debe başlıkları

deniz baykal

 • ak-it'lerin aşık olduğu ve övgü yağdırdığı devlet bahçeli vol. 1'dir. devlet bahçeli ise devlet bahçeli vol. 2'dir.

 • türk siyasetine gelmiş en boş insan.

  türkiye'de sol siyaseti nasıl bitirdiği, "ulusalcılık" adlı boktan, gazı alınmış, milliyetçi çakması, soldan fersah fersah uzak, rezil ve ucuz bir siyasi söylemi ülkeye peydahlayıp hepimizi tayyip ve şurekasına nasıl teslim ettiği bilinen bir gerçek artık.

  bu saatten sonra hala açıp, izleyip, söylediklerini dikkate alan varsa da fındık kadar aklı yoktur.

 • anlatmak istediklerini "arkadaşım ben erdoğan'ın meclise girmesini sağlamış adamım, şimdi de önseçime girmiş bir chp milletvekiliyim sandığa saygımız ortada, yaşım da olmuş 100 bugün varım yarın yokum, bu saatten sonra siyasi bir beklentim olması da mümkün değil, o yüzden konuştuklarımı iyi dinleyin, hata yapıyorsunuz" diyerek anlatmış şahıs.. o yüzden geçmişle ya da kıyaslamalarla değerlendirmek yerine oturup söylediklerine konsantre olmakta fayda var. adam tecrübeli, biliyor ve bir ayağı çukurda kimseden menfaati yok amk, daha iyi analizi nereden bulacaksın?

 • şimdi bu adamı izleyen sıradan bir vatandaşın kafasında yeni anayasa ile ilgili bir soru işreti kalır mı? hayır.

  kendini çok net bir şekilde ifade ediyor ve akp'li vekillerin bile itiraz edemediği şeylerle yeni anayasanın gediklerini bir bir masaya döküyor mu? evet.

  e daha ötesi mi var amına koyim? adamı bunun için kürsüye çıkarmışlar ve verilen görevi de gayet iyi bir şekilde yapıyor.

  evet şu an tarihi bir konuşma yapıyor.

  "tayyip'i meclise soktu", "aslında inanmıyor konuştuklarına", "baykal'dan siyaset bekliyürler" diye kafa sikmenin ne anlamı var?

  hadi onu da geçtim konumuzla ve adamın konuşmasıyla ne alakası var?

  çomar bir tarafta değil ki. dört bir yanımızı sarmış.

 • kendisinden hiç haz etmesem de siyasal islamcı bir imam hatip mezunu tarafından yönetilmektense ölene kadar kendisi tarafından yönetilmeyi tercih ederdim.

 • ulan bu adam doğduğında atatürk daha ölmemişti düşünün. sene olmuş 2016 beyin hala zehir gibi. allah herkese böyle sağlık sıhhat nasip etse keşke.

 • yine piyasaya çıkmış olan yancı. 2002'den beri tek işi akp'ye destek vermek olmuştur.
  devrik devlet bahçeli'dir kendisi.

 • seçimlerden önce herkes hdp'yi akp ile ittifak yapacak diye peşinen eleştiriyordu; görünen o ki, hdp dışında herkes akp'li oldu. siyaset pis işmiş hakkaten.

 • bugünkü ropörtajında farkettim ki, keşke ölse artık dediğim insanların başında geliyor kendisi.

  erdoğan'ın seçilme yasağını kaldıran o.

  7 haziran seçiminden hemen sonra yeldir yepelek saraya koşup erdoğan'ın tbmm başkanlığı için oyun kurucu hale gelmesine sebep olan ve seçimdeki moral bozukluğunu gideren o.

  şimdi hala konuşuyor ve diyor ki, "ben erdoğan'a dedim ki ebelek gübelek..." yok ebesinin...

  yeter ya, bu siyaset nasıl bir lanettir ki ölmeyince kurtulamıyor insanlar.

  bir defol git artık ya.

 • kendisinin siyasi kariyerini ozetlersek:

  1. chp 1977 yilinda tarihinin en yuksek oyunu aldiginda parti ici muhalefeti baslatmistir. ecevit'in chp'den ayrilmasi ve geri donmemesindeki asli unsurdur.

  2. shp 1989'da birinci parti oldugunda bu sefer erdal inonu'ye karsi bir hizip kurmus, arka arkaya 4-5 kurultay kaybetmis ve surekli shp'yi bolunmek uzere gostermistir.

  3. 1994 secimlerinde chp adina soktugu adaylarla istanbul'da rte'yi, ankara'da gokcek'i, izmir'de de ozfatura'yi kil payi farklarla baskan yapmistir. kendi partisi chp %4.5 oy almistir.istanbul'daki adayi da bir kac yil sonra kusturmus ve bu sahis 13 yil sonra akp'den kultur bakani olmustur.

  4. chp-shp birlesmesi sonrasinda koalisyonda bakan iken gumruk birligi anlasmasini imzalamistir. bu anlasma turkiye'yi avrupa ticaretinde kontrolsuz hale getirmis ve 2001 krizinin cikisinda buyuk rol oynamistir. bunu imzaladiktan kisa sure sonra koalisyonu bozmus ve erken secimlerde refah partisi birinci parti olmustur. %20 ustunde devraldigi partisinin oylarini da %10'a dusurmustur.

  5. 1999 secimlerinde bu sefer chp'yi baraj altinda birakmistir. ulkenin cok kritik bir doneminde solun %9'luk oyunu cope atmistir.

  6.2002 secimlerinde ytp ve dsp ile birlesme surecini yonetememis bunun sonucunda da bu partilere 2.5 puan kaybina yol acmistir. ismail cem'in harcanmasina yol acmistir.

  7. 2002 secimleri sonrasinda kimseye danismadan ve tek bir pazarlik yapmadan rte'nin siyasi yasaginin kalkmasina yol acmistir.

  8. 2002-2004 ve 2007 secimlerinde solun toplam oylarini tarihi dip noktasina getirmistir. ornegin 2007 secimlerinde dogru durust miting bile yapmamistir.

  9. sirf askerle arasini bozmamak icin 27 nisan muhtirasini ve 367 komedisini desteklemis. hem akp'yi guclendirmis hem chp'yi darbe ile iliskili hale getirmistir.

  10. ayni donemde sirf sarigul'u onleyebilmek adina parti ici demokrasiyi rafa kaldirmis, parti genel baskanligina aday olmayi ve hatta kurultayda konusma yapmayi imkansizlastirmistir.

  11. ataturk-inonu-ecevit gibi tarihi liderlerden sonra gorev alip, chp genel baskaninin bir seks skandali ile anilmasina izin vermistir. ve bu nedenle gorevi birakmastir. yuz kizartici olarak, mv adaylarina karar veren yegane kisi iken mv yaptigi bir kisi ile iliski yasamistir (olaydaki en buyuk gayri ahlaki unsur da budur zaten).

  sonra da parti icin kayda deger bir calisma yapmamis. en son kendi memleketindeki on secimde bile ancak 3. olabilmistir.

  butun bunlari yaparken de ornegin ulkeyi ziyarete gelen bir insana "bak su da deniz baykal'in eseridir" diyebilecegimiz tek bir yapi, egitim kurumu, anayasal kurum vb. birakmamistir.

  bu politik kariyer ile akp ile yapilacak pazarliklarda chp adina rol alabilecegini dusunmek hata olur.

  kendisinin iyi yaptigi bir sey varsa lutfen bildirin. bu listeye eklemeye hazirim.