debe başlıkları

bedelli askerlik

 • ''tuticiksin nöbetini,hiyiti üğreneksin,üzeyini örteceksin'' hanimis hanimis benim devrem diyeceksin.

  (bkz: yav he he)

 • askere gitmemekle vatan haini olmayı eş değer gören sığırları gördüğümüz başlık.
  bu homo erectus perspektifiyle baktığımızda geçen sene darbeyi yapan askerlerin kahraman olduğu sonucuna ulaşırız. sonuçta askersen vatan haini değilsindir.

 • --- spoiler ---
  bedelli askerlik bekleyenler nihayet forum sitesi kurup ciddi bir örgütlenmeye gitti.
  --- spoiler ---

  gerçekten muazzam ciddi bir örgütlenme olmuş. bir sonraki adımda, dünyadaki önemli güç odaklarının engellemelerine aldırmadan bir de whatsapp grubu kurulursa, bu iş tamamdır.

 • geri zekalinin tekinin 88' ler zaten askeri gitti onlara cikmasin onlar yerine 92'lilere ciksin onerisini sundugu askerlik türü. arkadaşin bu yaşta bu zekaya sahip olmasi inanilmaz. güldürdü. *

 • bu da benden, "zengin vs fakir" muhabbeti yapan arkadaşlara gelsin.

  27 yaşındayım. lisede de üniversitede de çalışkan bir öğrenciydim. doğduğumdan beri istanbul'da yaşıyorum. ailemin kendine ait bir mülkü yok, kendimi bildim bileli kirada oturduk ve bostancı'da gözümü açtığım hayatım şu an sancaktepe'de devam ediyor.

  üniversiteyi de istanbul'da okudum. ailemin durumu beni şehir dışında okutmaya yetmeyeceği için, istanbul'da; şehir dışında okuyacağımdan daha kötü diyebileceğimiz bir bölümde okudum. kyk'ya burs başvurusu yapmak için "hem kredi hem burs" seçeneğini işaretlemek gerekiyordu, burs çıkmadı. durumumuz çok iyi olmadığı için krediyi aldım. üniversite hayatım boyunca şehir dışından gelen arkadaşlarım ailelerinden gelen paraları bir güzel yerken, ben; "ulan ne cimri adamsın, bir de ailenle yaşıyorsun" ile başlayan saçma sapan aşağılamalara maruz kaldım. kredi yatsın diye her ayın 7'sini iple çektim. it kopuk diye tabir edeceğiniz, sırf kütüğü 800-900km uzakta diye burs alan arkadaşlarım, 4 üzerinden 2 not ortalamasını "burs kesilmesin diye" tutturmaya çalışırken ben kariyerim için 3'ün üzerinde ortalama yaptım.

  üniversite bitti, bölümümle ilgili bir işe girdim. bu arada babamı patronu dolandırdı, iyice borç harç içinde kaldık. ailem emekli oldu. ev sahibi evi sattı ve başka eve çıkmak zorunda kaldık. ailemin ellerine geçen maaşı öğrendikten sonra (neredeyse kiraya yetmiyor) durumu toparlayana kadar kirayı kendim ödeyeceğimi söyledim. evi taşıdık.

  eve taşınırken, işe girerken yaptırdığım bireysel emekliliğimi bozdurdum ve taşınma masraflarını karşıladım. bu arada taşındığımızda camlarda demirler yoktu, eve hırsız girdi ve 10.000 tl'ye yakın zarar yaptık. sigorta 3.500 tl civarı bir ödeme yaptı.

  şu an aldığım maaşın 4'te 2'sini sancaktepe'de giriş katı bir eve veriyorum. kyk borcumu ödüyorum; internet, tv vs. faturasını ödüyorum. elime kendim için harcayabileceğim sadece 4'te 1'i kalıyor. at bunu hafızaya, devam ediyorum.

