debe başlıkları

game of thrones

 • ana karakter jon snow üzerinden hazreti isa'nın hikayesi anlatılan dizi.

  jon piç olarak nam yapmıştır, isa öhöm, yani.

  jon karalara bürünür duvarın ötesinde kişisel gelişim yaşar kral olarak döner, isa çöle inzivaya çekilip kendini doğrularını tartar kutsal olarak döner.

  jon duvarın ötesindeki vahşiler olarak adlandırılan kabilelerin de normal insanlar olduklarını anlar anlatır, isa da başta yahudi olan kendi halkına herkesin diğerlerinin de kendilerine eşit olduğunu anlatır. ve free folks yani diğer halklar kurtarılmazsa kötülük tanrısı onları ele geçirecektir. açıklama gereksiz sanırım.

  jon tahtta hak iddia etmeden lordlar onun farkını kabul edip emrine girer, isa tanrının oğlu olduğundan değil söyledikleri ile o'lord olur.

  aslında jon piç değildir (!) babası da meşhur tahtın sahibi olan asıl soydandır. e isa zaten.

  jon ölür, birkaç gün ölü kalır sonra dirilir. isa da ölür birkaç gün ölü kalır sonra dirilir.

  bu arada jon ihanete uğrayarak öldürülür, isa da ihanete uğrayarak öldürülür.

  jon'u dirilten ışığın tanrısıdır. isa'yı da, "ve tanrı ışık olsun dedi" olan.

  daha zombi avlayacağız diye duvarın kuzeyine giden geçen günkü 12 elemanı, 12 havari ile falan özdeşleştirmeler duruyor. jon'un duvarı da isa'nın zeytin dağı'na benzemektedir. ikisi de büyülü, ikisinin de büyüsü bozuluyor.

  jon sevgilisi yvgritte ile resmi olmayan bir aşk hikayesi yaşar, isa mecdelli meryem ile aynı gayrıresmi anlatıya sahiptir.

  jon'a sahte babalık yapan ned stark vardır, isa'a sahte babalık yapan yusuf'tur.

  benim aklıma gelenler şimdilik bu kadar, örnekler çoğaltılabilir. ha bu arada şuna da değineyim;

  bir sürü meryem öyküsü var şu adaya giden meryem ile birleştirilip fahişelik ile suçlanan meryem olarak khaleesi anlatıldı ise binlerce yıl sonra gelen bir barışma ve özür niteliği de taşıyor olabilir bu yazarın niyeti. nitekim bu öyküde de khaleesi jon'un hem sevgilisi, hem de bilmediğinden akrabası olacak aynı anda, tıpkı bu meryemlerin birleşimi gibi.

  meryem fahişe olarak suçlanırken incilde geçen en meşhur fahişe babil'in fahişesinin ejderhası vardır. khaleesi:)

  meryemlerin hemen hepsinin (anan hariç de ulan, ehehe hariç tabi) birleşimi demişken, (amerikan kafası detay sevmez birleştirir george neticede bir amerikan. o nedenle hikayeler neredeyse hep kutsal metinler konusu içerir bu sinemada, en bariz örneği hobbit filmleri) neticesinde avrupa içlerinde sürgün yaşadığını, o dönemlerde avrupa'nın barbar dedikleri ordular diyarı olduğunu da hatırlamakta fayda var khal olayını bağdaştırmadan önce.

  eğer böyle ise khaleesi'nin çocuklarım olmayacak deyişi jon snow (isa) denkliğinde soyun devamını işaret ediyor ise bir twist off ile hamile bir khaleesi görürsek r r martin'in içine dan brown kaçmış demektir.

  bilmiyorum ya da bana öyle geliyor olabilir. teşekkürler.

 • 07x06'ya ilişkin soru-cevap köşemize hoşgeldiniz.

