debe başlıkları

vatanım sensin

 • --- spoiler ---

  allah aşkına azize'nin ya da cevdet'in hayalinde bişey olmasin böyle olursa fena söverim. ahhhh cevdet'im öyle bir anda silahını aldın tereddüt etmeden dan dan dan vurdun ya dedim azize ben olsaydım da böyle bir cevdet'im olsaydı.ahh ahhhh cevdet tarzı erkekler kalmadı. bilekte pantolon giyen kıçı başı oynayan alagavatlara kaldık.
  --- spoiler ---

 • ben bu dizide bir şeyi anlamadım. şimdi herkes tevfik'in arkasından sövüyor, şerefsiz hain orospu çocuğu namussuz diye.

  lan tevfik dediğin vatan millet umurunda olmayan, kimsenin tarafını tutmayan, sadece kendi işine geldiği gibi davranıp, sadece kendi çıkarlarını düşünen kaypağın teki. ne yapıyorsa ya cebini doldurmak için, ya makam mevki sahibi olmak için yapıyor. "al şu üç kuruşu s.ktir git bi daha gözükme" desen hakikaten s.ktirip gidecek bir yavşak. kimse de bu tevfik'in değişmiş olabileceğine inanmıyor. değiştim, efe oldum yunanla savaştım diyor, ne azize inanıyor, ne cevdet inanıyor. inanmasınlar da zaten, hakları var.

  peki bu charles hamilton ne ara bu kadar bizden oldu lan? para pul makam mevki için şerefsizlik yapan tevfik'i yerden yere vururken, sadece baldızı öldü diye taraf değiştiren charles'ı nasıl bu kadar benimsediniz? geçen sene kordon'da bomba patlatan, türk obasının çoluk çocuk diri diri yakılmasına sebep olan, hatta tevfik'e mustafa kemal'e suikast düzenlesin diye bombayı veren charles'ın ta kendisi değil miydi oğlum ben mi yanlış hatırlıyorum? hadi baldızı öldü diye taraf değiştirdiğine inandın, hee hee de geç. nasıl oluyor da cevdet'in gizli görevini söyleyecek, yakup'u deşifre edecek, bütün gizli planları yanında konuşacak kadar içine alabiliyorsun lan bu ne saçma iş? daha geçen sezon köstekli saatten şifreli mesaj aşırırken şimdi paldır küldür her boku anlatıyorsun lan herife.

  ha sevgilisi olur, karısı olur, cevdet ile azize'nin aşkı gibi dillere destan bir mevzu olur, dünyayı tanımaz, ölünce taraf değiştirdi dersin, azıcık mantıklı olur. altı üstü baldızı. neymiş, emanetmiş, çok değer veriyormuş. kusura bakma da geçen sezon hiç de sikliyor gibi değildin lucy'yi. türk obası yanınca lucy üzülüp hüngür hüngür ağlarken, sen kurtulan çocuğu elma şekeriyle zehirlemeye çalışıyordun. "vay benim kıymetlim lusim üzüldü, ağladı, ben bu çocuğa ellemeyeyim daha çok üzülür" falan demiyordun. lucy mucy dinlemeden görevin neyse çatır çutur yapıyordun.

  ha baldızı öldü diye geçen sene yemediği bok kalmayan ingiliz ajanını götünün dibine sokacak kadar güveniyorsan, bu kadar osuruk bi sebepten taraf değiştirdiğine bu kadar kolay inanıyorsan tevfik'in günahı ne oğlum? o da değiştim, efe oldum yunan'ı sikerttim diyince "he öyle mi gel o zaman kardeşim" diyebilmen lazım.

  haksız mıyım, biri bana bu çelişkiyi anlatabilir mi?

  charles'ın taraf değiştirme hikayesi çok havada kalmış değil mi?

 • leo'nun şifreciyle konuştuğu sahne gora'da ki sahneyi hatırlattı.

  "buradan kaçmamız lazım. seni seçtim çünkü sen farklısın, japonsun bir kere."*

 • --- spoiler ---

  dinci, gerici, yobaz, orospu evladı: bundan sonra yolumuz ankara.

  --- spoiler ---

  ankara ananızı iyi sikti ama. günümüze kadar gelen artıklarınızı da bu halk sikecek merak etmeyin.

