debe başlıkları

kemal kılıçdaroğlu

 • hak hukuk adalet. demokrasi ve özgürlük. slogan atmak kolay.

  1230 delege var. aday olmak için onda biri yetiyor.

  delegeler bir kişiye imza atabiliyor. sen ise 1100 kişiye imza attırıyorsun. bu yüzden başka aday çıkamıyor. çıkacak olana da sen güya destek veriyorsun, büyüklük yapar gibi demokratik bir davranış yapılmış gibi kasım kasım kasılıyorsun. tayyip'te bile yok böyle kibir. toplamışsın delegeleri, allahçılık oynuyorsun; izin verdiğin aday oluyor vermediğin salona bile giremiyor. yalakaların da bu haltı televizyonlarda öve öve anlatıyorlar. talimat vermiş üstü tamamlanacakmış bilmemne. salağız çünkü biz.

  madem demokratik bir seçim yapılacak. başvurunu 1100 kişiyle değil 130 kişiyle yap. kalan delegeler serbest olsun istediklerini aday göstersinler. bir iki değil beş altı aday olsun. adaylar hatta aday adayları kongreye gelsinler konuşsunlar. hilesiz hurdasız örnek bir seçim yapılsın.

  ama yok. demokratik olmak, özgürlükçü olacak tavır sizde yok. çünkü siz kripto akplisiniz. çünkü siz akp kadar gerici, mezhepçi, halk ve cumhuriyet düşmanı, kemalizm karşıtı ve dikta meraklısısınız.

  size bırakılacak chp yok. yumurta, domates ve sloganlarımız var; size atılacak oyumuz yok.

 • bu atanamamış devlet bahçeli, her seferinde rte'yi canlı yayında tartışmaya çağırıyordu.

  ama kendisi uğur dündar'ın davetine rağmen diğer chp genel başkan adayları ile canlı yayına çıkmadı...

  ee demezler mi adama bu ne perhiz bu ne lahana?

  demezler amk mal mısın burası türkiye.

 • isvec'te siyaset yapsa efendiligiyle fahri baskan olurdu. norvec'te durustluguyle ust uste 8 secim kazanirdi. luksemburg'da yasasa asaletiyle dük olurdu. tek sorun caponya, iste orda olsa bu kadar secim kaybedince harakiri yapardi.

 • 70 yaşında. 11 seçim kaybetti. önümüzde başkanlık, yerel ve genel seçimler var.

  tek "başarısı" izmir büyükşehir ve izmir'in, ege ve trakya'nın il ve ilçelerinde belediyeleri başında bulunduğu partinin kazanıyor olması. onda da millet buna rağmen altı ok hatırına, akp gelmesin diye oy atıyor söve saya.

  partiye bir delege sistemi kurmuş ki, güya demokratik seçimler. öyle bir kurgu ki kemalist birinin aday olup seçilme şansı bile yok.

  tekrarlıyorum. 70 yaşında. 11 seçim kaybetmiş. hiç seçim kazanamamış. ve en kritik seçimler ülkenin önünde.

  başka sözüm yok.

 • tam ümidimizi yitirmişken, küllerinden doğdu kılıçdaroğlu. aslında hepimiz kızdık ona, referandum sonrası pasif tavrına, halkı protestolara davet etmemesine ama o daha doğru bir şey yaptı.
  halk o an sokağa dökülse, kontrolsüz olaylar olabilir ve kan dökülebilirdi. o ise, planlı ve organize bir yürüyüş başlattı. tüm sorumluluğu aldı. bireysel bir çıkış gibi başladı aslında ama önce partisi, sonra tum muhalif kesim tarafından sahiplenildi.
  ve gerçekten gezi protestolarından sonra, sıradan halkın dahil olduğu türkiye tarihinin en büyük mitingi gerçekleşti. miting diyerek küçümsememek de gerek, aslında kılıçdaroğlu; prometeus gibi ateşi tekrar buldu, getirdi ve yerine koydu.
  kılıçdaroğlu bu sefer kendinden daha da emindi çünkü arkasındaki muazzam kitleyi gördü. bir adım attığı zaman, dağları devirebilecek kadar gücün arkasında olduğunu farketti. aslında biraz geç farketti çünkü o güç onun hep arkasındaydı. biraz göz ardı etmişti, artık o dalgayı farketti ve üstünde sörf yapmaya başladı.
  bundan sonrası da çok önemli, gerek chp gerek diğer partiler ve sendikalar asla birliği elden bırakmamalı.
  öldü, bitti, yok oldu dediğimiz kılıçdaroğlu bizi utandırdı, umarım utandırmaya devam eder. güçlü ve iradeli olduğu sürece arkasında milyonlar olacak.

