debe başlıkları

fikret orman

 • bugün gary medel'in imza töreni sonrası pfdk kararları hakkında yapacağı açıklamayı merakla beklemekteyim.

  beşiktaş'a verilen cezayla tff'nin yayınladığı futbol disiplin talimatı pek çok açıdan çelişiyor. umarım bu maddeler gündeme gelir açıklamada. bir bakalım :

  tff disiplin talimatı, madde 7 :

  "disiplin ihlallerinin faillerinin şahsen belirlenememesi halinde disiplin cezası faillerin mensubu olduğu kulübe verilir."

  beşiktaş için isnat edilen suç eğer gerçekse, faillerin tespiti için bir çalışma yapılmış mıdır ? passolig sisteminin ülkeye geliş amacı masumla suçluyu ayırmak değil midir ? bu maçta passolig sisteminin deaktif edilme sebebi nedir ?

  tff disiplin talimatı, madde 12, fıkra 1 ve 2 :

  "fiilin haksız tahrik sonucu işlenmesi halinde cezada indirim yapılır. disiplin kurulu,
  haksız tahrikin derecesini dikkate alarak, verilecek cezayı üçte birine kadar indirebilir."

  beşiktaş taraftarı eğer isnat edilen suçu işlemiş olsa bile haksız tahrik yok mudur ? futbolcularına bıçak çekilen bir taraftar tahrik edilmiş sayılmaz mı ? bu talimata göre beşiktaş isnat edilen hafif suçtan aslında 3 maç ceza mı almıştır ?

  tff disiplin talimatı, madde 52, 3. fıkra :

  "ev sahibi olarak oynanan müsabakada verilen ceza, ilgili kulübün ev sahibi olarak oynayacağı müsabakalarda; misafir kulüp olarak oynanan müsabakada alınan ceza, ilgili kulübün misafir kulüp olarak oynayacağı müsabakalarda infaz edilir. lig müsabakalarında alınan cezalar lig müsabakalarında, kupa müsabakalarında alınan cezalar kupa müsabakalarında infaz edilir."

  maç tarafsız sahada oynanmış bir süper kupa karşılaşmasıdır. ceza "iç saha maçını seyircisiz oynatmak" olarak nasıl verilebilir ? bir maçta iki takımın da ev sahibi olması mümkün müdür ?

  tff disiplin talimatı, madde 53, 9. fıkra :

  "bu madde kapsamındaki ihlalin lig statüleri gereği tarafsız sahada oynanan müsabakalarda gerçekleştirilmesi halinde, ilgili kulüpler misafir kulüp olarak değerlendirilir."

  tarafsız sahada oynanan süper kupa maçında ilgili iki kulüp de misafir kulüpse, iç sahaya ceza vermenin dayanağı nedir ?

  tff disiplin talimatı, madde 99, 4. fıkra :

  "seyircisiz oynama ve saha kapatma cezalarının infazında profesyonel lig ile kupa müsabakaları ayrı kategori sayılır ve cezalar kendi kategorilerinde infaz edilir"

  maç bir süper kupa mücadelesidir. ceza neye göre lige verilmektedir ?

 • dünkü pankart mevzusu hakkında. ''stadlara siyaset sokulması taraftarı değilim.'' diyen başkan. mevzu bahis olan şey de ülkenin kurucusu olan atatürk.

  yala be başkanım.

 • euroleague hakkında söylediği sözlerin hepsi fenerbahçe taraftarı tarafından "çekememezlik" olarak algılanıyor. ama başkanın söylediklerinin aksini kanıtlayabilecek tek bir done yok. hadi biri de açıklasın bana , "yanlış konuşmuş, aslında böyle" diye. adam neden takımı göndermeyeceğini güzelce açıklıyor, alınganlık yapıp fenerbahçe'ye saldırı olarak değerlendiriyor bazı tipler. kupa aldığınız halde zarar etmek size koymuyosa sizi ilgilendiren bir şey yok. allah başarılarınızı artırsın.

  son derece haklı söylediklerinde. katılan takımlar, sene içindeki başarıya göre değil tam manasıyla heyetin kafasına göre belirleniyor. bu sene euroleague'e ispanya'dan 5 takım katılacak. ama türkiye şampiyonu olacak takımın böyle bir şansı yok. türkiye'den 4 takım katılırken artık 2 takım katılabilecek. neye göre ? 1990 yılına kadar euroleague, olması gereken şekilde şampiyon takımları içeriyordu. 90'lardan sonra değişti. statüde, "önemli takımlar" olarak geçiyor. önemli takım neye göre belirleniyor ?

  bu lige katılırken neden anormal rakamlarda katılım payı ödeniyor ? şampiyonlar ligi'ndeki gelirle karşılaştırmış bazı arkadaşlar. başakşehir şampiyonlar ligi'nden elendiği takdirde, beşiktaş'ın kasasına katılımı için ekstra 10 milyon € girecek mesela. abi bi' organizasyona katılım hakkı kazandığınız için niye para ödüyorsunuz ? böyle bir mantık var mı ? siz turnuvaya değer katıyorsunuz daha çok. üstelik kazandığınız halde bile verilen rakam tam olarak devede kulak olarak kalıyor.

  takımlara verilen devede kulak ödül sponsorlardan çıkıyor ki, sponsorlar ödüllerin 10 katından fazla para aktarıyor turnuvaya. şimdi hem takımlar katılım payı veriyor, hem sponsporlar yüksek meblağlarda para veriyor. yüksek bir para girişi var uleb'e, ama çıkışı yok. buna "hırsızlık" denmesi kadar doğal bi' şey var mı ?

