debe başlıkları

bitcoin

 • bunda pek anlaşılmayacak birşey yok arkadaşlar. niçin güvenilir olduğunu ben size temek bir makroekonomiyle anlatayım. bitcoin suppylı 2140 yılında 21 milyon olarak belirlenmiş ve de bu üretim levelına sabitlenmiştir. yatırım aracı olan bitcoinin fiyatını ne ülkelerin işsizlik oranları ne de enflasyon gibi variablelar belirleyebilir. yani demem o ki bu sanal paranın fiyatlanması yalnızca üretilen miktar ve de insanların oluşturduğu demand belirler. . farz edelim siz bir çay ocağı işletiyorsunuz ve de elinizde o gün için satmaya hazır olarak 100 çay var. fakat kimse çay içmek istemiyor. siz bu durumda çayı 10 tl ye mi yoksa 10 kuruşa mı satardınız. tabiki de 10 kuruşa. günler, aylar, seneler geçtikce elinize satmak içi daha az miktarda çay geçiyor fakat ,nsanlar gün geçtikce daha fazla çay içmek istiyor. işte bu basit denklemde çayı çıkartıp yerine bitcoin koyun.
  bitcoinin üretilmeye başlanmasıyla piyasaya çıktığı ilk yılı bir üçgenin alt tabanı olarak ele alalım. ilk yıl üçgenin alt tabanı kadar çok üretildi ama kimse bitcoinden haberdar olmadığı için bir bitcoin 50 cent-1$ fiyat bandından ilerliyordu. aylar, yıllar geçtikce bitcoin üretimi azalarak devam etti fakat insanların bitcoine güveni artmasıyla, medyada daha fazla haberinin yapılmasıyla birlikte insanların bitcoin talebi arttığı için fiyatıda doğrusal olarak değil exponentially artmaya devam etti. bu da şu demekki bitcoinin yıllar geçtikçe fiyatının artması gerçekten kaçınılmaz çünkü insanların her ne kadar talebleri artsada piyasada hiçbir zaman supply=demand olamayacağı için fiyatlar aylar, yıllar içine katlanarak artmaya devam edecek. bir en önemli konumuzda insan psikolojisi beyler ve de bayanlar. günümüzde insanların bitmek bilmeyen para hırsı ve de sürekli isteklerinin arttığı aşikar. fiyatlar arttığında, özellikle panik ve de all time high durumlarında bitcoin satış görüp, demandının azalıp supply miktarı arttığı için fiyatlarda da azalma görmek çok doğal.yani supply büyüktür demand. bu durumlarda da bitcoin, diğer her commodityde olduğu gibi fiyat düştükten sonra tekrardan alış emirleri girildiği için fiyat bir önceki all time high da exponentiallyı olarak geçerek eski levelın da üzerine çıkıyor. yani gençler bitcoinden korkmayın, yeterki ne zaman pozisyon alacağınızı karar verin. trene ne kadar erken binerseniz o kadar iyi. doğru zamanı bekleyin ve de treni yakalayın beyler bayanlar. öpüyorum sizi çok umarım faydalı olmuştur. dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.

 • investing.com, bigpara, hisse.net platformlarında dolar, euro, pay senedi tartışlamarında yaşandığı gibi buradaki bitcoin başlığı da tam bir curcuna halini almış.

  ben burada bir yazarın değerlendirmelerini özellikle vurgulamak istiyorum zira hater/lover kasırgasının yarattığı bağrış çağrıştan bir nebze sıyrılıp iki kelime, ayağı yere basan yazı okuyabilesiniz.

  (bkz: bitcoin/@kozniku)

  şunu da eklemeden geçmeyeyim, bu konunun teknolojisi ve altında yatan teknik dinamikleri anlatarak bitcoin gerçeğini kucaklamış arkadaşları oldukça samimi ama bir o kadar da naif buluyorum. "blockchain budur budur, bu yüzden geleceğin finansal aktörü bitcoin'dir" demek "avustralya doları banknotu selülozdan değil modern malzemelerden yapılıyor, bu yüzden abd doları banknotuna göre 50 yıl daha fazla dayanıklı. bu nedenle geleceğin para birimi avustralya dolarıdır" gibi bir şey.

  amaç burada ad hominem yollarına sapmak değilse, söylemek isterim ki bitcoin'e değer kazandıran şey altında yatan teknoloji değildir.