 • son beş dakikaya kadar kaçak prenses anastasya'sıydı, vitaminsiz kerim'iydi derken sabrımın sınırlarına dayanmıştım ama son anda toparladılar sanki. o yüzden az önceki kadar hevesle gömemiyciğim, tüh :p

  --- spoiler ---

  son sahnede azize'nin tam bir badass edasıyla kızını, damadını ve kocasını kurtarması nasıl efsoydu be! anan da mı hitgirl'dü azize sultan? aferin kız, bu sezon göze girenler kadrosundaki yerini kimselere kaptırmıyorsun. ayrıca bi zahmet artık kızın ve kocanla gözyaşları içinde kavuşunuz; gereksiz yere ayrı kalmanızdan fenalık geldi.

  kadronun geri kalanına ise epey laflar hazırladım. yakup'la başlayayım: eeeyyyy yakup, sen ki kelebek gibi uçar arı gibi sokarsın, ingilizleri ingiliz olduğuna inandırmış adamsın; bir ufak rus kızı seni alt etti öyle mi? bir de karına sarkan aleksi herifiyle ortak olacak, hem de ali kemal'in mirası olan meyhaneyi açacaksın ha? ay üstüme iyilik sağlık. biz seni yıldız'ı adam edersin zannettik ama kötü kararlar alma konusunda körle yatan şaşı kalkıyor...

  tevfik ya sana ne demeli? iyi adam olmuşsun diyorlar, ama charles'ın dönekliği ne kadar inandırıcı ise seninki de ancak o kadar inandırıcı, kusura bakmayasın... aslında tevfik ilk sezonda biraz daha gri bir karakter olsaydı bu hikâye daha tutarlı olabilirdi; ama zavallı eftelya'ya yapmadığını bırakmayan, hatta onu kurtaran yaşlı çifti bile gözünü kırpmadan öldüren bir sosyopattan bahsediyoruz. bu adamda empatinin zerresi bile yok ki kendisine bakıp iyilrştiren halkı sırf minnet duygusundan koruyup yunan'la savaşsın... ayrıca şeytani zekâsıyla tanıdığımız tevfik'in sehersu'ya "gel de vur" dercesine arkasını dönmesi ona hiç yakışmadı...

  sonra anastasya hikâyesi... vay arkadaş yav, milletin yıllardır hakkında efsane üstüne efsane ürettiği son prenses anastasya bizim izmir ellerinde cevo'yla filipos'un elinde oyuncak olmuş meğer... bir an bu kızı da cevo'nun evindeki çocukların arasına katacaklar, "ha bir boğaz eksik ha bir boğaz fazla..." diye hikâyeye yamayacaklar, hatta aleksi'ye falan yapıp "vatanımsan evlenelim" isimli çiftleştirme programımıza yeni bir halka ekleyecekler diye fena tırstım! neyse ki en temizinden hakkın rahmetine kavuştu da, biz de "ay şekerim kayıp prenses anastasya meğer izmir'e yerleşip türkleşmiş, bi türk'le evlenip evinin kadını, çocuklarının anası olmuş, nihayet seksen yaşında sekte-i kalpten vefat etmiş" gibi bir efsane dinlemekten kurtulduk :) hareme düşen yabancı prenses masallarını muhteşem yüzyıl'da yedibinbeşyüz kere izlemiştik cnm, hiç almiyim sağol...

  nişantaşı bacısı sehersu ve onun beyinsiz kardeşi kerim sahnelerini sürekli gözlerimi devirerek izliyorum. allahım nolur azize şu müptezel kerim'i öldürmüş olsun, valla bu "ablaaa ben karı istirem!" modunda gezen ergenden fenalık geldi! ayrıca bu kerim vitaminsizi kossskoca izmir'de leon'la hilal'i nasıl şıp diye buldu da üzerlerine silahını doğrulttu? kızın üstüne gps mi taktın, eşarbını köpeğe mi koklattın, naptın oğlum? yalnız hilal'le leon nebiçim ifşa oldular, hem cevdet'e hem azize'ye nasıl yakalandılar ama, askjaskfkaskl :))) oğlum leon, bi de gidip ev falan tutmuşsun ama sen o işi unut yavrum, azize'yle cevdet hilal'i bir daha senin yüz metre yakınına bile yaklaştırmazlar :)) ha gerçi kızımız gebe falan kaldıysa işler değişebilir... yalnız leon, az çakal değilsin ha. o ıssız kulübede romantik bir şömine ışığı eşliğinde kızla artık ne planların vardı ki hemen öncesinde evlilik teklifini yapıp her şeyi meşrulaştırıverdin :)) bir de uzun bir aradan sonra sokrates'ten alıntı yaparak eski entel günlerine selam çakman pek hoştu, kıps. yalnız sevgili hilalcim, kendi aranızda ayın şahitliğinde kıydığınız o nikah dini ve hukuki olarak geçerli olmuyo yavrucum. hayır ben söyleyeyim de, sen yine "ay benim güzel perçemli kocacım <3 <3" diye kendini kandırmaya devam et ;)

