debe başlıkları

bitcoin

 • cahil ekşicilerin hakkında konuşmayı çok sevdiği kripto para. 1 dolar'dan beri takip ediyormuş, yalanını siksinler...

 • şöyle bir başlık varmış: (bkz: bitcoinzede) oraya yazacaktım ama burası daha çok insana ulaşır diye düşünüyorum. kabul ediyorum, bitcoinzedeyim. paramın yarısını kaybettim. canım sağolsun ancak başıma gelenleri buraya yazmalıyım ki yatırım yapacaklar dikkat etsinler. moraliniz bozulmasın, bu benim başıma gelenler sadece.

  öncelikle şunu söyleyim ki ben alt coinlere yatırım yaptım hep. bitcoini birkaç değişim işleminde kullandıysam da hiç almadım ama bitcoinzede kelimesi bu işi tarif etmek için birebir bence.

  bitcoini uzun zamandır takip etsem ve geleceğine inansam da ethereumun piyasaya çıkışı beni yatırım yapmaya teşvik etti. dolar bazında iki haneli rakamlardayken bile alalım diye eşime yalvardım ancak izin çıkmadı. 2017 aralık ayında ikna edebildim ve kaybetsem de sorun olmayacak bir para ile yarısı iota olmak üzere yatırımı yaptım.

  iotayı aldığım günün sabahı 2 küsür dolardan yanlış hatırlamıyorsam 6 küsür doları buldu. tabiki de ben uzun vadeciydim. burada şunu unutmadan söyleyelim, nasıl para kazandığını bilmeden para kazanandan korkun. bu kendinizseniz daha da çok korkun. sonradan öğrendik tabi boğa sezonuymuş. iota yavaş yavaş aşağı inerken, ethereum da kripto kedi gibi bir olayla meşguldü. nasıl da tatlı.

  arkadaşla konuşuyoruz. dostum diyoruz bizim en büyük silahımız beynimiz. okuyalım, araştıralım, kafa yoralım en doğru alt coinleri bulalım. doğal olarak binance ile tanıştım. refli linkler dönemi, hey gidi... waltonchain, lisk, cardano, stratis, stellar lumens, substratum, ripple, sonm harika projeler. kazandırdıkça kazandırıyor. acaba az mı para koydum bu işe diye düşünmeye başladım veeeee büyük hamle geldi. ocağın başında hazır da biraz düşmüşken alttan toplamak denilen terim ile tanıştım. paramın geri kalanını bankadan çektim ve altcoinlere yatırdım. yüzümde bir tebessüm izliyorum coinlerimi.

  ayı sezonunu daha sonra öğrenecektim, grafiklerden fal bakanları, götlerinden direnç noktaları uyduranları... "uzun vadeli düşünmelisin" diyenler "short yapmayı bilmiyorsunuz" diye bağırıyorlardı klavye başında. 9 ayrı parada olan yatırımım git gide en güvendiğim limanlara çekildi. sırf zevkine gulden diye coin almış adamdım ben halbuki. ne forklar takip ettim tarihin ilk zararını yaşatan, dedikoduları satın aldım, olayın öncesindeki gece kalkıp sattım ama kurtarmadı.

  paramın yarısından fazlasını kaybettim... etrafımda passatını satıp bitcoin alanlar oldu tam da kelleden. kredi üstüne kredi çekenler oldu. ben yine iyi durumdayım. param çocuğumun eğitim parası olarak kenarda duruyordu. oğlum daha küçük, çalışır koyarım onu geriye. hatta o büyüyene kadar belki elimdeki kalan kriptolar biraz değerlenir. karımın güvenini kaybettim, beni akıllı biliyordu, şimdi evde daşşak oğlanına döndüm. ben kazanırken onlar da kazansın diye bitcoin tavsiye ettiğim arkadaşlarımı arayamıyorum.

  benden bu işe gireceklere tavsiye; bence broadway alın, satın. zarar etmezsiniz. temiz iş.