  kozniku, bu başlıktaki entry'lerinde davranışsal iktisattan bahsetmiş, tekrar etme gereği duymuyorum o yüzden. bu kavrama aşina olmadan soyut veya somut herhangi bir şeye değer atfeden dinamikleri anlamak ve yorumlamak mümkün değil ki öyle olduğu da gözüküyor.

  silindir taşlar, deniz kabukları, gümüş, altın, kuyumcu senetleri, altın karşılıklı tavhil, altın karşılıklı banknot, banknot. tüm bunlara değer atfeden şey kafanızda net değilse etrafınızda bir çok şey olup biter, siz kazanabilir, kaybedebilirsiniz vs. ama tüm bunlar neden oldu muhtemelen farkında olmazsınız.

  sadece bitcoin için hatta iktisadı, finansal piyasaları da anlamak için değil, çağlar boyunca insanoğlunun gelişimine ivme kazandıran itici güçleri nasıl oluşturduk, bir metaya nasıl değer kazandırdık, nasıl kaybettirdik, bundan sonra nasıl bir sistem bizi bekliyor olabilir, bu konular hakkında söyleyecek bir şeyleriniz olabilmesi için bir iki kaynak ekleyeceğim buraya, zamanı olan kişilerin yararlanmasında fayda var.

  - paranın yükselişi - dünyanın finansal tarihi, niall ferguson
  http://www.idefix.com/…ekonomi/urunno=0000000377129

  - tanrılara karşı-riskin olağanüstü tarihi, peter l. bernstein
  http://www.idefix.com/…-kalite/urunno=0000000194626

  - finansal krizler tarihi, charles p. kindleberger
  http://www.idefix.com/…/finans/urunno=0000000457297

  (bkz: davranışsal iktisat)

  finansal krizler tarihi kitabında kindleberger'ın çok fazla atıf yapılan güzel bir anektodu var diyor ki;

  “ın my talks about financial crisis over the last decades, ı have polished one line that always gets a nervous laugh: ‘there is nothing so disturbing to one’s well-being and judgment as to see a friend get rich.’”

  yani diyor ki, "bir tanıdığının zenginleşmesini görmek kadar kişinin huzurunu ve muhakemesini bozacak başka bir şey yoktur"

  kabaca, insan gruplarının finansal konularda hangi güdülerle hareket ettiğini anlamak açısından çok yerinde bir değerlendirme. bu trenler hep varolacaklardır, birileri inecek, birileri binecek, hatta bazıları uçurumda tam 10 metre kala binecek.

  "ponzi bu, dolandırıcılık bu, $10.000 olacak, $100.000 olacak, bak gördün mü battı" bunlardan sıyrılmak kolay değil ama bunları aşınca işin keyifli olduğu kesin.

 • sanıldığını aksine, büyük bankaların kesinlikle korkmadığı psikolojik para birimi. jp morgan dahil, bütün büyük bankalar zaten bitcoin'i var eden blockchain teknolojisine yatırım yapmakla meşgul. ama blockchain ile bitcoin aynı şey değil.

  blockchain teknolojisi (lafı uzatmadan yazalım) tamamen ortak ve transparan bir bilanço üzerinden çalışır. bu bilanço aynı zamanda yayılmış (distributed) ve merkezi olmayan bir platform üzerinde yaşar. kısacası fena halde güvenlidir ve iki nokta arasındaki para akışını gerçek zamanlı olarak ve neredeyse bedavaya halletme kapasitesine sahiptir.

  şimdi bunu basit bir karşılaştırmayla açıklayalım. siz 80'lerin sonunda cd almak için müzik mağazasına gidiyordunuz. bu durum eşittir para transfer etmek için bankaya gitmek.

  sonra 90'ların sonunda cd almak için amazon.com'a gitmeye başladınız. bu durum eşittir para transfer etmek için internet bankacılığına gitmek.

  sonra 2000'li yıllarda müzik dinlemek için spotify'a filan gitmeye başladınız. istediğiniz yerde, istediğiniz cihaz ile, istediğiniz zaman müzik dinlemeye alıştınız. işte blockchin teknolojisi de finansal sektörde bunu yapma potansiyeline sahip.

  bitcoin ise herhangi bir üretilmiş değere karşılık gelmiyor. blockchain teknolojisini kullanarak hareket etme yeteneğine sahip bir psikolojik değerden ibaret.

