debe başlıkları

iphone 7

 • kablosuz şarj özelliğini kasten barındırmayan telefon.

  kablosuz şarj iphone 8'de gelecek, "inanılmaz teknoloji, artık telefonumuz şarj olurken müzik bile dinleyebileceğiz!" reklamıyla tüplü şahin fiyatına satılacaktır.

 • üç gün önce aldığım, daha dokunmaya bile kıyamazken sevdiceğimle tartıştığım bir anda öfkelenip sevgilimi duvara fırlatmama neden olan canım telefonum:((

  sizlere ömür tabi benim sevgili... ama neyse ki en azından telefonuma bir şey olmadı:)) yapacak bir şey yok, yenisini bulacağım bugün. feda olsun telefonuma:))

 • sozlugun geldigi hali ozetleyen telefon. resmen kutsal bilgi kaynagindan e-ticaret/forum kirmasi bir yapiya donustuk.

  (bkz: sözlüğün gittikçe sahibinden.com'a benzemesi)

  yetis ya ssg!

 • burada satış yapanların sözlükten atılması lazım. donanımhaber mi lan burası? ekşi market var, ekşi duyuru var gidin oralarda satın. iyice anasını siktiniz sözlüğün formatının.

 • bir cihazın karını;

  (satıldığı fiyat) - (üretildiği fiyat) = kar

  olarak hesaplayan ekonomi profesörlerini ortaya çıkaran apple'ın son model telefonu.

  ar-ge, lojistik, tasarım, uygulama geliştirme, fabrika ve mağaza çalışanları ve şu an aklıma gelmeyen pek çok başka bölümün gelir-giderini hesaba katmadan telefonun malzeme maliyeti ve satış fiyatı üzerinden kar hesabı yapabilmek gerçekten takdire şayan.

 • samsung users: we have the best quality
  apple users: according to what?
  samsung users: we have the best android phones
  apple users: so what?
  samsung users: we have the best design
  apple users: lol
  samsung users: we have the best and most features
  apple users: sjdalkdal, tamam la bir şey demiyorum.

  olm böyle salak salak şeyler yazmayın insan gibi girip okumaya çalışıyoruz ne oluyo' ne bitiyo' diye.

 • tek alma sebebim iphone 6'nın home düğmesinin çat çut aşırı ses çıkarmasıydı. bu açıdan bakınca yeni model çok iyi olmuş. taptic feedback yine ses çıkarıyor ama iphone 6'dan çok daha az. tepkimenin sertlik seviyesini de belirleyebiliyorsunuz. mekanik düğmeden neredeyse hiç his farkı barındırmıyor. tek fark artık tırnakla tıklanamıyor olması. arada tırnakla tıkladığımı da yeni modeli kullanınca fark ettim. alışılmayacak bir şey değil. gürültüsünün gitmesi yeterli. tabi bonus olarak mekanik arıza ihtimali de kalmadı. iphone 6'yı bu yüzden tamir götürmem gerekmişti.

  ne yazık ki yeni düğme de ıslak parmakla parmak izini algılamıyor (edit: bu ıslak parmak işinin çözümü varmış: ıslak parmağı ayrı bir parmak gibi tanıtmak!). ancak taptic feedback "doğum tarihi" gibi kaydırılan arabirim elemanlarında çarkıfelek efekti gibi çıtır çıtır efekt yapıyor, seçenek açıp kapamalarda hafif bir çıtlıyor. o sevimli.

  pil ömrü kayda değer ölçüde daha iyi ama iphone'un şarj döngüsüne öyle alışmışız ki bu dikkat çekmiyor. yani iphone dediğin 3 saatte bir şarj istese bile edecekmişim onu anladım. bizi öyle alıştırmış pezevenk. o yüzden pil ömrü bende özel bir "wow" efekti yaratmadı.

  performansı kağıt üstünde çok iyi ama kullanımda bu farkı da anlamıyorum. iphone 6 da bana gayet performanslı geliyordu. oyun gibi cpu/gpu zorlayan şeyler kullanmadığımdan olabilir. muhtemelen uygulama ekran geçişleri daha hızlı oluyor ama "oo süper oldu oha" dediğim bir şey yok.

  geniş yelpazeli renklere sahip yeni ekranı ve 12mp kamerası beni etkilemedi. evet çektiğiniz fotolar yeni telefon ekranında daha canlı görünüyor ama yani iphone 6 kamerasından ve ekranından da gayet memnundum. 7 plus'ın çift kamerası ilginç olabilir.

  su geçirmezlik de bana pek bir şey ifade etmiyor. iphone çok uzun zamandır yağmur damlalarına falan dirençliydi zaten. su altına cep telefonuyla girip napıcan? parmak izini algılamayacak zaten. köpekbalıklarının arasında kilit kodu mu gircen?

  haliyle benim gibi vasat bir telefon kullanıcısıysanız sadece home düğmesi rahatlığı için düşünebilirsiniz. iphone'daki bu kafayı yedirtecek inovasyonların gitigde azalması bende artık telefon rekabetinin sonuna geldiğimiz hissi uyandırıyor. neden öyle hissettirdiği ile ilgili kitap önereyim: (bkz: algorithms to live by)

 • çoğunuzun yaşı genç bilmez..

  sergei bubka isimli sırıkla atlama olimpiyat rekortmeni vardı..

  her olimpiyatta ya da dünya şampiyonasında rekoru 1cm geliştirirdi..

  esasında 50 cm üstüne atlayacak gücü vardı.

  hani atlarken onu bilirdiniz.

  ama her rekor para ve daha çok ün demekti...

  işte böyle bir şey...

 • bu akşam 20:00'den itibaren olacakları özetleyeyim;

  - açılış... "wouuv... yeaaa" diye bağıran izleyiciler.

  - "geçen sene şöyle iyi geçti, böyle rekorlar kırdık, paranın amına koduk"...

  - iphone 7'nin neye benzediğini gösteren kısa tanıtım videosu (görmeyen kalmış gibi!)

  - yeni özelliklerinin tek tek anlatılması... demolar falan... araya sık sık "perfect! fabolous! magnificent! tremendous!" gibi kelimelerin serpiştirilmesi. daha ince, daha hızlı, daha daha...

  - milletin telefonu kullandığını gösteren starbucks'ta macbook air'iyle çalışan tip özendiriciliğinde bir video... içte beliren "vay amk. millet kullanmaya başlamış bile, biz daha 3310'a talim" hissi.

  - one more thing... çığlıklar, çığlıklar...

  - jonathan ive reis'in klasik "bugüne kadar yaptığımız en iyi iphone" konuşması. sanki geçen seneki iphone'dan daha kötü olabilirmiş gibi

  - şu gb modeli şu kadar usd konuşması

  - "şu tarihte şurdan alabileceksiniz ama lütfen kuyrukta kavga etmeyin, hamile ve yaşlılara öncelik verelim, parayı bozuk olarak uzatmayın" nutuğu.

  - istiklal marşı ve kapanış.

  ilk ay kimse bulamaz. stoklar kısıtlı tutulur ki anne çocuğunu tanımasın, her şey çirkinleşsin, stokta görülür görülmez alma hissi çılgın atsın.

  ardından ilk alanlar telefonunu pamuklara sarması. tuğla kılıflar kullanması. ortamlarda masaya koyunca gurur duyması. "ayy bu 7 miii?"ci teknoloji gurularının eline alıp incelemesi.

  bir kaç ay böyle... sonra hevesin geçmesi... 1 yıl sonra da "s"in çıkması ve dön başa!..

 • almayacağım telefondur.

  kickass.toyu kapatmayacaktınız orosbuçocukları...