debe başlıkları

emlak balonu

 • müteahhitlerin ağlama duvarına çevirdiği başlık. "arsa fiyatları çok pahalıymış önce arsa fiyatları düşecekmiş" ya siktir git arsa fiyatları ucuzken sanki ucuza ev satıyorsunuz. burnunuzdan kıl aldırmıyordunuz.

 • biraz önce sur yapı ve teknik yapı'yı arayıp, size param konusunda tanıtım yapmak istiyorum, ilgilenirseniz elinizdeki konut çeşitlerine fiyat teklifi çizelgemi de iletebilirim dedim.
  keser döner demiştim size.

 • bu ülkede aklımın almadığı konu ev fiyatları. istanbulun varoş semtlerinde dahi 250-300 binden kapı açıyorlar. merkezlerde kadıköy üsküdar beşiktaş bakırköy gibi 30 senelik kıç kadar daireler 500 binden başlıyor.

  gidecem 300 bin lirayı avcılarda ümraniyede bir daireye yatıracam. neymiş bina sıfırmış neymiş metrobüs varmış. lan kapının önü çomaristan, akşam 10dan sonrası rezalet semtler, altyapı yok, eğitim seviyesi yerlerde buraya 300 bin parayı basıp a kalite banyo mermerim var diye mi avunayım anlamadım ki.

  daha hala balon yok normal diyenler var. şöyle bir etrafınıza bakın muasır medeniyet seviyesini bir ölçün trafiğin haline kentin sefilliğine bir bakın da bu evlere öyle paha biçin.

  bu söylediklerim marka ilçeler içinde geçerli. kadıköyde yaşıyorum. 70 metrekare ev 650 bin. fare miyim ben 70 metrekare içinde nasıl nefes alayım. kim veriyor bu paraları kim aldı bu kadar evi ikna olamıyorum. mantıksız bu paraları bu evlere gömmek.

  1 milyon dolara bağdat caddesinden ev alan var. kardeşim 500 bin dolara avrupada hangi ülke hayır der. müstakil bağlı bahçeli evlere çökersin. kalan 500 binle sığır değilsen üretir ve kalite yaşarsın.

  yok ben malım 1 milyon dolara caddede 140 metrekare dairede oturacam. her fener maçı trafikten eve dönemicem.

  zengini ayrı orta hallisi ayrı mal bu fiyatlarla ev alanın.

 • 2007'den itibaren sektörün bir şekilde içindeyim.

  satış ofisi, markalı emlak ofislerinde gayrimenkul danışmanlığı, büyük inşaat şirketlerinde emlakçılarla temas ve koordinasyon da yaptım, ülkenin en büyük holdinglerinden birinde inşaat malzemesi de sattım. şu an halihazırda yine markalı bir emlak ofisinde yöneticiyim.

  yani, az çok tahlil yapacak, fikir üretecek deneyimim var sanıyorsunuz değil mi? ama şu anki durumu izah edecek, ekibime yön verecek bir fikir üretemiyorum. çünkü satış yok. satılmıyor. satılamıyor. (ankara)

  bir çok defa direkten dönen satışlar oldu ve vazgeçen hep alıcıydı. sebep ise "önünü görememek" oldu. yani, xk parayı betona gömeceğim ama yarın ne olacağını bilemiyorum dediler.

  ofisi kurtaran arsa işleri oluyor bu sıralar. onun da ne kadar süreceği meçhul.

  araptı, yabancı yatırımcıydı yok onlar artık. hatta geçen sene, rus büyükelçi suikastından sonra, ankara'da çok ciddi diplomat çıkışı oldu. evsahipleri bir süre kabullenemedi gerçeği. 2+1 evini 2500€ kiraya veriyordu, diplomat kalmayınca yerli müşteri en fazla 1500tl verir oldu. çoğu bunalıma girdi.

  sonumuz nasıl olur bilmiyorum ama en kötüsü umudumuz yok olmak üzere...

  en kötüsü de bu.