  dağıstanlı konusunda hâlâ kafam karışık olduğu için orayı gömemiyciğim. hayır karakteri sevmiyorum; ama kendi içinde tutarlı olduğunu düşünüyorum. cevdet'e ve subay olan diğer askere "biz sizin gibi hesap kitap adamı değiliz! koduk mu oturturuz!" modunda konuşması falan çok yerinde olmuş; böyle dağlı, kaba-saba bir adam olduğu güzel yansıtılmış. yani senaristler burada eğitimli kesimi aşağılayan, her şeyi kaba kuvvetle çözebileceğini zanneden, belki yiğit ama son tahlilde kafasız, cahil insanlara çok güzel dokunduruyorlar. hatta "işte milli mücadele bunların eline kalsaydı yunan hepimizin ağzına sıçardı. atatürk'ün düzenli ordu ısrarı bu yüzden önemliydi" demek istiyor bile olabilirler. yani umarım öyledir, ben diziyi öyle okumak istiyorum. fakat senaristler ankara'nın savaştaki zekice hamlelerini biraz daha aktarmazsa artık sinirlenmeye başlayacağım.

  --- spoiler ---

 • yakup’un habersiz evlendirildiği giydiği içlikten anlaşılıyor.
  insan her ihtimale karşı gerdeğe belki sevişirim donu ile girer.

 • çoğu kişi 'ah azize vah azize' diye dövündü haklı olarak.

  fakat asıl acı olan ne biliyor musunuz? bu topraklarda bu olayları gerçekten yaşayan onlarca azize vardı. ama ne yazık ki, bizi bu acılardan kurtaran insanlara bırakın minnet duymayı, hakaret etmeyi marifet sanan zavallılar var hala.

 • --- spoiler ---

  hasibe'ye cevdet neden söylemiyor hala anlayabilmiş değilim kadının zaten 3 gün ömrü kaldı, konuşamıyor 2 ayağı da çukurda hem azize de biliyor, söyle işte hain değilim diye nolcak?

  2. gıcık olduğum şeyse tekne flashback sahnesinde azize dese ki: "ben yunan generalin karısıyım, bana dokunan olursa kocam belanızı.." hiç atraksiyona gerek kalmadan olay kapanacak, salacaklar bunları..

  --- spoiler ---

  halit ergenç'in aştığı, senaristlerin sıçtığı dizi.

 • genel kanının aksine ikinci sezon ilk bölümünü beğenmediğim dizi.

  geçen sezon son bölümlerde uçuşa geçen ve insanları televizyona kitleyen bir yapımdı vatanım sensin. insanların atatürk'e duyduğu özleme milli mücadele günlerini görme isteği de eklenince soluksuz izlendi. fakat gelin görün ki ikinci sezon benim açımdan tam bir fiyasko olarak başladı. öncelikle, cevdet'in vasili'ye kurduğu komployu veronika bilmiyor mu? ali kemal'in dimitri olduğunu onlara söyleyen cevdet, ali kemal'i kaçırması için vasili'ye akıl veren cevdet, vasili'yi yakalatan da cevdet. hatırladığım kadarıyla da veronika bunlara şahit. ama gelin görün ki veronika'nın ağabeyi flippos ali kemal'in dimitri olduğunu bildiği halde bunlardan habersiz ve ilk dakikadan itibaren tabir-i caizse cevdet'e aşık. gerçekten ilginç.

