debe başlıkları

fikret orman

 • bazen çıkışları hatalı olsa da bazen de sağduyulu ve barışçı açıklamaları ile ders verdiğini düşündüğüm başkan. fenerbahçe camiasının bayern'in gol müziği ile birlikte yaptığı paylaşım hakkında şöyle: "bayern münih gol attığında çalınan şarkıyı rakibimiz kullanıyor. bunlar türk futboluna yakışmıyor. bana da 'biz de vardar ovası' şarkısını çalalım' diyorlar. biz, türk takımının avrupa'da yenilgisinden medet umacak bir kulüp müyüz? beşiktaş böyle acizlik yapar mı?" bir açıklama yapmış. çok haklı. taraftarlar böyle espriler yapar birbirlerini kızdırır. çoğu zaman futbolun eğlenceli tarafı budur hatta. ama bunu kulüp yapınca koskoca kulüp itibarsız oluyor. fenerbahçe'de aziz yıldırım yönetimi her zaman bunu yapan davranışlar ortaya koydu. hep kavgadan rakibe saygısızliktan gerilimden beslendiler. savunmayin şu yönetimi fenerbahçeliler. siz de istiyorsunuz kurtulmak. ama yine savunacaksiniz. fikret orman in açıklamalarına "hahaha sus ağlama nasıl koydu bayern" "zaaa müthiş yapmış sahada oyuncular, dışarda resmi hesap vuruyor ahaha" falan yorumları yapacaksınız. koskoca kulüp mahallenin dedikoducu teyzesi gibi yönetilirken bunun karşısında durmazsaniz, seçimlerde yeniden aziz yıldırım size de türk futboluna da müstehak.

 • öyle bir ülkede yaşıyoruz ki, hala şaşırtmayı beceriyor, bu da bir başarı. zerrab'ın aktif bank ile çalıştığı, daha sonra aktif bank ceosu tarafından aradan çıkarıldığı yani aktif bankın direkt olarak ambargoyu deldiği dönemde bankanın ceosu, rte'nin damadı berat albayrak. berat albayrak başlığına bu konu hakkında 2 entry girilmiş, bjk başkanı hakkında ise 40 entry. ülkem için bir klüp başkanı, ülkeyi yönetenlerden daha önemli. resmen muz cumhuriyetiyiz.

 • fenerli malların, fikret orman'ın açıklamalarını anlayacak kapasiteleri olmadığından, gelip burada vikvik ötüyorlar.

  ne diyor fikrat orman?

  fenerbahçe maçında quaresma'ya kırmızı kart yakışmadı, ilk pozisyonda bile kırmızı kart görebilirdi, diyor.
  kendi özeleştirilerimizi yapmamız lazım, diyor.
  maçın sonucunu tamamen hakeme bağlamamalıyız, diyor.
  fahiş hata yapan, gerginliği artıran yöneticiler, ben olsam dahi, men edilsin, diyor.
  yöneticiler, özel yaşamla ilgili bel altı vurmasın, diyor.

  hangisine karşı çıkıyorsun sayın gerizekalı?

  mahmut uslu denilen insanımsı ne diyor?
  "caner'in özel hayatını biz biliriz".

  aradaki fark bu. fikret orman gibi, her ne kadar kendi taraftarı pek sevmese de sakin ve yapıcı üslubuyla dursun özbek gibi, hakem odası basmaktansa, kurumsallaşma yolunda adımlar atmaya çalışan muharrem usta gibi, karabük'ün ruhuna uygun hareket etmeye çalışan mütevazı feridun tankut gibi başkanlar artıp, aziz yıldırım gibi, mahmut uslu gibi tipler azalırsa, o zaman türk sporu ilerleme kaydeder.

