debe başlıkları

igor tudor

 • galatasaray'a tek yararı juventus'dayken 1998 yılında, suat kaya'ya kafayla yaptığı asisttir.

 • 2 ay önce galatsaraylılar;

  - tam da galatasaray vizyonuna uygun, savaşçı agresif hoca. bize çok şey katacak.

  1.5 ay önce galatasaylılar;

  - takım 120 km koştu abi. süper. adam iyi hoca.

  1 ay önce galatasaraylılar;

  - adam bambaşka bir sistem uyguluyor aga, olacak olacak zaman lazım.

  15 gün öce galatasaraylılar;

  - çok defansif oynatıyo be abi, ama olsun seneye taş gibi takım kurar.

  şimdi galatasaraylılar;

  - hoca falan değil siktirsin gitsin amk hırvat çomarı.

  (bkz: lol)

 • bana kalırsa tudor'un 3'lü defans ısrarı tamamen italya ligiyle alâkalı. tıpkı bizde ingiltere'ye gitmek istediği için ingiliz takımlarına karşı bir obradoviç kesilen biliç gibi tudor da italya'ya gitmenin yolunu yapıyor. bunun için de 3'lü defans pratiğini çözmeye çalışıyor. henüz çözemedi. karabük'te de çözememişti. orada yakaladığı çıkış istikrar bulmamıştı. bir beşiktaş maçı yüzünden şu an galatasaray'da. kim inkâr ederse etsin.

  tudor bu 3'lü defans işini galatasaray'da çözerse soluğu italya'da alır. ama öyle ama böyle. bunun skora veya lig tablosuna yansıması da önemli değil. yeter ki kendi kafasında oturtsun. bunu söylememin sebebi, galatasaray defans ve kanatlarının bu sisteme uymadığını tudor'un da adı gibi bildiğini düşünmem. diğer ihtimal zekâ seviyesiyle ilgili olduğu için ilki akla daha yatkın.

  asıl meseleye gelelim: türkiye'de bir takım 3'lü defans oynayabilir mi? oynarsa nasıl oynar? ne derece başarılı olur?

  somut örnekten gidelim:

  türkiye'de en son 3'lü defans oynayıp başarılı olan takım: beşiktaş.

  sezon: 2002-2003.

  o beşiktaş'ın teknik direktörü: lucescu. italyan futbolunu en az italyan taktisyenler kadar iyi bilen lucescu.

  o beşiktaş'ın defans hattı: zago - ronaldo - ahmet yıldırım

  o beşiktaş'ın kanatları: kaan dobra - ibrahim üzülmez

  normalde 3-5-2 ve varyasyonlarını veya 3-4-3'ü oynayan italyan takımlarında zanetti, zambrotta, grosso ayarında veya onlara yakın kanat adamları vardır. ülkede neredeyse her takımın ezbere bildiği bir sistem olduğu için gerekli mevkilere uygun oyuncu yetişir. futbolcular 3'lü defans kurgusunda nasıl oynayacaklarını bilirler. bu nedenle de 3'lü defans oynamak işlerine gelir. bunların arasından çıkıntılık yapıp 4-4-2 veya 4-5-1 varyasyonlarını uygulayan takımlar da vardır elbette. bunlar genelde koşullar nedeniyle, bazen de teknik direktörün tercihi doğrultusunda bu sistemle oynarlar.

  beşiktaş'a dönersek; biz 100. yılımızı yaşadığımız sezona aslında 4'lü defansla başlamıştık. lucescu takımın bocaladığını görünce, sanırım 4. haftadan sonra (8 de olabilir) 3'lü defansa dönmüş ve sezon sonunda puan rekoruyla şampiyon olmuştuk. bu tamamen eldeki futbolcuların 3-5-2'ye daha yatkın olması nedeniyle yapılmış bir tercihti. teşhis ve tedavi yerindeydi.

  tudor ise elindeki topçulara, özelliklerine, mental seviyelerine hiç bakmadan doğrudan bu sisteme geçti. çünkü acelesi var. bak, sezon sonunda atıyorum, udinese teklif gönderse, yarım dakka durmaz, gider. adam oraya kapağı atmak istiyor çünkü. hedefi italya ligi. sonu eski takımı juventus'a çıkacak bir yolculuğun hayalini kuruyor adam. bütün mesaisini buna harcıyor. karabük'te de aynısını yapıyordu. galatasaray'da da devam ediyor. tudor, taktik repertuarını genişletmeye çalışıyor. bunun için de yarıştan erken kopmuş bir galatasaray'dan daha ideal bir deneme tahtası bulamazdı.

  eğer kalırsa gelecek sene de devam edecek buna. beraber futbol da oynadıkları conte abisi gibi olmaya çalışacak. bi sürü adam gönderip, yerlerine maddi sebeplerle 3., 4. hattâ 5. tercihi olan adamları alacak. galatasaray'ı bir yerlere getiremeyecek belki ama hedefleri için kendini geliştirmiş olacak. mesele bundan ibaret. karabük'le beşiktaş'ı yendi diye adamı teknik direktörlüğe getiren galatasaray da ceremesini çekecek artık. nereye kadar, göreceğiz.