 • türkiye özelinde bir saadet zincirinin daha sonuna gelinmesi ve sistemin patlamasi hadisesidir.

  saadet zinciri denen olgu, birilerinin sisteme para akışı yapması ve sistemin tepesindekilerin vaatlerini satın alması, bir zaman sonra piramitin alt kısımlarındakilerinin vaat edilenlere ulaşamaması neticesinde isyan çıkarması değil midir?

  sistem ilk başladığında ucuza ev alanlar sistemin ilerleyen süreçlerinde bu evleri güzel paralara sattılar.
  ikinci aşamada sisteme girenlere yüksek fiyattan ev almış olmalarına rağmen sisteme ilk aşamada girdiğini zannederek ve kendilerinden öncekiler gibi daha yüksek fiyata satacağını zannettiler.

  ikinci aşamada sisteme girenlerin zarar ettiğini görenler ve henüz sisteme dahil olmayanlar ya da olamayanlar sisteme girmekten vazgeçti.

  her saadet zincirinde sisteme yeni üye alımı durduğu anda ve piramitin tepesindekilerin alttakilerle kar payını paylaşmamaya başladığı anda sistem patlar.
  emlak saadet zincirinde de artik sisteme giriş yapacak kimse kalmadığı için piramitin tabanına gelindi.

  içeride kalanlara geçmiş olsun.

 • emlak balonunun şiştiğini görmeyen bilmeyen yok. epeydir herkes şişkinliğin farkında ama balonumuz bir türlü patlamıyor. neden?

  çünkü devletimiz ( kgf ) tüm gücüyle inşaat firmalarının arkasında. yanlış anlaşılmasın müteahhit faruk abiyi salladığı yok devletin. ama çükübikoğlu inşaat, penisium towers projesi gibi baba firmalar, projeler falan hep devletin korumasında. bu adamlardan biri çıkıp "batıyorum beyler allaha emanet" dese devlet babamız anında "çekil lan kenara vatan haini, kayyum bey buyrun lütfen" der. zaten bu baba firmalar baştan batmama garantisiyle iş yapmak için "emlak konut işbirliğiyle" girişiyolar bu projelere..

  dolayısıyla bu balon şişer, şişeeeer ve şişer.

  ne zaman patlar? o da çok net aslında.. devlet vatandaşa daha fazla bindiremediği gün patlar.

  türkiye cumhuriyeti devletinin en önemli finansörü türkiye cumhuriyeti halkıdır. halkın gücü kalmazsa devletin de inşaat sektörünü destekleyecek gücü kalmaz.

  peki bin yıldır iliğine kadar sömürülmeye alışık bu halk nereye kadar dayanır? bunun cevabını verebiliyorsanız grafik mrafik bırakın direkt ekonomi doktorası alın. ister psikolojik sorun deyin ister cefakarlık deyin. anadolu halkı çok zor şartlara çok basit motivasyonlarla dayanabiliyor. bu yüzyılda işler değişecek mi, değişirse nasıl değişecek beraber izleyip göreceğiz.

 • 15 ay önce taşındığım residence dairesi için 3 ay önce kontrat yeniledik ve kira zamlanacağına % 20 daha düşürdük. bir de eve en iyisinden benim seçtiğim inverter klima taktırdı ev sahibi. nasıl yapıyorsunuz diyenlere açıklayayım: evi tutarken ve tuttuktan sonra ev sahibinizle ilişkinizi resmi tutun. kiranızı ayın 1inde yatırın, 2sinde değil. ayın 1i cumartesi pazara geliyorsa cumadan yatırın. kirayı her yatırdığınızda kısa resmi bir mesaj atıp bilgi verin. aidat fatura vs hepsi otomatik ödeme talimatlı olsun. senenin bitmesine 1 ay kala, ev sahibinizi arayıp 'ben evden çok memnunum ama aynı sitede binada aynı tip daireyi şu fiyata buldum, boşaltıyorum.' diyin. size o fiyata dairesini verir.