 • https://resimyukle.xyz/resim/ca7do

  bu fotoğraf karesi üzerine sayfalarca şey yazabilirim. lakin ben tek bir şey söylemek istiyorum, seninle gurur duyuyorum hemşerim.

 • dededen chp li biri olarak birkaç söz söylemek istiyorum.

  koyu fanatik, militanlık düzeyinde akpli olan bireylerin, liderlerine laf söyletmemek adına saçmalamasından tiksinirken, kendi liderimi eksikleriyle, hatalarıyla kabul etmem, herşeye rağmen savunmam mümkün değil. eleştirdiğim insanlardan bir farkım kalmaz. bu yüzden eleştiriyorum, eleştirmeliyim, chp dostlarım, kardeşlerim, abilerim; eleştirmelisiniz...

  kk tam bir beyefendi olabilir. kk modern, ileri görüşlü, çağdaş, ilkeli, atatürkçü bir lider olabilir. ki öyle benim nazarımda. lakin görüldüğü üzere iktidara gelmek için yetmiyor bunlar..."adam çok haklı" olabilir de sonuçlar tatmin edici değil. bizim bakkal mehmet abi var mesela. oturup dinleseniz ağzınız açık kalır. kk gibi bir adam. nazik, akıllı... "bu çok saçma, çok hukuksuz, nasıl olabilir" gibi laflar kullanır sürekli. "helal olsun, ağzına sağlık mehmet abi" dersiniz mütemadiyen. lakin mehmet abi bir lider değil...

  birkaç çomar "ateşli değil, hitabeti zayıf vs vs" dedi diye çomarla hemfikir olmamak adına aksini savunamıyorum ben. bir yere varamıyoruz. "başka bir lider ile daha iyi sonuç alınamaz...." fikrinden acilen vazgeçilmelidir. partinin başına geldiğinden beri elle tutulur bir başarıya imza atamamış bir liderle devam etmektense deneyip yanılmak daha iyidir. chp seçmeni atatürk'ü izler, parti liderini değil. yerine gelecek kişi chp oylarını istese de düşüremez merak etmeyin.

  "olsun, kk adam gibi adam...." dedi geçen gün bir arkadaşım. iyi de, maksadımız iktidara gelmek değil mi? "memleket boka batmaya devam etsin, olsun, kk kendini bozmasın" diyerek nereye varacağız?

  kazanamadığımız insanlar hangi dilden, hangi üsluptan anlıyorsa, ne lazımsa yapabilen bir lider lazım bize. çomar dediğiniz insanları da kazanabilecek bir lider lazım.

  "biz %25'iz, biz bize yeteriz, kk iyidir, beğenmeyen çomardır" söylemi bizi hiçbir yere ulaştırmayacak.

  derdiniz spor olsun diye siyaset yapmak, takım tutar gibi parti fanatizmi yapmaksa o ayrı....

  dededen chp'li bir adam olarak konuşuyorum. şehrimde gece yarılarına kadar chp bayrağı asıp, deniz baykal ile aynı sofrada bulunmuş bir chpli olarak...kk bizi daha iyi yarınlara taşımayacak. bunu anlamak için kaç dönem daha lazım size, bilmiyorum.

 • istifa et kardeş. bugün bırakırsan iyi niyetli ama yetersiz bir adam diye hatırlanırsın. yarın bıraktığında ise rejimin yıkılmasına göz yuman adam derler. istifa et.

 • siyasetten anlamayıp, anlıyormuş izlenimi vermek için yırtınan, ülkedeki solu deniz baykaldan sonra iki katı boka batıran şahıstır. gözünü seveyim git artık.

 • 80 milyon kardeşiz falan diye hashtag açmaya başladı iktidar cephesi. eğer azıcık adamsa referandum öncesi %49'a, 24 milyon insana terörist, şerefsiz, kafir vs. dediklerini suratlarına sürekli çarpar. bunu suratlarına çarpmanın tam zamanı. öyle çok ağır küfürler edip de hiçbir şey olmamış gibi kimse davranamaz