 • bunlar için her değer bir destek oluyor, mükemmel analiz.
  6999 desteği kırıldı, 6998 desteği kırıldı,6997 dest.................
  böyle spekülatif bir ortamda teknik analiz yapmaya çalışanlar var, geçen senenin sonunda aselsan için de teknik analiz yapıyorlardı ...

  edit: teknik analizi yatırımlarımda kullanmaktayım. doğru düzgün okuyan kişi btc yatırımcısına ve teknik analize laf atmadığımı anlar, eleştirdiğim konu böylesine spekülatif yerlerde az derece finans okuryazarlığıyla teknik analiz yapmaya çalışanlar. 5-6 ayda 4-5 katına çıkan aselsan’ı örnek verme sebebim de bundandır.

 • çiftlik bank/ponzi diyeni, dolandırıcılık diyeni, sahibi şöyle böyle yapmış diyeni kafadan engelliyorum artık. açık ve net.

  abi koca koca ülkelerin koca koca bakanları toplanıp ciddi ciddi üzerinde duruyorken, abd-rusya-çin-almanya ve bilimum büyük devletlerin istihbaratları sizin bu tespitlerinizi yapmıyorken siz büyük resmi nerde gördünüz de anlatıyosunuz be hıyarlar?

  balon diyene bir şey diyemem ama bu ülkede 10 yıldır emlak balonu geyiği dönmesine rağmen fiyatlar 2 yıldır durağanlaştı. onun sebebi de sadece balon değil (bkz: #68066574)

 • bir de şu grafikler üzerine alttan üstten çizgi çizip coin/bitcoin falına bakanlar var ((; böyle deyince alınıyor hasbam. bana çok salakça geliyor. herifin biri telegram grubunda izliyorum grafik paylaşıyor. kafasına göre çizmiş boyamış 8200 dolar direnç noktası diyor. sonra 8200'ün altını görünce grafiği güncellemem lazım deyip aynı grafiğin üzerine yeni eğik büğük şekiller çizip "arkadaşlar yeni direnç noktamız bu". ooo yaşa kardeş, sağol, varollar süzülüyor tabi iktisat amelelerinin parmaklarından.

  forex piyasasının, bist'in çömezleri olduğuna inanıyorum bu arkadaşların.

  bunlara: "kardeş bu ne ya, sçmışsın" denmiyor; "analiz işi bu, anlamazlar", "arkadaş yeni galiba" deyip seni çömez ederler (((; birde bunların kıvırmada usta olanları: "efendim binance'nin hack'lenmesi yoktu", "çin kararını açıklamamıştı", "gtme bitcoin kaçtı" vs.vs... yağlayıp pullayıp grafiklerle bir güzel anlatırlar sonra: "efendim ytd".

  olur sktrgt.

  ekleme: efendim sokturtmayınız iktisad teorilerinize. havadan nem kapan, akışın çok hızlı olduğu bir yerde iktisat fallarınızın bir halta yaramadığını aşikar. şaka maka gidişat tolga karel'i haklı çıkartacak (; bu grafikçi arkadaşlardan daha makbul bir şekilde pozisyonunu savunuyordu herif. haklı da çıkıyor gibi...

 • redditte bitcoin ve btc basliklari o kadar onemlidir ki onune gelen adam oraya yazamaz. milyon dolar versen o basliklarin modlugunu sana vermezler. ama bu eksisozluk modlari ya saf ya da dunyadan bir haber su basligin altini berbat eden refcilere bir sey yapmiyor. yahu tum turkiye bu kripto para isini ogrenmek icin bu basliga geliyor ve karsilastiklari 3-5 ergenin sacma sapan para dilenmesi. ben eksisozluk modlari ve yoneticileri adina utaniyorum ama bunlarin umrunda degil galiba. dusunsenize dunyanin gundemine defalarca kez oturmus bir konun basliginin alti dilenci dolmus. yemin ediyorum yazdikca utaniyorum. yazik su platforma diyorum ve reddit e geri donuyorum.

  refli link vermek isteyen veya cop altcoin muhabbeti yapmak isteyen defolsun gitsin baska baslik acsin da su basliga bir seyler ogrenmek icin gelen insanlarin aklini bulandirmayin.

  eksisozluk modlari da su refcileri 6 ayligina caylak yapiversin bir zahmet.

  tanim: dijital para

 • yok uçtan uca şifreleme, yok komisyonsuz ödeme, yok kimlik gizliliği vs geçiniz...

  bu bitcoin denilen illeti icat edenlerin derdi türklükle.

  az buçuk dünyayı takip eden %1-2'lik bir kesimimiz vardı. onların beynini de bununla siktiler amk. ekran koruyucu izleyen otistik gibi kaldı nice koçyiğit.