  gelecekte bir değere karşılık gelen varlığın hareketi, uluslararası regülasyonlarla yönetilerek blockchain üzerinden sağlanacak.

  daha haftalar önce abd'nin önde gelen bankalarının hepsi aynı açık-kaynak standartında işleyen bir blockchain mimarisinde ortak karar aldı.

  bitcoin belki de patlayıp gidecek. ama onu var eden blockchain, biz farkında olmadan hayatımızın her yerine girecek. aynen telefonunuzun tcp/ip katmanları üzerinde çalışması gibi.

  bundan zengin olacak insanlar ise blockchain üzerine kafa patlatıp bu mimariyi daha da ileri iteleyecek katma değeri geliştirenler olacak.

  kısa yoldan psikolojik para ticareti ile olmaz bu işler :) olur da, uzun dönemli olmaz. zengin olan oldu zaten. bundan sonrası müzik durduğunda kim ayakta kalacak, ondan ibaret, sayın dimon'un dediği de o.

 • ulan adam mübalağasız "ya burda kalır ya düşer" diyor. ytd değil diyor bir de. e değil zaten amk, görüyoruz. verdiği boşluk da yazı-tura atılırken paranın dik gelme olasılığı kadar. yani para atılırken ben "yazı veya tura gelir" dersem, ve dik gelmezse, waaaoowww filan diyecek galiba.

  yatırım tavsiyesidir arkadaşlar. dik gelmez para bence. hmmfs.

 • (bkz: #70138211) no.'lu entryde kendimce olası risklerini sıraladığım commodity mi currency mi ne idüğü belirsiz dijital bir finansal üründür. bu bahsedilen kategorilere girmesi mümkün mü ? artık olmadığı konusunda giderek ikna oluyorum. nedenlerini ilgili entry'de bulabilirsiniz, yanlış bulduğunuz noktalar varsa düzeltme konusunda yardımcı olursanız mutlu olurum.

  bir kaç şey eklemek gerekirse, bitcoin ya da türevleri bir saadet zinciri değil. sebebi de çok açık; saadet zincirinin temel paradigması ' düşük risk yüksek getiridir.' yani sistemi kuran kişi size kesinlikle yüksek getiri sunar. halbuki sanal para dünyasında yatırımcı yüksek riske girdiğinin farkındadır ( en azından birazcık finans biliyorsa). o yüzden göz göre göre eşek gibi standart sapmanın olduğu bir piyasa için saadet zinciri denemez.

  bir kaç entry muhaabbet dönmüş bu paranın finans babaları tarafından manipüle edilip edilemeyeceği hususunda, gayet de edilebilir. malum blockchain'in yüzü suyu hürmetine biz bütün wallet ve transactionları görebiliyoruz. en büyük wallet sahibinde 510 mn usd'lik btc var, diğerleri de 200 300 mn usd şeklinde onu izliyor. makret cap her ne kadar 70 milyar usd olsa da en yüksek cüzdan hacmine sahip bu üç dört kişi piyasadan 1 2 milyar usd değerindeki btclerini aynı anda çekmeye başladıkları an gayet de panik satışlarıyla piyasayı kontrol edebilirler. bunun için marketin %50'lik kısmına sahip olmak gerekmiyor. yani btc piyasası toz pembe değil, spekülatörler tarafından kolaylıkla manipüle edilmeye, küçük balıkları yutmaya uygun bir piyasa. hele spk gibi kurumların yokluğunda bu kaotik piyasada bunu yapmak çok daha kolay.

  çin'in ico'yu yasaklaması hakkında konuşursak, bunun negatif etkisi btc için kaçınılmazdır. sebebi de yatırımcı psikolojisidir, çin'in ico'yu yasaklaması piyasada altcoin yaratılıp tüketicinin suistimal edilmesinden kaynaklıydı, eğer btc'de de spekülatörler volatiliteyi daha da arttırıp burada küçük yatırımcıları ezerse devletlerin de regülasyon silahını kullanması çok doğal olur. neticede vatandaşı korumak devletin görevi. bunu algılayan piyasa da doğal olarak btc ve altcoinlerde çıkış gerçekleştirdi. artıp azalacağı tamamen regülasyon gücü olan kurumların bu para türlerine karşı nasıl pozisyon alacağına bağlı.