 • önce bir yanlışı düzeltelim :

  "beşiktaş dünyanın en müslüman takımı" demedi.

  söylediği :

  "dünyanın her yerinde en çok konuşulan türk takımı beşiktaş'tır. dünyadaki en iyi müslüman takımı olarak da yine beşiktaş olarak görüyorum.".

  aslında söylemek istediği :

  "müslüman dünyasının en iyi takımı beşiktaş"

  gerçekte olabilecek en düzgün hali :

  "müslüman dünyasının en iyi futbol ülkesi biziz".

  yalan mı peki bu? yahu bizim ülkemizin çoğunluğu müslüman olduğuna göre dünyanın en ileri müslüman ülkesiyiz. var mı bizden ileri başka bir müslüman ülke? türk futbol takımlarından daha iyi bir takım var mı müslüman dünyasında? arkadaş sen beğen veya beğenme, istersen benim gibi ateist ol, fakat bu ülkenin kültürü müslümanlıkla yoğrulmuş ve müslüman dünyasının en düzgün ülkesi de biziz. sen kabul etmesen bile dünya seni öyle görüyor. senin ülkenin herhangi bir ürününü de (misal tv dizileri) en kolay alanlar müslüman ülkeleri, insanına önyargılı bakmayanlar da o ülkeler, senin ülkeni bir çok açıdan "ulaşılması gereken medeni müslüman ülke" olarak gören de onmilyonlarca açık fikirli müslüman var dünyada. futbol takımların için de en kolay taraftar bulanacak pazarlar bu ülkeler. 2 kere 2 eder 4.

  konuşmanın geri kalanında zaten bu cümlenin devamını da getirdi fikret orman. büyük takımlarımız gitsin turki cumhuriyetlerde veya müslüman ülkelerde maçlar yapsın, türk futbolu oralarda da tanınsın, futbol endüstrimizin değeri yükselsin dedi.

  ayrıca sanıldığı gibi haftasonu yaşanan fenerbahçe derbisindeki rezaletleri konuşmak için tv'ye çıkmadı. şampiyonlar liginde ülkeyi temsil eden tek takımın yarın maçı olduğu için yayıncı kuruluşun yayınına çıktı. fenerbahçe maçı ile ilgili sorulara cevap da vermedi. sadece video hakem uygulamasına destek verip vermediği sorulduğunda "destekliyorum, haftasonu uygulansaydı bir golümüz ofsayt yüzünden heba olmazdı" dedi.

  bunlar haricinde adam "futbolun kalitesi ancak her birlikte arttırılabilir", "her takımın dolu stadlarda oynaması lazım", "kavga gürültüyü bırakıp oyun kalitesini geliştirelim", "futbolumuzun değerini arttıralım", "altyapıyı geliştirmek için hepimiz çalışalım", "ffp bitti ama biz disiplini koruyacak ve kar edeceğiz" vs vs 1.5 saat anlattı. kimseye laf atma yarışına girmedi. rakipleri hakkında gayet saygılı bir üslup kullandı.

  sonra denyonun teki koca konuşmadan bir cümleyi cımbızlayıp tweet atıyor, sonra programı izlemeyen veya söyleneni anlamayan başka yüzlerce denyo bunu paylaşıyor, sonra izlemedikleri programdan çarpıtılan bir cümle üzerine yüzlerce yorumlar yazıyorlar.

  kötü kere kötü niyetlilik artı kendini bilmezlik bir araya geliyor ve "gündem" oluyor. 10 tane belli kalıp kullanılarak boş boş konuşmalar dönüyor. alın size yazayım bir kaç kelime bunların kombinasyonlarını kurup yazı yazınca bir şey becerdiklerini sanıyorlar : tinerci, cumhurbaşkanı, 3. büyük, kiev, 8taş, liverpool, 2 senelik başarı vs vs. ulan aynı şeyleri yaza yaza doymadınız.

  programı izleyenler zaten verilen mesajları beğenmişlerdir. bir çok konuya doğru yaklaşan bir başkanımız olduğunu görüp keyif aldım ben.

  sonra işte o keyifle buraya geliyorsun milletin kusmuk yorumlarını okuyorsun. futboldan değil de taraftarından soğuttunuz resmen.

 • açıklama yapmasa tüm medya ve insanlar niye konuşmuyor ona o kadar laf söylendi de niye susuyor deniyor, açıklama yapsa yine bir yerlerde kamera buldu deniyor. napsın adam paşa torunları, siz karar verin onu yapsın.

