debe başlıkları

bedelli askerlik

 • arkadaşlar sorulmuş aynı soruları yüz bin defa tekrardan sormaya üşenmiyor musunuz? çoğu şeyin açıklaması henüz yok. sen bilmiyorsun, kimse bilmiyor çünkü bir açıklama yok. yok şişkoyum, yok yurtdışına çıkacam, yok yüksek lisanstayım. bir zahmet ara askerlik şubesini ya da ayır bir saat zaman ve git sor. tamam 21 gün olayı çok saçma ve gördüğünüz gibi birçok kişiyi soru işaretleriyle ortada bırakıp sessizliğe gömüldüler. altından nasıl kalkacaklar onlar da bilmiyor muhtemelen. ama güya çomar olmayan arkadaşlarım, siz niye çomarlık yapıyorsunuz ısrarla?
  her sayfada cevabı verilmiş soruyu araştırmadan, aman derdim çözülsün diye tekrar tekrar soran donanım haber'ci dingiller gibisiniz vallahi. şöyle bir araştırsan, son elli entryi okusan aynı soru dört beş kere sorulmuş. onlara mesaj at mesela ya da biraz araştır derdini. git resmi kuruma sor bu kadar zor bir şey değil ki? kaçaksın, bakayasın, bedelli yapacaksın diye kimse seni yemez merak etme. binlerce insan var senin durumunda. ama birileri araştırmıştır onlar senin derdini sana anlatır çözer tabi. çünkü o araştıran salak. onun çok vakti var. sen çok önemlisin hemen burada yazacaksın, herkes sana mesaj atacak. çünkü onların vakti hem sorunun cevabını öğrenecek kadar çok, hem de üstüne sana mesaj atıp açıklayacak kadar da vakti var. onlar enayi çünkü. ama sen the special person olarak bilgiyi, açıklamayı ayağına bekliyorsun. sizden de gına geldi kardeşim. askere gidip de bir bok yapmadan geri döndüğünü söyleyip aşağıladığın adamdan sen daha dandiksin kusura bakma. güya onlar kalitesiz, onlar çomar, sen üstünsün. vallahi şuraya gelip siktirin gidin askere pembe götlüler yazan moronlar benim gözümde sizden yarım tık daha üstte.

  ek: krediyle bedelli yapacak, askerlik sorunu yüzünden düzgün iş bulamayan adam olarak yazdım entryi.

 • tamam haklısınız , aile geçindireni var ,o 21 gün için alacağı maaşa gerçekten ihtiyacı olan var.

  o 21 gün askerlik te kalksın diyenlere vallahi billahi tillahi saygım var ,

  ama 21 gün kalksın bedel 15 değil 25 olsun tarzı yazanlar gerçekten bencil birer şerefsizsiniz.

  kimin neye ihtiyacı varsa o olmasın tribinde.

  parası olan 21 gün kalksın 50 bin olsun tribinde. parası olmayan adamı gram düşündüğünüz yok . 15 bin i bırak 15 lirası olmadan kredi çekip bu borcu ödeyecek insan çok .

  krediyi geri öderken ayda 1000 tl ödeme yapabilse , 15 bin tl için ödeyeceği faiz ve borç “atıyorum” 20 ayda bitecekken , ücret 20 bin olduğunda ger ödeyeceği ödeme 20 aydan 30 ay a çıkar.

  şu başlığın altına , keşke 5 bin bedel ödesek te , 3 ay askerlik yapsak diyen bir gariban , linç yer linç.

  hepiniz kendi ihtiyaçlarınızın kölesi birer şerefsizsiniz

 • kimsenin çıkmasına sevinemediği askerlik türü.
  yaklaşık bir yıldır herkes bu bedellinin çıkacağından emindi ama kimse temel eğitim vs bir şey beklemiyordu.
  21 gün askere gitti diye kimse işinden gücünden olmaz. işsiz kalacağım söylemi gereksiz.
  o kadar askeri tsk nasıl askere alacak diyenler de bilsin ki tsk kapasitesi bunun üç katını bile kaldırır. bu argümandan da vazgeçin.
  iki temel sebepten dolayı bu 21 gün olayına karşı çıkıyorlar. bunlardan ilki bir ay maaş almayacak olmaları. 5 bin tl geliri olana oldu bedelli 20 bin tl.
  ikinci sebep de askere gitmek istemiyor olmaları.
  zaten askere gitmeyi isteseydi bu adam bunca sene kaçmazdı. iş güç para evlilik falan hikaye, gider 22 yaşında okulu bitirdiğinde paşa paşa yapardı askerliğini ama bir bahane buldular ve kaçtılar.
  istemedikleri için gitmediler.
  toplumun gözünde ılık götlü gibi gözükmemek için milyonlarca bahane buldular ama asıl sebep o emir komuta sistemine girmek istememeleriydi.
  parayı verip askere gitmeden hayata devam etmek, adeta sisteme atılan bir gol olacaktı.
  ama olmadı. tam kadro rakip yarı sahasındayken, ani gelişen bir atakla gol yediler.
  bu yüzden üzgünler.
  sevinmiyorlar.
  bu adamların üzerine gidip durmayın.
  bedelli yaparak askere gidilmeyeceği fikrini onlara daha önce çıkardığı bir sürü bedelliyle devletin bizzat kendisi verdi.
  bedelli askerlik fikrini, askere gitmeyi istemeyenler götünden uydurmadı.
  bir umutları vardı ve peşinden koştular, bu yüzden suçlu değiller.
  umarım da 21 gün meselesi kalkar.
  kalkmazsa da üzülmeyin. siktiredin.