 • konu hakkında yorum yapabilmek için biraz da global ekonomiye, satın alma vs. kiralama olgusuna filan bakmak gereklidir. ben 15 dakika içinde şu analizi yaptım:

  tcmb'ye göre 2012 senesindeki hedonik konut fiyat endeksi: 112
  2017 senesinde: 259

  2012 senesinde m2 fiyat (istanbul): 1595 tl
  2017 senesinde: 3688 tl

  140 m2 evin 2012 senesindeki değeri 223,000 tl
  aynı evin 2017 senesi değer tahmini: 516,000 tl (ataşehir / içerenköy ya da küçükbakkalköy)

  kısacası, 2012 senesinde istanbul'da nakit alınan bir evin 2017 senesi sonunda brüt getirisi 293,000 tl. buna vergi filan dahil değil... brüt.

  gelelim yatırım + kira opsiyonuna...

  2012 ocak ayından itibaren 2017 aralık sonuna kadar buna benzer bir evin (emsal: ataşehir / içerenköy ya da küçükbakkalköy) senelik artışlar dahil toplam kirası: 111,000 tl. bunun için 930 tl başlangıç değeri, ve 2,150 tl güncel değer kullanıldı. aradaki değerler de artış olarak yansıtıldı.

  2012 senesinde 1 usd eşittir 1.89 tl.

  yani 223,000 tl eşittir 118,000 usd.

  2012 senesi ortalama dow jones endeks getirisi eşittir %7.26
  2013 senesi ortalama dow jones endeks getirisi eşittir %26.50
  2014 senesi ortalama dow jones endeks getirisi eşittir %7,52
  2015 senesi ortalama dow jones endeks getirisi eşittir -%2.23
  2016 senesi ortalama dow jones endeks getirisi eşittir %13.42
  2017 senesi ortalama dow jones endeks getirisi eşittir %8.00 (tahmin)

  2012 senesi başında son derece ortalama bir fona yatırılan para 118,000 usd... elde edilen gelir her sene sonunda anaparaya eklenirse yukarıdaki tablo sonucu 2017 sonu itibarı ile elde edilmesi öngörülen rakam 206,000 usd.

  2017 itibarı ile öngörülen sene sonu dolar kuru 3.53 diyelim... tutucu bir tahmin. eldeki para 725,000 tl civarında.

  bundan 111,000 tl kira gideri düşelim...

  kalan net para 624,000 tl.

  başlangıç paramız olan 223,000 tl'yi bu paradan düşelim....

  aynı dönemdeki kazanım: 401,000tl.

  kısacası....

  anapara üzerinden ev alınca 293,000 tl, yatırım yapıp kira ödeyince 401,000 tl kazancımız olmuş.

  nerede kaldı türkiye'deki konut mucizesi?????

  global pazarlara göre %27 daha kötü performans sergileyen bir sektör bu. türkiye'nin en istim üzerindeki sektörü, son derece ortalama dow jones endeksine göre %27 daha başarısız. kaldı ki bu parayı çok daha iyi işletmek de mümkün. ben sadece ortalama opsiyonlara baktım.

  hayır... "burası türkiye, paramız tl" diyerek kafayı kuma gömemezsiniz... 2012'de de gömemezdiniz, şimdi de gömemezsiniz. türkiye uzun yıllardır global sermayenin bir parçası. konut dışında diğer yatırım araçlarına yönelmemek bir eksiklikten değil, iktisadi kültürsüzlükten kaynaklanıyor.

  bakın, yukarıdaki örnekte konut kredisi filan da kullanmadık. onu kullansak zaten vay halinize. tamamen nakite dayalı bir alım örneğiyle çalıştık.

  evet, konut kredisi kullanınca, kendi köşesinde yatırıma dayalı kazanım elde eden insanın parası biraz da o krediyi kullanıp "ohaaa evim acaip prim yaptı" diyen insanın ödediği muazzam faizden geliyor :)

  tabii ki ev almak güzel şey... psikolojik olarak... içinde yaşayabileceğiniz, "benim" diyebileceğiniz bir mekana sahip olmak güzel şey. benim yazdıklarım bunlarla ilgili değil... emlak sektörüne optimal yatırım aracı olarak bakanlar için yazdım bunları.

  emlak balonu var mı?

  dışarıdan bakınca pek yok.

  içeriden bakınca var gibi.

  ufkunuz genişletin, gidin bir yatırım bankacısı ile konuşun. biraz da dışarıdan bakın. en azından seçeneğiniz olsun.

