debe başlıkları

bedelli askerlik

 • arkadaşlar akşam 20:00'da ntv'de canlı olarak yayınlanması planlanan siyasi işler özel programında cumhurbaşkanı ile moderatör arasında bedelli askerlik ile ilgili programın sondan 2. dakikasında geçecek diyalog elime ulaşmış bulunmakta. kaynak çok sağlam.

  --- spoiler ---

  ahmed arpat (moderatör): efendim bitirmeden... sizi konuk alacağımızı duyurduğumuz andan itibaren bir konuda izleyicilerimiz beni çok sıkıştırıyorlar, malum bedelli askerlik konusu. bir şeyler söylemek ister misiniz?

  serpil çevikcan (konuk gazeteci): bize de çok tweet geliyor sayın cumhurbaşkanım bu konuda.

  rte: evvela biliyorsunuz şu anda odaklanmamız gereken bir seçim var ama kısaca hatırlatalım. arkadaşlar bir araya gelmeden önce de beni bilgilendirdiler, dilekçelerle veya çeşitli yollarla iletmişler gençler isteklerini. daha önce biz bu bedelli askerlik konusunda adımlar attık. 2011 ve en son 2014... savunma sanayii ve çeşitli diğer ihtiyaçlar için kaynak ve katkısını görmezden gelemeyiz. şimdi birikmiş bir bakaya ve tecilli rakamı telaffuz ediliyor. sayın genel kurmay başkanımızla da istişare ettik konuyu 2 gün önce. bu bir ihtiyaç elbette ve zaman zaman eritmek lazım tabi bu birikmişleri. malumunuz, afrin'de de diğer alanlarda da profesyonel askerliğin önemini gördük. savunma sanayii'nin ve...

  mustafa kartoğlu (gazeteci): [hışımla] o alanda teknolojinin önemini çok gördük efendim.

  rte: [gözlerini devirerek] önemli... şimdi biz bu seçimden önce bunu kesin olarak çıkarabiliriz ama nah size bedelli. çıkarmıyom lan. 88'lilerin hepsi gitmemiş askere, hepsi gidince çıkarcam. kapa programı ahmet!

  --- spoiler ---

 • en çok da silah tutmayı hayatım boyunca öğrenmek veya buna zorlanmak istemediğim için çıkmalı (tekrar). askerlik yaşına gelmeden disiplin öğrenebildiğimden, buna da gerek duymuyorum şu an. tşk.

 • son bedelli askerliğin 2015 seçimlerinden önce çıktığını bilmeyenleri ortaya çıkarmış başlıktır. bedelli askerlik akp nin 2014 bedellisinde de 2017 referandumunda da koz olarak kullandığı organik oy kaynaklarından biridir. bu kadar yoğun bir talebi görmezden gelmeyeceklerdir. boyle bos beles isleri pek severler

 • 26 yas ve uzeri ama 88'liler haric olarak cikacaktir.

 • çıkarsa kredi çekip yapacağım askerlik türü.

  kredi çekip yapacağız.

  zengin değiliz.

  kredi çekicez.

  kredi.

  kredi çekicez orospu çocukları.

  anladınız mı?

  kredi çekicez, bankaya gidip kredi çekicez.

  amına kodumun beyinsiz ibneleri sizi.

  zengin olsam siktir olur giderim ama kredi çekicez.

  senin gibi salaklarla aynı havayı solumak hoşuma mı gidiyor.

  kredi çekip yapacağım.

 • 1500 yıllık türk tarihinde zorunlu askerliğin geçmişi sadece 104 yıl. yüksek sayıda asker gereksinimi nedeniyle dünya savaşı öncesi 1914'te çıkarılan kanun o gün bugündür devam ediyor.

  daha önce askerlik maaşla yapılan profesyonel bir meslekti. sadece savaş zamanlarında elverişli olan kişiler askere çağrılıyordu. daha sonra kura sistemi getirildi. o zaman bile üniversite öğrencileri, üst düzey bürokratlar gibi bazı zümreler askerlikten muaf tutuluyordu.

  2018 yılında, tüm dünyanın değiştiği, savaş meydanlarının kalktığı, savaş teknolojilerinin insansız araçlara evrildiği günümüzde tamamen amatör insanların askere alınmasını ben sorguluyorum.

  dünyanın tüm gelişmiş ülkelerine bakın, tamamının ordusu profesyoneldir. bizim de aslan gibi profesyonel askerlerimiz vardır. nitekim afrin'de ne kadar başarılı olduklarını gördük. bu çok açık.

  1900'lerin başında nüfusun tarlayla uğraştığı, kafa başına eşit üretim yaptığı dünyada, bir kişiyi üretimden alıkoyup askere almanız bir şey kaybettirmezdi.

  bugün 1500 kişinin çalıştığı otomobil fabrikasında çıkan araçların kalite kontrolünü yapan mühendisi veya elazığ'ın bir kasabasında günde 100 hasta gören ortopedi uzmanını seni askere alıyorum diyip 6-12 aylığına almak kulağa nasıl geliyor?

  bunun için biz bedelli askerlik diyoruz. bu hizmet için bu adamların parasını alın. aslan gibi askerliğini yapan, bu işi mühendisten, doktordan 1000 kat daha iyi yapacak olan profesyonellerimize verin. insansız araçlar geliştirin. teknolojiye yatırın.

  dünyanın gelişmiş hiçbir ülkesinde zorunlu askerlik yoktur. ama bir çoğu inanılmaz iyi ordulara sahiptir.

  bedelli askerlik çok kolay rasyonalize edilir ve bu halka anlatılır. bizim halkımız ferasetlidir. korkmayın. paranın nereye gittiğini anlattığınızda dimdik arkanızda durur!

  bu derdi artık bitirin!

 • solcuların yüksek sesle, islamcıların kısık sesle, ülkücülerin gizlice beklediği bir sevdadır bedelli askerlik.

 • vatanını en çok seven bedelli askerlik yapandır.

  not : askerdeyim, gelmeyin.

 • zenginden çok fakirin ihtiyacı olan askerlik türü.. zenginin seçeneği bol.. yurtdışında keyif sürüp gelince de, normalde bir akşam yemeğinde gömdüğü parayı verip muaf olabiliyor.

  en kötü, adamın imkanı var, kaynağı var. işini bırakır, gider 5 ay yapar...

  fakirin durumu bambaşka.. yurtdışına gidip 3 sene yaşamayı direk geçiyorum.

  fakirin işi bırakıp gidebilmek, geride kalanlara sahip çıkabilmek, dönüşte iş bulabilecek kadar kaynak yaratabilmek gibi bir imkanı yok.

  bedelli isteyen zenginden çok fakir, güzel kardeşim..

 • hayatı süper programlanabilir sananları gösteren başlık. askere gitseymiş de sonra şirket kursaymış. işte böyle vizyonsuzlarla bu ülke ge li ş mez. şirket kurmak ya da başka hayat gerçekleri o kadar da planlı programlı olmaz. bi fırsat çıkar yapar geçersin. devletin askere alma keyfini ego tatminini angaryalarını mı bekleyecek insanlar?

  insan gerçekten hayret ediyor.