  "bu yaşıma geldim bir arabam olsun" dedim, kalan parayla ikinci el bir araç alıp kredisini ödemeye kalksam arabaya benzin koymayı bırak, üzerime kıyafet alacak param kalmıyor diye alamadım.

  sevgilimle evlenmeyi düşünüyoruz, konuyu ne zaman açsam "aşkım iyi güzel de, bunca yükün altından nasıl kalkıcaz, çok masraf" yanıtını alıyor ve cevap veremiyorum. "evi var mı", "bilmemnesi var mı" gibi sorular soran akrabalarına kıl oluyorum.

  bir aralar da "bu civardan 190.000 civarına bulursam bir ev alayım, en azından ileride çocuğum rahat eder" dedim; tahmin edersiniz ki peşinatım olmadığından ve kredi taksidi maaşımdan fazla çıktığından dolayı bu yükün altına da giremedim.

  2014 bedellisinden beri bedelli bekliyorum. yüksek lisans yapıyorum ancak, tezimi yazacak vakit bulamadığım için yazamıyorum. tecilim kasım ayında bitecek. bedelli çıkarsa ödeyecek götüm yok!

  eğer buraya kadar okuyabildiyseniz, şimdi size soruyorum sayın süper zekalı dostlarım; ben zengin miyim, fakir miyim?

  bildiniz!

  kenarda 1000 tl bile param yok, ama bedelliyi deliler gibi bekliyorum.

  şimdi algısı açılanlar için de tanım gelsin.

  tanım: 15.000 - 20.000 civarı bir bedelle gelirse, kredi çekerek ve ödemesi için birşeylerden biraz kısarak faydalanacağım askerlik türü.

 • kısa konuşacağım: buraya gelip bedelli yapanlara hakkımı helal etmiyorum şu bu yazanlar olmuş. odtü ee mezunu bir mühendis olarak sizin o televizyonda görüp artık ülkemiz güçlendi dediğiniz hayvan gibi projeleri*ben yapıyorum. vatana hizmetse 6 ayda geliştirdiğim teknolojiyle kısa dönem askerlik süresinde hayal bile edemeyeceğiniz katkıları yapıyorum. bu cahil ve sığır tiynette hiç kimseye de hakkımı helal etmiyorum. hadi siktirin gidin şimdi

 • 89 sporluyum.

  2011 bedellisi muhabbeti başladığında şu anki 94-95 liler gibi biz de umutlanıyorduk. hani biliyorduk vurmayacağını ama işte umutlanıyorduk. ki sonuç beklediğimiz gibi oldu.

  2014 döneminde ise bugünkü 91lilerin konumundaydık. vurmak zorunda diyorduk ama tam sınırdayız, vurmazsa tabiri caizse siki tuttuk diye düşünüyorduk. ve bu işin sonucunda o siki tuttuk da. 88liler kadar olmasa da bize de yıkımı çok büyük oldu bu işin.

  şu son haberlerden sonra herhalde gelecek artık.

  bu kez göbeğimi kaşıya kaşıya, ossura ossura süreci takip ediyorum.

  geliyor gönlümün efendisi, biraz da bizim yüzümüz gülsün.

 • anneannemin bile beklediği askerlik türü.

  olsa ne güzel olur.

 • binali yıldırım ve mustafa destici arasında bedelli sohbeti olması, talebin üst makamlarca bilindiğini ve ciddi bir problem olarak kabul gördüğünü gösterir. büyük birlik gibi milliyteçi bir partinin liderinin bile bedelli konusunda ılımlı açıklama yapması hükümetin işini daha da kolaylaştırmıştır.
  uzman askerlik için bir milyon üzerinde başvuru alınmışken bedelli askerlik düzenlemesi zorunluluk haline gelmiştir.
  burayı okuyan danışmanlar, milletvekilleri ve bürokratlar siz benden daha iyi bilirsiniz ama 2.800.000 tecilli, 450.000 bakaya var. bu insanlar bir yolunu bulup tecilini uzatıyorlar zaten askere gitmeyecekler ve özel üniversitelere oluk oluk para gidiyor, çıkarın bedelliyi o paralar devletin kasasına girsin.

 • bedelli askerlik çıksın demek "ben götümü kurtarayım fakirlerin çocukları ölsün" demekmiş. hani neresinden tutsan elinde kalır, küfür etsen suçlu olursun. askerleri öldürenlere, onları ölüme yollayanlara laf etmez burada canını kurtarmaya çalışan üç beş insana atar gider yapıp sözlükte fav kasmaya uğraşır.

  not: 88 doğumluyum ve askerlik problemim yok.