 • efe'nin 200 bine aldığı ev 7 yılda 650 bin oluyor ise, efe hangi ülkede yaşamaktadır.

  içinden kpss sorusu çıkan balon.

 • bak ta gecen sene yazmisiz:

  (bkz: #53843448)

  balon sonuyor, hava kaciriyor, bodof diye patlamayacak demisiz. ona gore de pozisyonlarimizi alip kriz doneminde %15 kar yazmisiz. (ve evet, dunya 2013 4. ceyrekten beri korkunc bir resesyonun icindde)

  yani, "olgular" bu gun dillendirildi diye, gerceklige kavusmalari bu gun olmadi, 1 senedir gercek iste orada duruyor. haberi gazetelerden aliyorsaniz, (aka: duydun mu hanim %20 dusmus fiyatlar) en hafif tabirle, biraz gec aliyorsunuzdur haberi.... birazdan size gercek rakamlar da verecegim, once ama yanlis bir dusunce sistemini yikalim, genclere tavsiyem, birazdan carpikligini aktaracagim dusunce sistemi ile dusunmeyin, hep kaybedersiniz.

  bu, sudur: " bak iste 2010 da dolar x liraydi simdi evin z turk lirasi dolara oranlarsan kazancin yok" bu cok sacma bir dusunce cunku sunlari atliyor,

  a) gelecegi bilemezsiniz, zaten bir arkadas yukarida anlatmis

  b) ancak eger erzurumdan mali davari satip %7 sini ankara'da pavyonda yiyip, geri kalan %93'una "ha bu bu bu bu" diye secerek ev alan bir dayi iseniz, evi full`nakit para` ile alirsiniz. hepiniz okumus cocuklarsiniz yapmayin boyle syeler. aslinda o erzurumlu dayi da oyle yapmiyor, o hepinizden akilli da, hadi karikaturuze edip dikkat cekmek icin yaziyorum. cebinizde diyelim 300k $ nakit para var. bu nakit para ile gidip "cash" ev alirsaniz adama gulerler. ne yaparsiniz?
  -80k $ nakit basar, %25-30 pesinatini oder,gerisini 5-7 sene arasi dusuk faizden kredilendirir, faiz maliyetini 300k $ nin 100k $ ini likit yatirimlarda tutarak kompanse eder, (en ktu %2.5 ten faize koyar dolar cinsinden) - geri kalan 120k $ ile de toprak / altin yaparsiniz. sepet yaparsiniz yani. o yuzden butun bu yaaaa o zamanlar paranla dolar alsaydin soyleydi boyleydi sacmaliktir. arkadas demis zatne, soyle olsaydi boyle olsaydi diye yatirim yapilmaz. yatirim, sepet yaparak yapilir. sepetteki her enstrumanin kotu ve iyi senaryolara gore getiri goturusu yazilir. sepetin kumulunde de, yatirimin para birimine gore, o para biriminin senelik faizinden yahut tahvilden %5 fazla beklkenti getiri hesabi yapilir.