 • riekerink'in eline su dökemez.gül gibi adamı gönderdiler.sunulan saçma anayasaya da hayır galatasaray yönetimine de

 • her 5-2-3 oynatanı juve'ye teknik direktör yapacaklarını sanan hırvat çomarı.

 • (bkz: igor igoroğlu)

  (bkz: kötü teknik adam tanımında x xoğlu eşiği)

 • maçı bıraktı kenarda dama oynuyor. akdhkadhaksjd. evet.

 • lisedeyken okula yeni bir hoca gelmişti, daha ilk derste sınıfın en efendi çocuklarından birine şaplağı indirmişti. aklınca otorite kuracaktı. nefret etmiştim piçten.

  tudor da gelir gelmez takımdaki lobisi en zayıf adamı rize kadrosuna almamış. sikerim ben böyle işi. bruma'nın hayranı değilim, çok eleştiririm kendisini ama takımda iyi kötü bir şeyler yapmak isteyen 3- 5 oyuncudan biri bruma. madem galatasaray'ı takım olarak takip ediyorsun ve mesaj vermek istiyorsun, mesajinı selçuk üzerinden versene. "kaptan da olsanız top oynamayanı aha böyle çekerim kızağa" desene. o yemezdi değil mi?

  lobisiz çelimsiz sıska bruma'ya yetti değil mi gücün? jor'un siki linnes'e kalkmıştı, bununki de bruma'ya kalktı ancak. dikkat edin takımdaki iki sahipsiz adam bunlar. diğerleri yeniçeri gibi, adamları var; takımda da, medyada da.

  hele sen selçuk'u oynat, üzerine de puan kaybet, bakalım taraftar o kelini siker mi sikmez mi?

 • bruma'yı kadroya almayışı ile beni çok mutlu eden hoca.

  hocanın idmanlarını gs tv verdiği kadar izledim. belki 10 kere bruma'ya topu kaptırdığı anda pres yapmasını söyledi tudor. bruma çok sallamadı, yetenekli hızlı ve takım onun ayağına bakıyor ya bir nevi, bende bruma olsam bende çok sallamam. takımda yerini garanti görmek, ona çok muhtaç olunduğunu bilmek, karakteri oturmamış, genç bir topçunun başına gelebilecek en kötü şeylerden. ispanyollar bonservisini alsınlarda para gelsin diye beklediğimiz günleri kimse unutmasın. onlar da almadı zaten bildiğiniz gibi.

  sen tudorsun. gelmişsin ilk maçın. nedir abi en kolayı. geçen haftanın kadrosunu aynen sürersin sahaya. kazanamazsan zamana ihtiyacımız var dersin geçer. kimse de sana gık demez. kazanırsan ne ala, haftaya da derbi var içerde onu da kazandınmı hayat kebap.

  bruma'yı koşmuyor diye, senin istediğin sistem ve ciddiyetin oyuncuların kafasında belirsin diye kadroya almamak ancak rahatsız, riski miski umursamayan adamın yapacağı iş. şu anda takımın uzak ara en yeteneklisi ve bir sürü maçta puan almanı sağlamış tek adamı kadroya almayıp masaya lap diye koyan adama ben kurban olurum. fikri planı ve savunduğu doğruların peşine giden adama el arabası lazım taşımak için.

  bizi ite kaka gelen şampiyonluklar kesmez hacı. 32 yaşındayım kaç şampiyonluk gördüm hatırlamıyorum. bize camianın çocuklarını sikecek adam lazım. bize vasatları sikecek adam lazım. bize baskı yapmadığı zaman bu hoca beni siker dedirtecek hoca lazım. rahatsız lazım hacı rahatsız.

  takım çok yavşadı. penaltı olur saçma sapan itiraz eden yok, dirsek yer bizim takımdan biri, itiraz eden yok. ligin en önemli haftası kar kıyamet 40 bin kişi gelmiş iki tane yan toptan aynı golü yiyemezsin arkadaşım. 6 aydır aynı golü yiyoruz lan var mı böyle şey?

  rahatsızları, delileri, risk alan adamları sevin. vasatları sikin.

 • 2003 senesinde sabriye karşı oynayan, 2017 senesinde hala ilk 11 de çıkan sabrinin teknik direktörü olmuş eski juventus futbolcusu.

  allahım ne günah işledik ? bize sabriyi gönderdin.herif lanetli mumya gibi ölmüyor