  --- spoiler ---

  ilk olarak, hiç kimse sormamış bari ben sorayım. bu night king o kadar iyi mızrak atıyordu da niye jon’a ve diğerlerine atmadasdfghjk

  kilimcinin kör oğlu bile anladı ejderhaları beklediğini hala bu soruyu soranlar var. pes.

  günün diğer soruları;

  soru: jon snow niye atlamadı ejderhaya da iki üç vasıfsız ak yürüyeni öldürmeye çalıştı?
  cevap: sebebi göz dönmesi. jon snow kardeşimizde böyle bir rahatsızlık var maalesef. üstatların henüz çaresini bulamadığı amansız bir hastalık. bu hastalığın ilk işaretlerini jon gece nöbetinin bir adamıyken görmüştük aslında. abuk sabuk işler yapıyordu mesela hardhome’da kılıcını çekip "night watch! with me!" diye bağırmış bir sürü masum gece nöbetçisinin ölümüne sebep olmuştu ya da stannis mance’i diri diri yakarken ok atmıştı uzaklardan adamcağızın kalbine. hastalığın en önemli belirtisi kritik anlarda en salakça olan şeyi yapmak. mesela piçlerin savaşında zikzak yapmayı bilmeyen rickon stark oku yeyip ayağının dibine düşünce de nöbet geçirmiş, salak gibi bolton mevzilerine tek başına saldırmıştı. davos’un "go go! follow your commander!" komutu olmasa çoktan şeyi tutmuştu affedersiniz. işte ejderhaya binmek yerine atak yapması da bu hastalığın bir sonucuydu. halası oğlu viserion oku yeyip iki seksek yatınca kontrolünü kaybetti. bu hastalık westeros'un başına bela olur iyice yayılırsa. hastalığın pençesinde can çekişen bir başka kişi için;
  (bkz: jaime lannister)
  bu salak da brienn’i kurtarmak için ayının olduğu çukura atlamış, ejderhanın dibindeki dany’i mızraklamak için atak yapmıştı. öyle bir sorunlu işte.

  soru: night king öldürülürse diğerleri de ölür mü? (bkz: ana robotun kalbini alınca diğerleri patır patır düşüyor)
  cevap: dizide evet, kitaplarda umarım hayır. senaristlerin bulduğu bu formül yine yüzüklerin efendisinden devşirme. orada da sauron'ın orclara bağlı bir iradesi vardı. ama kitaplarda bence durum başka olacak. hardhome’da jon bir ak yürüyeni öldürmüştü ama kimse bir yere düşmemişti. bizim görmediğimiz açılarda düşenler olmuş olabilir ama eğer böyle bir özellikleri olsaydı bunu şimdiye kadar en az bir kez belirtirdi grrm. dizi bazı gri alanları netleştirmek istiyor. rhaegar ve lyanna’nın gizli evliliği de dizi kapsamında uydurulan bir şey bence, kitaplarda olmayacak. yapımcılar hala farkında değil bu seriyi güzel yapan şeyin o gri alanlar olduğunun.

  soru: dany nasıl bu kadar hızlı yardıma geldi?
  cevap: aslında baya beklediler orada. kızıl rahip öldü, bizimkiler neredeyse donuyordu ve kırılan buzlar donmuştu. ayrıca tazı bile sıkılmıştı. ama yine de kuzgunların bu kadar hızlı uçup duvarın kuzeyine bir günde yardım gelmesi alışık olmadığımız bir durum. ancak şöyle de bir tespit var, zamanlamaya ilişkin bir açıklama. bana da tutarlı geldi. link
  teşekkürler yudmud

  soru: dany ile jon’un çocukları olur mu?
  cevap: evet. adını da dany’nin ölen çocuğunun anısına viserion koyacaklar bence.

  soru: vücuda night king'in attığı mızrağın girmesi orucu bozar mı?
  cevap: bozmaz. ama mızrağı kendi bi yerine sokarsa nefsine hakim olmama anlamına geleceği için oruç bozulur.

  soru: arya ile sansa’nın son konuşması ne anlama geliyor?
  cevap: yüzsüz suikastçıların olayı öldürdükleri insanların yüzlerini almalarıdır. ama bence bu küçük ayrıntı dizide es geçilecek. sansa’nın ölmediği bir formül bulunacak ve arya, sansa’nın yüzüyle dolaşacak etrafta, olayları anlamaya çalışacak. gelecek bölüm ilk sansa sahnesinde o acaba arya mı diye düşünebiliriz.

  soru: suya giremeyen bu ölüler viserion’un naaşına nasıl zincir bağladı?
  cevap: bana bunlarla gelin işte. o sahne mantığın bittiği yerdi. aksiyonu kesmemek için bazen su değişkenini yok sayıyorlar.

