bu yana devam eden 'savunma' hattının son bulduğunu ve o andan sonra ''hatt-ı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır; o satıh, bütün vatandır. vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça vatan terk olunamaz!'' ve (ve bir yıl sonra büyük taaruz'da) ''ordular, ilk hedefiniz akdeniz'dir; ileri!'' emirlerinin geldiğini bilmeyen tarih cahili yazarlar; yok pusula salih'le gitti, yok hasibe ana'nın rüyası..
  kardeşim, tarihten bu kadar mı kopuksunuz? hadi bu 'fiction' bir şey. kurgu. ama türk kurtuluş savaşı'nı anlatan bir kurgu. içine hayali kahramanlar sokmalarına bir şey demiyorum; ancak yunan'ın afyon'u işgalini, polatlı'yı işgalini anlatmayacaksa; sokarım böyle diziye. anlatacak arkadaş! ''azize pusulayı götüne soksaydı yunan işgal edemezdi bizi'' mi diyeceğiz? ali kemal vasili'ye ''babaaam'' diye koşup pıçağı böğrüne vursaydı da vatan kurtulsaydı'' mı diyeceğiz? zevdet, teyfik'i öldürseydi de padişah'ın kulları bu kadar türemeseydi mi diyeceğiz? bu vasili dediğiniz adam kendi oğlunu kurşuna dizecek kadar vatanperver bir adam değil mi? neden dimitri'yi buldu diye bu sevdasından vazgeçsin?
  ha?! sorarım size ey ahali.

  bu dizi ile bildiğimiz tek bir şey var:

  kesin türk zaferi!

  bakın kardeşlerim, bu ilerleme öyle boş bir savunma zaferi değildir. yunan'ın elinde 120.000 er, 3.780 subay, 57.000 tüfek, 2.768 makinalı tüfek, 386 top, 1.350 kılıç, 3.800 hayvan, 600 adet 3 tonluk kamyon, 240 adet 1 tonluk kamyon, 18 uçak var.

  biz? bizde 96.326 er, 5.401 subay, 54.572 tüfek, 825 makinalı tüfek, 196 top, 1.309 kılıç, 32.137 hayvan, 1.284 at/katır arabası, 2 uçak var..

  ankara'nın 50km yakınına kadar gelen yunanlar, katı türk savunmasını aşamayınca geri çekilmeye başlamışlar; geri çekilirken de türkler'in kullanmaması açısından önlerine çıkan tüm köprü, tren yolu gibi yerleri patlatmış, bir çok köyü de yakmışlardır. atatürk sırf bu savaş için ''çok büyük ve kanlı savaş'' anlamıan gelen melhame-i kübra demiştir. ayrıca başka kaynaklarda subay muharebesi diye de geçer çok fazla rütbeli asker şehit olduğu için..
  bu savaşta yunan ordularının başında papulis vardı. belki bu açıdan dizide bir gelişme olabilir. vasili bir şekilde ıskartaya çekilir ve onun yerine komutaya papulis geçirilebilir. böylelikle cevdet ve ailesi de kurtarılmış olur.

  bir anekdot daha aktarayım;
  mustafa kemal, sakarya meydan muharebesi'ne kadar herhangi bir rütbesinin olmadığını, o güne kadar kazandığı rütbelerin osmanlı imparatorluğu tarafından alındığını belirtmiştir.
  savaşın sonunda meclis, mustafa kemal'e mareşal ve gazi unvanlarını vermiştir.

  edit: noktalama.

 • ali kemal evin içinde de takım giyiyor. acep uyurken de mi ?

 • oooo aktroller de geldi başlığa... demek ki bu dizi çok yerinde söylemler üretiyor.

 • yeni bölümün ilk sahnesi şöyle olabilir;

  spoiler

  azize: cevdet'im demek sen bir vatanseversin.

  cevo: ne alaka hemşire? ben yunan seni öldürdü sandım, o yüzden dellendim. bu stavro malı beni yanlış anladı.

  azize: haaa tamam o zaman, allah belanı versin cevdet.

  spoiler

 • --- spoiler ---

  kucaklaşcağınıza stavro'yu gömün hemen amk

  edit: atını da sucuk yapın.

  --- spoiler ---

 • ana rahmine düşen en aptal spermlerin hiç bir zaman hoşlanmayacakları dizi.

  2017 de bile atatürk ün adı duyulunca ağlayan insanlsrı gördükleri vakit titriyor bu andavallar. çünkü değerleri yok bu müptezellerin..

  ata bile binemeyen bir kağanları var söz de.. ilahlaştırıp tapıyorlar sadece başka hiç bir şey yok.

  bir de gelip bu başlık altına sıçıyorlar.. gidin kardeşim başka yer de sıçın. hatta o kadar sıçın ki karşılılşı bokunuzda boğulun.