 • aynen fiyatı düştüğü için altcoin piyasası acayip hareketlendi ve bir sürü ico çıktı. ne kadar aptal şeyler yazıyorsunuz ya referans linki paylaşacağım diye.
  (bkz: al şu beş lirayı siktir git)

 • 17bin küsürden 1 bitcoin aldım. an itibarıyla birisi 2 bitcoin alsa ve alır almaz çaldırsa benden daha karlı amk.

 • bitcoin fiyatı 5000 usd iken haberdar olup, nedir, ne değildir, nasıl alınır diyene kadar 15.000 usd'den almış birisiyim.

  ilk araştırma esnasında iktisattan anlayan, prestijli yatırım şirketlerinde çalışan tüm dostlarım bu işin kumar olduğunu, eni sonu biteceğini, heyecan arıyorsam üzülmeyeceğim bir miktarda para yatırmamı salık verdi. bir müddet kararsız kaldım. siyaseten liberter çizgiye yakın olmam, biraz da ticari macera sevmem alım yapmaya sevk etti beni. ancak asıl yatırım kararı aldıran haber cme'nin bitcoin futures satışı yapma kararının resmen açıklanması oldu. bende canımı çok yakmayacak kadar az ancak heyecan yaşatacak kadar da çok bir miktarı yatırdım.

  bitcoin'i aldıktan sonra daha fazla cryptocurrency'ler ile ilgilenmeye başladım. bu dünyaya girince ilk gözüme çarpan bitcoin yatırımcılarının genel kalitesizliği oldu. nerd diye tabir edilen tipleri saymazsak ekseriyeti kısa yoldan köşeyi dönme hırsında olan, yeteneksiz ve mesleksiz tipler maalesef. buraya gelmese ya iddaa oynayacak yada çiftlik bank'a para yatıracak tipler ile aynı dünyada olduğumu fark ettim. halen bitcoin hakkında düzgün analiz yapan ve bu analizini yayınlayan insan sayısında bir kıtlık olduğunu düşünüyorum.

  ikinci mesele, bitcoin alırken bu yatırımın geleceğin para birimlerinin değerli madeni, altını olacağına dair beklentim olmuştu. ancak ethereum vb. altcoinlerden ziyade piyasanın shit coinler ile dolması ve bariz bir spekülasyon borsasına dönmesi bu inancımı kısa ve orta vadede sarsmaya başladı. sanırım yalnız benim değil, bu işe girmiş büyük bir nüfusun güvenini sarstı ki fiyatlar aşağı doğru seyre başladı.

  blockchain teknolojisinin önemli bir yenilik olması hakikat olsa da, coin marketin tam bir sirke dönüştüğünü sanırım görmek gerekiyor. her halükarda cryptocurrency piyasasının mevcut oyuncuları; alanı, satanı, üreteni ile bu piyasanın geleceğinin önündeki en büyük engel olarak duruyor.

  bu gidişat bitcoin'in kısa ve orta vadede ki geleceğine umudumu kırdı. uzun vadede ise bilmiyorum. belki bir düzenleme gelir, crypto piyasasına çeki düzen verilirse, birkaç yıl sonra bitcoin dünyadaki önemli rezervlerden birisi olabilir. aksi halde şu bulunduğu 8000 dolar seviyesinden 80.000 dolar seviyesine de çıksa, bir balon olarak patlayacağı muhakkak.

  bununla birlikte bitcoin'in vaad ettiği hızlı-ücretsiz transfer ve yaygın kullanımın bir fantezi olarak kalması bitcoin'in geleceğine dair çok da umutlu bakmamıza yol açmıyor maalesef.

  şu dakikadan sonra roubini gibi muhaliflere daha çok hak verir oldum. ümidim elimdeki bitcoin'in en azından aldığım fiyata geri yükselmesi ancak majör bir değişiklik olmadıkça bu durum pek de olası görünmüyor.

  https://www.bloomberg.com/…-bubble-in-human-history

  eğer buradan sonrası roket, şuradan sonrası ay gibi sloganlar veya balinalar aldı, kerizler silkelendi gibi komplo teorileri dışında bitcoin'in değerinin neden yükseleceğini anlatabilecek birisi varsa müteşekkir olurum.