  soru: hodor, summer, uncle benjen, viserion.. hepsi ölülerin tarafına geçti, biz de mi geçsek artık?
  cevap: hele bir amaçlarını açıklasınlar bakarız. belki de doğru yol onlarındır. biz de katılır sürüye olmazsa.

  soru: cersei kuzeydeki tehlikeye karşı ittifak kurar mı?
  cevap: kurmaz. ak yürüyenlere inanır ancak ordusu çok azaldı. kuzeydeki tehlike bir ejderhayı aldı. akıllı cersei bekler, düşmanlarım biraz azalsın der. ama jaime beklemez. gelecek sezon jaime’yi kuzeyde göreceğiz yeniden.

  soru: bu yakalanan ak yürüyen ne işe yarayacak? sadece cersei inansın diye mi?
  cevap: hayır. unutmayalım ki king's landing'de diyarın gördüğü en çılgın üstad var, qyburn. o mutlaka birtakım deneylerle kafamızı karıştıracaktır.

  soru: madem ejderhalar 2 dkda duvara gidebiliyodu, neden yol üstü cercie'yi de alıp akgezenleri kuş bakışı göstermediler?
  cevap: cersei gibi bir haine bu aşamada güven olmaz. dany ile tyrion'un konuşması da buna işaret ediyordu. cersei tuzak kurabilir, arkadan vurabilir. tyrion'u niye almadılar, çünkü kuzgundan gelen haber panik yarattı ve dany hızla yola çıktı. tyrion dany'e "dünyanın en önemli insanı dünyanın en tehlikeli yerine öylece gidemez" dedi, kendi hiç gitmez.

  soru: viserion oldugunu nerden biliyosun hacit?
  cevap: drogon zaten belli, kocaman. rhaegal da yeşil renkli. yumurtası da yeşildi. ölen ejderha kırmızıydı ve küçüktü.

  soru: peki niye drogon'a atıp da yerdeki sabit kolay hedefi vurmadı? böylece diğerleri de düşerdi.
  cevap: bunun için iki sebep var.
  1. kedi teorisi: bilirsiniz kedi sahiplenirken insanlar gidip kocaman bir sokak kedisini evlat edinmez, yavru olsun der. çünkü yavru kedi daha kolay bağlanır, alışır. night king de bunu düşünerek "ulan şimdi bi erjderha alacağım, uğraşmayayım büyüğüyle tırmalar ısırır yakar falan beni, şurada bir tane küçük var onu alayım, kendim yetiştiririm hem salak gibi bir şey kolay zapt ederim" diye düşünmüş olabilir. o yüzden viserion'a kıymış olabilir.
  2. öncelikli tehdit teorisi: sahneye tekrar bakarsak drogon'un başı diğer tarafa dönük ve night king'in farkında değil. ancak viserion tam cephede ve yüzünü night king'e dönmek üzere. night king drogona atsa viserion onu mangal yapabilecek konumdaydı ama viseriona atsa drogon için aynı şeyi söyleyemeyiz, üstünde insanlar vardı ve diğer tarafa dönmüştü. bu yüzden önce havadaki hızlı, saldırı pozisyonunda ve daha öncelikli tehlike yaratabilecek olanı vurmuş olabilir. ikinci mızrağı drogona salladığını göz önüne alınca bu öncelikli tehdit teorisi mantıklı gibi görünse de night king'in hayvan sevgisini bildiğimiz için (ölen ayıları, atları hatta ejderhaları bile kaldırıyor yerden, kıyamıyor ölmelerini istemiyor) ben kedi teorisinin daha açıklayıcı olduğunu düşünüyorum.

  soru: ata neden hem benjen hem jon binmedi?
  cevap: benjen'in kalması ve jon'u yollaması hodor'u kaybettiğimiz mağara sahnesinde orman çocuğunun elindeki mavi topu neden atmayıp intihar bombacısı olmayı seçmesiyle aynı açıklamaya sahip. holywood effect. böylesi daha etkileyici. ancak bir husus da şu ki, benjen amca lanetli ve duvarı geçemiyor. olay da duvara baya yakın bir konumda gerçekleşti. dolayısıyla zaten kaçacak yeri olmayan bir adam uncle benjen. bu yüzden "pes etmiş" olabilir.