  (boyle bir beklentimiz olsa, bu yatirim fikrimize guvenmesek zaten tahvil+faiz yapariz) ev de, nispeten guclu bir kaldiractir, cunku sizi, a) kira maliyetinden kurtarir, b) bir yerde gdp'/capitanin nin artacagina (asagida detayi mevcut) dair ongorunuz varsa, oradan da kaymak yedirir. (ornek, su siralar sirbistan) - likide gecilmesi zor bir kaldiractir yalnizca. yani likit ihtiiyaclariniz icin cebinizde para olabildigi surece, cebinizdeki nakit paranin %30 'unu ev kaldiracina baglamak cok akilsizca degil, hatta, cogu zaman, dahicedir. 2013-2016 (ki 2018 e kadar surecek tahminim) resesyonunda dahi %15 kar yazabiliyorsunuz bu yontemle, hem de dolar karsisinda.

  c) simdi gelelim reel rakamlara. bunu faydaniza olsun diye yaziyorum, yoksa hakatten, eksideki bu ergen artisi pek umrumda degil, (kime elimi atsam 19 yasinda cikiyor) belki uc - bes gence bir faydamiz dokunuz, bizim gectigimiz duse - kalka yollardan gecmezler.
  iki rakam, akliniza kaziyin ev yatirimi icin,

  a) kira carpani 200
  b) milli gelir * 10

  ev fiyatini bu ikisi size soyler, altini ciziyorum, avaraj olarak. gelin orneklendirelim.

  - turkiye'nin gdp/capita si (kisi basina dusen gayri safi milli hasila / ismin ciddiyetine gel amk soyleyince direk kafan kellesiyor, kemik gozluklu ekonomiste donusuyorsun) , hespalar bu sene oynandi ama, gecen sene 9000 $ duzeyinde, zannediyorum ki, bu sene de, 8000 $ duzeyinde reel olarak seyretmekte.

  carpalim 10 ile. ( ne kadar basit) = 10 * 8000 = 80,000 $ .

  bu rakam, turkiye denen, kisi basina dusen milli geliri 8000 $ olan ulkede, 100m2 , altini ciziyourm, avaraj bir, altini ciziyorum, dairenin (residence, bahceli ev degil) fiyatidir. (hadi caps lock yok da su altini cizme tusunu koysak a)

  bu rakam, ne kadar guzeldir ki, asagi yukari tum dunyada gecerlidir. ornek olarka, toronto'da bir emlak yatirimi mevzum oldu, fiyatlar incelerken, bu gun toronto merkez periferi etrafinda uzaklitka metro hatti olan yerde "avaraj" (15 yasinda vs) 100 m2 konutu, yaklasik 520k cad a alirsiniz. bakalim, kanada'nin milli geliri nedir? ta-da! 50,000 usd (cad/usd paritesi, cad'in aleyhine oldugundan, aslinda kanada'da su an gelir carpani / ev fiyati 8-9 sene, yani hala karli bir yatirim, toronto merkez harici. orada da bubble basladi)

  neyse donelim turkiye tezlerimize. gehen gehen gehen diye bay cingilbort olmaya gerek yok.

  simdi turkiye'de, orta duzey bir beyaz yaka, istanbul sartlarinda, kac lira mayi$ alir? diyelim ki, 4000-5000 lira. (reportlari masasina isteyen ve onlari check edecek berk beyden bahsediyoruz)

  simdi bu adamin yillik geliri, yanisi, 60k try dir, yanisi, bu gunku dolar kurundan, 17k $ - (berk bey bu arada seni agir opuyorlar haberin olsun, agir fakirlestin biraz kendine gel)
  yanin berk beyin oturacagi, 2+1, avaraj bir dairenin fiyaini haydi he p beraber tekrar edelim,

  170bin $ = 590bin lira!

  bunun uzerinde hersey, berk bey icin , berk bey gercekliginde, bir balondur.

  berk, bu arada "beyaz yakanin avaraji" yani ulkenin avaraji degil. nedir beyaz yakanin avaraji? iste bakirkoyde oturur (bunlar 20 sene once, sitede oturup basketbol oynayan kivircik sacli genc irisi ergendi, biz, hepimiz) , atasehirde oturur, efendime soyliyim, kadikoyde oturur... bu rakam, o semtlerin avarajidir.

  peki nedir turkiye'nin avaraji? basit efendim basit, yine hep bir agizdan tekrar edelim, 80,000 $ = 280,000 = 100m2 avaraj ev, yani benim polisim, benim memurum, benim ogretmenim, benim ortadiregim, benim ustabasim, benim 15 sene calisan mavi yakalimin almasi gereken, ve 100 m2 avaraaj evin olmasi gereken fiyat budur.