  gelelim karakterlerin bir anda saf değiştirmesine. charles türkler adına çalışan bir ajan olmuş, sebebi de lucy'nin öldürülmesi. peki yakup charles'ı tutuklamışken, charles nasıl serbest kaldı? diyelim ki charles türkler'in tarafına geçtiği için salıverildi, peki yakup ile birbirlerinden haberleri yok mu? biri cevdet'i kurtarırken diğeri öldürmeye çalışıyor çünkü. hadi charles yine inandırıcı olabilir de, tevfik'in kara efe olması ne alaka? bir bölüm önce mustafa kemal'e suikast düzenleyen adam efe olmaya nasıl karar verdi? kurguyla bu kadar oynamanın, mantığı bu kadar zorlamanın gereği var mıydı pek emin değilim.

  gelelim manda ve himayeyi getirmek isteyen refik bey meselesine. sevr imzalanmışken ve çok daha önceden kongrelerde manda ve himaye kabul edilemez denmişken, refik bey bir kaç kelamla milletvekillerini ikna edebiliyor da, mustafa kemal neden illa ki cevdet-yakup-charles üçlüsünden gelecek telgrafı bekliyor? siz mustafa kemal'i ne sandınız? büyük taarruz öncesi başkomutanlık yasası uzatılmadığında meclisteki konuşmasıyla red oylarını evete döndüren mustafa kemal, ya istiklal ya ölüm demek için o telgrafı mı bekleyecekti? öyle bir senaryo yazılmış ki, lucy'nin ölmesiyle türklerin tarafına geçen charles ve böylece hain damgası yemekten kurtulan cevdet, yanlarına yakubu da alarak refik beyin oyununu ortaya çıkarıyor ve mustafa kemal böylece ingiliz himayesi baskısından kurtuluyor. koca milli mücadele şans faktörüne bağlanmış biraz.lucy öldürülmese, charles taraf değiştirmese yakup cevdeti öldürecek, mustafa kemal ingiliz himayesi baskısı altında kalacak her şey çökecek gibi bir algı oluşmuş. çarpık ve 10 kasım öncesi mustafa kemal atatürk'ün anısına yakışmayacak bir kurgu yapılmış maalesef.

  dizi bir tarih belgeseli olmadığı için dağıstanlının çerkez ethem olmasıyla ilgili bir şey yazma gereği duymuyorum. öyle bir kurgulamışlar ki, dağıstanlı hem çerkez ethem hem değil. çerkez ethem'in vereme yakalandığı iddiası vardır ki dizide de dağıstanlı öksürüyordu, çerkez ethem'in mebus abisinin adı reşitti burada da refik. yani ima edilmiş ama aslında o değil denmiş. gerek var mıydı tartışılır. çok da eleştirilmez ama bana kalsa kara fatma tüm gerçekliğiyle gösteriliyorsa çerkez ethem de o şekilde gösterilmeli, böyle sağdan soldan çarpık çurpuk olmamalı.

  velhasılı kelam dizide her şey iç içe geçmiş maalesef. çok daha güzel anlatılabilecek bir hikaye varken elde döndü dolaştı başa sardı senaryo. cevdet yine izmir'de yunan ordusu generali, bu seferde çocukları ve annesi vatanperver olduğunu öğrenecek mi öğrenmeyecek mi ekseninde geçecek bir ikinci sezon. maalesef görüntü bundan ibaret. araya da bir iki sakarya savaşı mizanseni eklerler olur biter. kısacası, ikinci sezon başlangıcı beklentilerimin altında kaldı. umarım diğer bölümler daha iyi olur.

 • tanım: bir televizyon disizi.

  allah, hz.muhammed, türkiye cumhuriyeti ve atatürk rızası için sesimi duyun:

  biliyorum, kutsal bilgi kaynağımizda, eli kolu uzun yazar arkadaşlarımız var.

  ben atatürk'e çok benzetiliyorum. bundan da inanılmaz derecede onur duyuyorum.

  atatürk'e aşık bir atatürkçüyüm.

  geçtiğimiz sezon bu dizide, atatürk'ün sadece bir fotoğrafını gördük diye salya sümük ağladık.

  dizide, atatürk canlandirilacaksa, bu rolü oynayacak kişide aranan nitelik öncelikle atatürk'e fizyolojik benzerlik ise, bu role adayım.

  37 yaşındayım. öğretmenim.

  tiyatro eğitimim yok. çöp adam bile oynamadim.

  para, ün, pok püsür istemiyorum.

  sadece, geldikleri gibi giderler diyebileyim.

  bakın, yarın atamın ölüm yıldönümü, atamın adını verdim.

  atamın rızası için, ulkeme, cocuklarimiza bir hizmetim dokunsun.