  aziz yıldırım kendi söylüyor. dev sponsorlara ve kazandığı başarılara rağmen fenerbahçe ülker zarar ediyor. bu normal bir şey mi ? böyle nereye kadar gidecek ? her sene şampiyon olsun fenerbahçe ülker. her sene zarar ede ede bunun devamlılığı nasıl olacak ?

  başkanın söylediği fiba champions league'e tüm avrupa'dan 40 takım katılıyor. belarus'tan estonya'ya, karadağ'dan, güney kıbrıs'a kadar basketbolun gelişmekte olduğu ülkelerin bile takımlarına şans veriliyor. böylece deneyim kazanılıyor. 28 farklı ülke dahil işin içine. euroleague'deyse sadece 7 ülke var ve üstelik bir ülkeden 5 takım var. o 5 takıma sahip ülke de ne hikmetse uleb'in liderinin memleketi ispanya. euroleague şampiyonu çıkaran türkiye'nin, euroleague'e katılan takım sayısı neden yarıya düşürülüyor ? nasıl bir sistem bu ?

  bir şirketin kendi keyfine göre takımları toparlayıp maç yaptırması ve bunun için para alması şeklinde işliyor sistem. şimdi fikret orman'ın hangi dediği yanlış ?

 • marka değeri diye bir şey var beyler. bilip bilmeden konuşmayın amk.

  marka değeri olduğu için ismail köybaşı feneri, lens beşiktaş'ı seçiyor.

  işte bunlar hep marka değeri.

 • fiko başkan kusura bakma da biz o şampiyonluğu çatır çatır kutlarız,sen gelmeyebilirsin.

 • mac gergin gecmis, taraftar gerilmis lige yansir mi endisesi var. besiktas'i ve taraftarini bi an once bu psikolojiden cikarmasi gerekiyor . bi galatasaray macinda taraftarin sahaya inmesiyle tum sezonun gittigini biliyoruz. besiktas camiasi fenerbahce camiasi gibi gerilimden beslenen bi camia degil, futbol odakli. o nedenle sut kupasi lafiyla degerini dusurdu macin. ben olsam cacik kupasi da derdim.

 • antalyaspor baskani ile fenerbahçe nin üslubu benziyor dedi. ahahhahaha sapla başkan.

 • eskiden elden verilen beleş biletleri stad çevresinde satar para kırardık. abilerimiz restorant açtı o paralarla biz de işsiz güçsüz maçlara takılıp yolumuzu bulurduk.

  stadın en güzel yerine çökmüştük küfür ederiz olay çıkarırız tehdidiyle yönetimi haraca bağlamıştık.

  para gelince çıldırt bizi diyorduk. lisanssız ürünleri stad çevresinde satıp ordan da para kırıyorduk.

  fakat sen fikret orman bu tatlı paramızı bitirdin sinirden beşiktaş yenilsin de sana küfredelim diye aportta bekliyoruz ama bu sene daha yenilmedik. bir kısım arkadaş benfika maçınındevre arasında başlığa üşüştü ama madara olduk.

  artık istifa et beleş biletçi tribüncüler olarak açız abiler de para vermiyor. istifa lannn.

  yeter artık yeter desteğimi kestim artık. para bitti lan istifaaa

  edit:amk çomarları sanki vodafone arenaya giremedi. sanki her sene derbilerde deplasman tribününe girebiliyordu

  edit: ekibinle birlikti litfin

 • kiraladığı oyuncunun kiralama süresi bitip döndüğü kulübünden başka bir kulübe transferinden para kazanabilen akıllı başkan. transferinde faksı yetiştiremeyip adama 6 ay para verip sonrasında oyuncudan siktiri yiyen ve 1 maç bile oynamadan geri dönebilecek şekilde sözleşme yapan başkanlara sahip bazı geri zekalılar durumu idrak edemiyor diye yazılı olarak anlatmak gerekiyor.

 • cidden gerzek gerzek düşünen adamlar beyanlarıyla "borç niye azalmıyor???" diye soruyorlar ya bu adama, cidden sizin aileniz adına sizden utanıyorum.

  kaç defa yazdım, bir o kadar daha yazmaktan geri durmayacağım.

  bu kulübün borcu bitmez gerizekalı arkadaşım. niye mi?

  bu adam başa geldiğinde olan borç, o günkü dolar kuru 1.8 iken, 580 milyon liraydı.
  (bak dolar kuru 1,8 iken)

  üzerine, stat yıkıldı ve sıfırdan stat yapıldı. üzerine bütün nevzat demir yenilendi.

  üzerine transferler yapıldı. bir kaçı cidden eleştirilecek, komik ve aptallık derecesinde transferlerdi ama genel anlamda %90 başarılı transferlerdi.

  sen transferde artıya geçmene rağmen borcun niye azalmıyor söyleyeyim mi? çünkü dolar kuru şu anda 3,10'u geçti ve kulübün bütün borcu, futbolcu ödemeleri vs. dolar/euro'ya endeksli, fakat en büyük gelirin olan yayın ve stat gelirleri tl'ye endeksli!

  bunu anlamayacak kadar andaval mısın? senin borcun aslında bu adam hiç bir şey yapmasa dahi kafadan %67 artıyordu gerizekalı !!!

  yarabbi kimseyi beyin fukarası yapma, amin.