  bu arada, avaraj 590 demissin de ben 800 bine ev buldum, 400 bine ev buldum dye gelmeyin, kalbinizi kirarim.

  gecen bir giride gordum hosuma gitti , "30 yas ustu olmayan ve masteri olmayan yesillendirmesin kalbini kirarim" diiyerekten, adma hakli beyler dedim. yillarda duse kalka ogrendiklerimizi anlatmaya calisiyoruz, surekli konudan sapiyor bu tur "ehehehe" turu cinlikler. neyse. biraz agresif yazi oldu ama haaktten cok ergen var lan.

  konuya geri donelim, ikinci rakami test edelim.

  kira carani 200 demistik, bu berk bey, 590 a aldigi evi, kaca kiraya verebilir? basit, 2900 lira. peki, hadi size bir kiyak daha, kabul edilebilir gelir / kira orani nedir? onu da yazalim efendim, maks %30- eger berk bey, emlak balonu trenine binmis bir saf ise, bu evi 800bine almistir, ve hala 2900 lira ya kiraci bulabiliyordur hatta yakinda 2500e bile bulamyacak. (bkz: atasehir)

  genelde hesaplar buna gore yapilir dunyada. yanisi, 2900 lira kira vercek adamin geliri nedir? 2900 / 0.3 = 9600 lira. yanisi, berk bey, bu evi aldigi takdirde, hane geliri 9600 lira olan 2 beyaz yakali ciftimize, (oglan 35 yasinda yakisikli mi yakisikli orta duzey yonetici, hanim kizimiz da 2500 tl alan ogretmen olsun) kiralayabilir. eh, istanbulda 10k try hane geliri de, az bulunan bir sye, dolayisi ile , istanbulda 600bin pik rakamlara denk glemesi gerekirken, 1 sene once, pik rakamlar 800bin falana geliyordu. iste bu balondur... hah, bu arada, bu bahsettigimiz ciftimiz de, senede 2 kere tatile cikar, instagrama kocisimle kahve qeyffff fotosu koyup muhtemelen b sinifi arabaya biner.

  yeniden ulke avarajimiza donelim. neydi avarajimiz? 280,000 try. kirasi? 1300-1400 tl. hane geliri: 4600 tl.

  sasirarak goreceksiniz ki, etrafinizda, iki ogretmen, bir doktor bir ogretmen, bir polis bir ogretmen ciftlerin cogu, kiraya asagi yukari bu rakamlari verir.

  hah simdi iste, emlak fyatlariin gelecegi yerleri biliyorsunuz gencler.

  dolar 5 lira olursa da, ev fiyatlari , ona gore, uzun vadede sekillenir, (gdp uzerinde yine, dolar 5 lira olur, gdp de 5000 $ / capitaya duserse ona gore sey edersiniz artik)

  ve yine unutmayin, emlka fiyatlarinin "ping" (ergenler icin) suresi yaklasik 4 aydir.

  yani, dolar 3 ten 3,5 e cikti ya, gdp pde 9000 den 8000 e dustu ya, hah iste bunlar henuz emlaga yansimadigi icin, try baznida %20 dusus var.

  ve toparlanmayacak, cunku gdp nin dibi yok, dusmeye devam eder gibi duruyor. yani kriz donemindeyiz. dolar artisinda, kriz algisi olmasaydi , (2014-2015 algisi gibi, yine kriz vardi ama algisi yoktu) ev fiyatlari try cinsindn 4 aylik ping suresi sonrasinda guncellerdi ama su an guncellemesi zor.

  umarim faydasi dokunur bu yazilarin.

  ozet gec diyenler icin geliyor,

  800 bin try e alinan o evlerin (atasehirde falan) 100m 2 ederi artik 600 bindir. cunku beyaz yakanin geliri buna izin verir. cunku gdp * 10 yil kurali bunu soyluyor. yani bir evi lokasyon ve hayat geregi talep edeceklerin geliri nereye gelmisse, o evin de ederi oraya geelir, (iner, yahut cikar.)