 • epilepsi yüzünden senelerdir baktığım, hastalığı onun sonu olan ve sonunda toprak altına giren annemin hatrına üstteki sığıra küfür etmiyorum.

  söylediği laflara bakar mısınız? siz böldünüz lan ülkeyi başta bizim ülkeden nefret etmemizi siz çakma militarist “erkek güzelleri” sağladı.

  ben keyfimden gitmedim, keyfimden o kadar krediyi kadına çare olsun diye çektim zaten.

  allah tüm gidemeyenlerin çaresizliklerini senin başına versin de gel buralarda af dilen şeref yoksunu seni.

 • psikiyatristim emekli albay. profilimde aratırsanız rahatsızlığımı yazmıştım. kendisi ile bugün seansımız vardı. beni öyle kötü durumda görünce askerliği mesele ettiğimi anladı. ve “gitmeye elverişli olmadığımı” gerekirse heyet raporu için yazı yazacağını ilave etti. ve malesef ilaçlarımın dozunu arttırdı. çünkü benim için bu bedelli 21 günlük haliyle psikolojik olarak imkansız.

  şimdilik bedelliden malesef bu sebeple faydalanamıyorum. tecilim 2019 aralıkta bitiyor. ozamana kadar 8 sene önceki rahatsızlığımın başlangıcına dair eski hastanemden belgemi alıp heyete gireceğim. zira heyette kabul görebilmek için hastalığımın bayağı bir senedir devam ettiğini ispat etmem gerekiyor.

  akp herşeyi mahvetti. bir sürü iş çıkardı başımıza. kimi iş sebebi, kiminin yaşlısı bakacak ailesi var . kimi de benim gibi normal hayatını bile yaşayamıyor.

  benim için bu bedelli sevinç değil tam anlamıyla bir depresyon sebebi oldu malesef. gençleri rantlarına kurban ettiler tebrik ederim !

 • askere gitmeyen adamdan dolayı birikme oluyor. birikmeyi eritmek için adamları askere çağırıyorsun. valla düşünüp düşünüp bayılıyorum bu zeka parlayan fikre.

  edit: öneriler üzerine; üstüne para da verilecek olmasını ve "askere gitmeyenler" yerine "bir sebeple gidemeyenler" gerçekliğini de eklemem lazım.

 • eğer 21 gün kaldırılmazsa and içiyorum o 21 günlük askerlik anılarımı insanları bezdirip kusturana kadar anlatacağım.

  ilk gün sıradayız teçhizat alıyoruz tamam mı? görevli askere dedim ki "kardeşim bu botun bi numara büyüğü yok mu?" dedi ki "var bak ebenin .mnda." ben de dedim ki "sen ne diyosun lan onun bunun çocuğu" çaat bi gömdüm kafayı buna. daha ilk günden diskoya atmazlar mı beni. disko dediysem disiplin koğuşu yanlış olmasın. öyle disko topu falan yok ya.....

  aha bak şimdiden kafa sikiyorum.

  tehlikenin farkında mısınız sayın .mna koduklarım.

 • buradaki bazı sığırlara göre asker olmak istemeyen güvenlik talep edemiyormuş. mesela zorunlu askerliğe gitmek istemiyorsam, terör, ülke güvenliği, operasyonlar vs. konusunda konuşma hakkım yokmuş bunlara göre.

  çok güzel kardeşim. fikrini çok beğendim. ben yazılımcıyım, şimdi sen benim mesleğimi icra edemediğine göre, hemen o bilgisayarın fişini çekip siktir olup gidiyorsun internetten, biz de rahat bir nefes alıyoruz. anlaştık?

  ilginç ilginç zihinler amk.

 • askeri üniformlar yapan şirketin adı: (bkz: ereğli tekstil)
  sitesi: http://www.ereglitekstil.com/
  adresi: sümer mah. sümer sok. no: 10 ereğli / konya / türkiye
  kurumsal: (bkz: http://www.ereglitekstil.com/kurumsal.aspx)

  bonus: (bkz: ereğli tekstil albayrak grubu şirketidir)

  saygılar.

 • hay allahım ya, hala göt yememe muhabbeti dönüyor.

  arkadaş gitmeyeceğiz işte? neden size bu kadar koyuyor lan bu ezik misiniz?

  şu veya bu sebeple, sebebim seni hiç ilgilendirmiyor zaten de,

  gitmiyorum, gitmeyeceğim.

  devlet bana bir hak sunuyor ve ben de bunu kullanıyorum.

  gitmiyorum.

  gitmiyorum.

  gitmeyeceğim.

  çatla pezevenk :d

  gitmeyeceğim? anladın mı?

  edit: günün ilk entrysi olduk ya, gelin lan korkmuyorum ahah :d