 • genç aslanlar rahatsız olmuşlar
  al bak burda ne var

  aaaa oda ne koskoca gs, branşı ayakta tutmak için yardım topluyor hemde sosyal sorumluluk projesi adı altında. lan kendi gerçeginizden haberiniz yok insanlar ne durumda amatör branşlarda ruhunuz duymuyor. fikret orman göreve geldiginden beri diyor biz bu branştan zarar ediyoruz ama bu branşta kalacağız cünki engelli vatandaşlarımızın spora katılmalarını spor yapmalarını istiyoruz. ama rakibimiz yurt dışından oyuncu transfer ediyor yav engelli branşına neden yabancı transfer eder bir takım zarar ettigi halde manyakmısınız siz. yabancı oyuncuya verecegi parayı ülkesinde sosyal hayata katılamayan engelli vatandaşları için harcamak varken.

 • burada, sahaya maytap atanları savunan malları ortaya çıkarmıştır. sen git, aziz yıldırım başlığında "istifa" çağrısı yapmaya devam et.

  orman, beşiktaş'a zarar verenler hakkında konuşup, bunun neresi beşiktaşlılık diye sordu. bu açıklamada yanlış bir şey görmüyorum.

 • bugün gary medel'in imza töreni sonrası pfdk kararları hakkında yapacağı açıklamayı merakla beklemekteyim.

  beşiktaş'a verilen cezayla tff'nin yayınladığı futbol disiplin talimatı pek çok açıdan çelişiyor. umarım bu maddeler gündeme gelir açıklamada. bir bakalım :

  tff disiplin talimatı, madde 7 :

  "disiplin ihlallerinin faillerinin şahsen belirlenememesi halinde disiplin cezası faillerin mensubu olduğu kulübe verilir."

  beşiktaş için isnat edilen suç eğer gerçekse, faillerin tespiti için bir çalışma yapılmış mıdır ? passolig sisteminin ülkeye geliş amacı masumla suçluyu ayırmak değil midir ? bu maçta passolig sisteminin deaktif edilme sebebi nedir ?

  tff disiplin talimatı, madde 12, fıkra 1 ve 2 :

  "fiilin haksız tahrik sonucu işlenmesi halinde cezada indirim yapılır. disiplin kurulu,
  haksız tahrikin derecesini dikkate alarak, verilecek cezayı üçte birine kadar indirebilir."

  beşiktaş taraftarı eğer isnat edilen suçu işlemiş olsa bile haksız tahrik yok mudur ? futbolcularına bıçak çekilen bir taraftar tahrik edilmiş sayılmaz mı ? bu talimata göre beşiktaş isnat edilen hafif suçtan aslında 3 maç ceza mı almıştır ?

  tff disiplin talimatı, madde 52, 3. fıkra :

  "ev sahibi olarak oynanan müsabakada verilen ceza, ilgili kulübün ev sahibi olarak oynayacağı müsabakalarda; misafir kulüp olarak oynanan müsabakada alınan ceza, ilgili kulübün misafir kulüp olarak oynayacağı müsabakalarda infaz edilir. lig müsabakalarında alınan cezalar lig müsabakalarında, kupa müsabakalarında alınan cezalar kupa müsabakalarında infaz edilir."

  maç tarafsız sahada oynanmış bir süper kupa karşılaşmasıdır. ceza "iç saha maçını seyircisiz oynatmak" olarak nasıl verilebilir ? bir maçta iki takımın da ev sahibi olması mümkün müdür ?

  tff disiplin talimatı, madde 53, 9. fıkra :

  "bu madde kapsamındaki ihlalin lig statüleri gereği tarafsız sahada oynanan müsabakalarda gerçekleştirilmesi halinde, ilgili kulüpler misafir kulüp olarak değerlendirilir."

  tarafsız sahada oynanan süper kupa maçında ilgili iki kulüp de misafir kulüpse, iç sahaya ceza vermenin dayanağı nedir ?

  tff disiplin talimatı, madde 99, 4. fıkra :

  "seyircisiz oynama ve saha kapatma cezalarının infazında profesyonel lig ile kupa müsabakaları ayrı kategori sayılır ve cezalar kendi kategorilerinde infaz edilir"

  maç bir süper kupa mücadelesidir. ceza neye göre lige verilmektedir ?