  son olarak, btc ve altcoinler kesinlikle çok önemli ve göz ardı edilemez; ama böyle bir durumun olması bu varlıklar için fanatizm'e sürüklenmeyi zorunlu kılmıyor. maalesef sözlükte gördüğüm kadarıyla bu parayı eleştirenlere karşı inanılmaz bir tahammülsüzlük mevcut. iki eleştiri yapan kişi ' sığır' , ' cahil' gibi hakaretlere maruz kalabiliyor. türkiye için konuşursak bu paranın türkiye'de böyle fanatiklerinin olmasının en büyük sebebi bu btc ile uğraşan bazı yatırımcı ve yazarların psikolojileri. mesela bakıyorum türkiye'de bu parayla uğraşan insanlara (kayda değer bir kitle diyeli, kesinlikle herkes böyle değil), profil şöyle ; vasat ya da vasat altı bir üniversite okumuş, işe girse gene vasat ya da vasatın biraz üstü bir parayla başlayacak türkiye'deki emek piyasasında beklediğini bulamamış bir kitle. bu tarz insanlar doğal olarak zengin olma, üst sınıfa çıkma hayallerini böyle şeylere bağlıyorlar. genellikle çoğu piyasa mekanizmasından bihaber, gerekli uzmanlık altyapısı mevcut değil ve sıkı sıkıya bu umuda bağlılar. e böyle olunca da eleştiriler karşısında çok agresif bir tutum takınmaları doğal olabiliyor çünkü bu varlık üzerinden 5 10k para atarak çok zengin olabileceklerine inanıyorlar. azıcık biriktirebildiklei mevduatlar da belki bi kaç spekülatörün ciklet parası olup çıkıyor maalesef.

  arkadaşlar, mantıki zeminini oturtamadığınız hiçbir işe girmeyin; şahsen ben bu piyasadan çıktım çünkü mantığım almamaya başladı, umarım siz güzel paralara kazanırsınız.

  not: bu yazdıklarım btc düşecek manasına gelmiyor, belki yarın 5000, sene sonu 10000 olur. sadece demek istediğim btc'nin içinde bulunduğu trendlerin çok bir mantığa dayanmadığı ve sanıldığının aksine ilerde kullanılacak bir para birimi olmayacağı yönünde.

 • rusya'da 3 kisinin tutuklanmasina sebep olmus.

  bu 3 kisi $9milyon degerinde bitcoin ticareti yapmis; polisler de bunun uzerine "nereden geliyor lan bu para, kesin kara para akliyorsunuzdur" diyerek bunlari iceri tikmis.

  https://www.forbes.com/…case-involving-bitcoin/amp/

 • bitcoin 100$. balon bu.
  bitcoin 1000$. balon bu.
  bitcoin 2000$. balon bu.
  bitcoin 3000$. balon bu abi patlayacak.
  bitcoin 4000$. balon bu. patlayacak ama ne zaman bilemiyoruz.
  bitcoin 4600$. bılın bı. pıtlımısı lızım. pıtlısın lıtfın.

 • bitcoin başlığının altına durmadan, "konu bitcoin değil asıl önemli olan blockchain" diye yazıp duran bazı arkadaşlar var. bunu daha kaç kere tekrarlayacaklar merak ediyorum, yani bu başlık vw passat başlığı olsa orada da periyodik olarak "tabii burada asıl olay dizel motor teknolojisi, passatı mümkün kılan bu motorlar aslında, dizel motor teknolojisi insanlığa getireceği yenilik ..." gibi şeyler mi söyleyecekler. bunu neden blockchain başlığında tanımlamıyorlar, çözemiyorum.

 • "uzun bir süredir alım ve satımını yaptığım site" yazıyor ama verdiği sitenin altyapısı wordpress * hadi bitcoini wordpess site üzerinden alım yapımını yedirdin bari uzun süredir deme yalanını şey yaptığım. domaini alalı 10 gün olmuş daha. bir akıllı sensin dimi anasını satayım.

  itibar etmeyiniz.

 • son 30 günde %100 artmıştır. 1 bitcoin 7500 liradan 15750 liraya gelmiş.

  bu yükseliş ne zaman duracak sorularının cevabını veriyorum. bu olayı merak edip bitcoin almaya karar verdiğim için, yarın öğleden itibaren düşüşe geçecektir emin olun.

  13.00 editi: dün benim aldığım 15.750 fiyatından, an itibariyle 14.500'e düşmüştür.