  soru: ya birader ankılbencin geçemiyordu wight nasıl geçiyor mk?
  cevap: ben duvarı geçmeyeceklerini, etrafından dolaşacaklarını düşünüyorum. eğer yeni gelecek olan ak ejderha viserion buz üfleyecekse denizi dondurarak eastwatch'un yanından ters c şeklinde bir buz yapıp suyun üzerinden ordusunu yürütebilir ve gift sınırından karaya çıkabilir. şu haritadan kafanızda kurgulayabilirsiniz.

  soru: ejderhalarla night kingi neden yakmadılar? hadi hepsi mal binince bir şey söylemediler de ejderhalardan birisi ölünce ejderhaların anasının gözü dönüp hepsini kül etmesi gerekiyordu.
  cevap: göz dönmesi hastalığının dany'de olduğunu sanmıyorum. rahmetli babasında ve kocası drogo'da da vardı bu hastalık. babası tüm şehri uçurmaya kalkmıştı, drogo da viserys'in kafasına erimiş altın dökmüştü. ama dany'de yok. o daha soğukkanlı ve akıllıca hareket etmeyi seviyor. ayrıca kaçtıkları sahnede elinde mızrak olan nightking pozisyon almıştı, avlayacaktı. geri dönüp saldırmak riskli görünmüş olabilir.

  soru: bu night king o kadar iyi mızrak atıyordu da niye jon’a ve diğerlerine atmadı?
  cevap: çünkü eşeğin şeyinden dolayı.

  --- spoiler ---

 • benim de teorim var acilin.

  --- spoiler 7x5 ---

  --- spoiler 7x5 ---

  cersei nin yeni bebesi cuce olacak. at fav'a bekle.

  --- spoiler 7x5 ---

  --- spoiler 7x5 ---

 • --- spoiler ---

  duvarın arkasına geçen ekiple birlikte cem uzan parti kursa en az %60 oy alıp demir tahta oturur.
  --- spoiler ---

 • --- spoiler ---

  duvarın arkasına geçen ekip efsane olmadı mı ya? adeta 2005 milan kadrosu gibi.

  --- spoiler ---

 • biri ejderhanın adına dracarys der, öteki daenerys ile jon snow kardeş der. hepsini atlattık ama abi adam yumurtaları daenerys yumurtladı dedi ya. dizinin bazı sahnelerini unutabilirsin, yanlış hatırlayadabilirsin ama yumurtaları dany yumurtladı ne demek ya.* zirvede bırakmak lazım bu başlık tam burada kilitlenmeli.

  tanım: kimsenin ejderha yumurtlamadığı dizi.

  edit: tabiiki entry uçmuş.*

 • bronn karakterini de yerden yere vuranları anlamıyorum. oysa o dizideki en controversial karakterlerden biri.
  nasıl ki melisandre giderek daha iyicil bir karakter haline geliyor ve geçmişteki korkunç hatalarının laneti ile yanıp tutuşuyorsa, nasıl sandor clegane (the hound) benzer bir kaderi paylaşıyorsa, bronn da pisliğin içinde yetişmiş bir anti hero... kötülük yapıyor ama aslında içinde iyilik var. fırsatçı bir pislik olmaya çalışıyor ama tersine mayasında şövalyelik ruhu var.

  drama, çatışmadan doğar. bu çatışma karakterler arasında olabileceği gibi belli bir karakterin iç çatışması da olabilir.
  got zaten karakterlerindeki bu karmaşıklık yüzünden got değil mi?

 • --- spoiler 7x04 ---

  drogon'un sahnelerinde gaza gelip muhabbet kuşumun kafesini açtım ama ortalığa sıçtığıyla kaldı bizimki, o yüzden kendinizi fazla kaptırmadan izleyin şu diziyi.
  --- spoiler 7x04 ---

 • --- spoiler ---

  jon snow'un gösterdiği ak gezen çizimlerini davos'la beraber kendilerinin çizdiğini düşündüm. çizerken böyle hihihihi diye gülüyorlar falan. efsane olmaz mıydı?

  --- spoiler ---

 • --- spoiler ---

  jaime de mount and blade ci çıktı beyler. baktı kergitler orduyu biçiyor, karşı tarafın komutanına koltuklanmış kargı vuruşuyla tek atmaya çalıştı ama olmadı.

  edit: svadya olup da şövalye yerine piyadeyle gezersen böyle olur.

  --- spoiler ---