 • dünkü pankart mevzusu hakkında. ''stadlara siyaset sokulması taraftarı değilim.'' diyen başkan. mevzu bahis olan şey de ülkenin kurucusu olan atatürk.

  yala be başkanım.

 • euroleague hakkında söylediği sözlerin hepsi fenerbahçe taraftarı tarafından "çekememezlik" olarak algılanıyor. ama başkanın söylediklerinin aksini kanıtlayabilecek tek bir done yok. hadi biri de açıklasın bana , "yanlış konuşmuş, aslında böyle" diye. adam neden takımı göndermeyeceğini güzelce açıklıyor, alınganlık yapıp fenerbahçe'ye saldırı olarak değerlendiriyor bazı tipler. kupa aldığınız halde zarar etmek size koymuyosa sizi ilgilendiren bir şey yok. allah başarılarınızı artırsın.

  son derece haklı söylediklerinde. katılan takımlar, sene içindeki başarıya göre değil tam manasıyla heyetin kafasına göre belirleniyor. bu sene euroleague'e ispanya'dan 5 takım katılacak. ama türkiye şampiyonu olacak takımın böyle bir şansı yok. türkiye'den 4 takım katılırken artık 2 takım katılabilecek. neye göre ? 1990 yılına kadar euroleague, olması gereken şekilde şampiyon takımları içeriyordu. 90'lardan sonra değişti. statüde, "önemli takımlar" olarak geçiyor. önemli takım neye göre belirleniyor ?

  bu lige katılırken neden anormal rakamlarda katılım payı ödeniyor ? şampiyonlar ligi'ndeki gelirle karşılaştırmış bazı arkadaşlar. başakşehir şampiyonlar ligi'nden elendiği takdirde, beşiktaş'ın kasasına katılımı için ekstra 10 milyon € girecek mesela. abi bi' organizasyona katılım hakkı kazandığınız için niye para ödüyorsunuz ? böyle bir mantık var mı ? siz turnuvaya değer katıyorsunuz daha çok. üstelik kazandığınız halde bile verilen rakam tam olarak devede kulak olarak kalıyor.

  takımlara verilen devede kulak ödül sponsorlardan çıkıyor ki, sponsorlar ödüllerin 10 katından fazla para aktarıyor turnuvaya. şimdi hem takımlar katılım payı veriyor, hem sponsporlar yüksek meblağlarda para veriyor. yüksek bir para girişi var uleb'e, ama çıkışı yok. buna "hırsızlık" denmesi kadar doğal bi' şey var mı ?

  aziz yıldırım kendi söylüyor. dev sponsorlara ve kazandığı başarılara rağmen fenerbahçe ülker zarar ediyor. bu normal bir şey mi ? böyle nereye kadar gidecek ? her sene şampiyon olsun fenerbahçe ülker. her sene zarar ede ede bunun devamlılığı nasıl olacak ?

  başkanın söylediği fiba champions league'e tüm avrupa'dan 40 takım katılıyor. belarus'tan estonya'ya, karadağ'dan, güney kıbrıs'a kadar basketbolun gelişmekte olduğu ülkelerin bile takımlarına şans veriliyor. böylece deneyim kazanılıyor. 28 farklı ülke dahil işin içine. euroleague'deyse sadece 7 ülke var ve üstelik bir ülkeden 5 takım var. o 5 takıma sahip ülke de ne hikmetse uleb'in liderinin memleketi ispanya. euroleague şampiyonu çıkaran türkiye'nin, euroleague'e katılan takım sayısı neden yarıya düşürülüyor ? nasıl bir sistem bu ?

  bir şirketin kendi keyfine göre takımları toparlayıp maç yaptırması ve bunun için para alması şeklinde işliyor sistem. şimdi fikret orman'ın hangi dediği yanlış ?