  avaraj lokasyonlar, avaraj yerlerde m2 si 3000-4000-hadii 5000 'e baglanmis yerler, gdp daha da dusmezse, dusmez.

  bir reel ornek de kendimden vereyim,
  gecen sene, 29k $ i , 2.8 den bozup, 360k ya 210 m2 bir ev aldim site icinden, o evin ederi, 6 ay once 520k try etti aam bunun balon oldugunu biliyordum. gel zaman git zaman, odedigim taksitlerle beraber, o eve odedigim para $ cinsinden 64k $ etti.
  borcnu su an kapatirsam , bu evi ben 117k $ ya almis oluyorum guncel dolar kuru ile. evin bu gun piyasa ederi ise, ne yazik ki (emlakci ile yaptigim sondaj calismasi ile, 475k try. yani 135k $ ... yanitry cinsinden balonu neredeyse %20 sondu, sonecek.

  simdi, buradan, kriz doneminde dahi, 24k$ cebimden cikarip, gerisini duzenli nakit gelirimle finanse edip, 18k$ kazandigimi gormek mumkun. buna kira geliri dahil degildir. ha bu ev inanilmaz duses gelen bir evdi, o da bu kadar sektorun icinde olmamizin bir getirisi olsun... demek istedigim, evet, gececn sene 800k try ye ev alanlarin basina goctu o balon, $ cinsindne %40 zarari olanlari var.

  ama hani, arkadas demisti ya, "o zaman 500 binle dolar alsyadin bu gun su kadardi gitmissin ev almissin : )))))))))))) " mantigi yanlistir diye, iste bu yuzdne yanlistir. nedne yanlistir? ulan zaten cebimizde harcayabilecegimiz, islem yapabilecegimiz, 500k nakit ile geziyor olsak, (yani toplam varligimiz 3m falan olsa) eksisozlukte isimiz ne, fakirler olsun, milano'dan selamlar diye instagrama kosardim. burada gotum gotum evi de bir kaldirac olarak kullanip, %10-20 senelik kar yazmaya calisiyoruz $ cinsinden... yanisi, ev alirken, ozet, nakit paranizin hepsini baglamazsiniz bunu aklinizin bir kosesine yazmanizi tavsiye ederim.

  konu dagilmadan, bir adet eviniz olmasi da hayati derecede onemlidir. guven verir. turkiye gibi 3. dunya ulkkelerinde sosyal devlet anlayisi olmadigi icin, "ben issiz kalirsam, ac kalirsam , hasta olursam, batarsam" teorilerinde devlet size sirtini doner, eviniz donmez.

  bizim en buyuk hatamiz, yetistigimiz cevre ve egitim geregi, turkiye sartlarinda, isvecli, norvecli, alman gibi dusunuyoruz.. aslinda hepimiz bir kemal kilicdaroglu gibi gunluk siyasetimizi yapiyoruz, o, (900k try ile dolar alsan su an boyleydi :))) diyen gencler de bunu yapiyor, alman konforunda degerlendiriyor mevzuyu. yani bir alman icin mesela, 300k $ dan %5 kazanmak buyuk basaridir, zaten eve ihtiyac da duymaz, cunku ekonomi stabildir, cunku gdp sabittir, cunku sosyal bir devlet anlayisi vardir. ama turk genc icin, kaldiracli araclar, bir zorunluluktur... ne yazik ki. cunku bu ulkenin kendisi, icinde yasamak baslibasina bir kumar. su an mesela, bahsettigim yatirim x $ diyorum ya, bunun yarin 50k $ olmayacaginin, yahut , 20k $ olmayacaginin dahi garantisi yok bu ulkede.... o yuzden, bu topraklar uzerinde, aldigimiz egitim sebebi ile avrupavari dusunmek genelde yanlis bir tutum.)