debe başlıkları

bedelli askerlik

 • toplanın gençler askerliğimi gün itibari ile tamamladım bilgileri taze taze yazıyorum işinize yarar. bu söylediklerim alemdağ jandarma komando taburu için geçerli. her birlikte farklı uygulamalar da olabilir.

  kışladan adımınızı içeri attınız, kayıt için götürdüler. toplandığınız yerde bilgisayardan anlayan hızlı yazan var mı dediler. atlarsanız gün boyu kayıtları alırsınız beliniz bükülür. bizde bi işgüzar vardı ben muhasabeciyim diye atladı. sonra “yazıcı” oldu, komutanların getir götür işleri hep onda kaldı. ha ona sorsan 250 kişilik bedelli bölüğünü o yönetiyor ama, öyle havalar üç hafta boyunca. neyse. kayıt için baya sıra bekliyorsunuz. böylece üç hafta sürecek olan bekleme ayakta durmaya ilk adımı atmış oluyorsunuz. zira örneğin ilk hafta üniforma ve botları alıyorsunuz sıraya gir. tebellüğ etmeniz gereken belgeler oluyor sıraya gir. giriş sağlık muayenesi oluyorsunuz sıra. aşı oluyorsunuz sıra. sıra baba sıra. çoğunda da ayakta bekliyorsunuz. alışın yani bu olaya. sonraki günlerde de içtima derler, 8de aşağı inersin, 8.15te sayım yapılır, 8.30da komutan gelir selam verir böylece yarım saat ayakta beklemiş olursun. kaldıki günde 4 içtima fiks olur. ıki üçünde böyle beklersin. 1. hafta böyle böyle geçiyor. tabi sabahları kahvaltıdan sonrak mıntıka temizliği, öğleye kadar saga sola dönüşler tekmil vermeler falan da var.

  2. hafta silah haftası. once sökme takma, parçalarını öğrenme sonra tutus ve şarjörsüz atış provası. sonra da size verilecek 3 tane mermi ile gerçek atış. askerliğin sanırım en keyifli kısmı bu atışlardı. 25 metreden sıfırlama atışı. a4 kağıdın içinde siyah bölümü vurmaya çalışıyorsunuz. ha vurmuşsun vurmamışsın bi önemi yok. bizde iyi atışçı tüfeklerle arası iyi olan bir arkadaş vardı. çok iyi vurdu. “atışta başarı gösteren er” olarak terhis belgesini albaydan bilmemneden alacak diye tören provalarında şekilden şekile girmek zorunda kaldı. yani askerde ne ilk ol ne son ol ne başarılı ol ne başarısız ol. askerde düz ve ortalarda olacaksın gerçekten. saga sola, komutanlara çok görünmeden 19 günü doldur geç.

  3. hafta ise asıl sıkıntı. 30 dakikalık bir tören için defalarca tekrar ve yürüyüş. ve tabi saatlerce ayakta bekleme. bir de bizde günlerce yagmur yagdı, yazlık kamuflajlaydık. 3 haftalık sure içerisinde koğuşun yarıya yakını hasta oldu. girince ilaçları teslim etmeyenler ilaçlarını aldı hızlı düzeldi. öyle intihar falan etmediler yani ilaçlarla. digerleri de revire gidip günlük ilaçlarını telim aldılar. ertesi gün bird daha git bir daha al. iş yani. velhasıl 3. haftanın son gününde de aileler gelir yemin töreni yapılır, terhis belgeleri ve kimlikler dağıtılır. sonrasında da arkadaşlarla vedalaşıp koğuşa son bir kez bakılıp çıkılır.

  genel olarak da şunları söyleyeyim. bir yemekhane görevi, bir gece nöbeti, bir koğuş nöbeti yapıyorsunuz. bunların ne olduğunu da gidince görürsünüz. ama yemekhanede kolaylıklar başarılar ve mutluluklar.

  aranızda mimar var mı falan diye sorarlarsa zıplamayın hemen. mimara inşaat mühendisine koğuş listelerini nizami bir biçimde kapılara bantlama görevi falan veriliyor yani gaza gelmeyin hemen.

  işgüzar 20-21 yaşındaki uzun dönem usta asker veya uzman çavuşların bir kısmı bedellicileri çalıştırmaktan (sabah mıntıkasına çağırmakla görevli kişi bir usta askerdi bizde mesela) veya ufak laflar sokmaktan çok mutlu oluyorlar. sinir bozucu ama çok fazla bu tür şeylere takılmamaya çalışın. adamın hayatındaki en başarılı hissettiği an bu zaten. şalterleri indirin. neticede 3 hafta sonra çıkacaksınız ve burası sivil hayat değil.

  devlet size gittiğinizde traş köpüğü, şampuan ne bileyim jilet milet veriyor. ama siz yine de götürün. en kötü kantinlerde de satılıyor zaten. kantin pastane demişken çay için 10 dakika falan sıra beklemeye alışın. bunlar bu işin bir parçası. ha biz de tuvalette duşta sıra olmuyordu. ama olan birlikleri de duyduk.

  dolap kilidi aldık. ama ilk haftanın sonunda kilit yasaklandı. dolaplar ful açık. sadece bavullarda kilit kaldı. bavullar da bazı birliklerde depoya gidebiliyor hafta içi. ama boyna asmalı cüzdan alın derim kolaylık oluyor.

  haftasonu hem cumartesi hem pazar serbest zaman. bol bol kitap okuyabilir ya da koğuşta taşak muhabbeti yapabilirsiniz. hafta sonu zaman böyle geçiyor yani ekstra bişey beklemeyin. çıkış falan yasak yani çarşı marşı yok. bol bol taşak muhabbeti.

  sonuç olarak şöyle gerekliydi veya şöyle gereksizdi falan yazmıycam. zira askerlik bu. belki beraber yaptığınız diger bedellicileri düşününce askerlik elit paket falan da diyebilirsiniz. ama 21 güne sıkıştırılmış askerlik yapıp geliyorsunuz. 6 ay da yapsanız bu. durum bu yani genel haliyle. herkese boş şans, kolaylıklar.

 • 21 günün ne kadar gereksiz olduğunu yaşayan birinden aktarayım.
  az evvel bedelli askerlik yapan arkadaşımla görüştüm.
  kısaca anlatayım olan biteni;
  komutanlar bedelli askerlik görevini yerine getirenlere dokunanın askerliğini uzatırım diye bir konuşma yapmış.
  bedelli askerlik yapanlarla uğraşmak istemiyormuş komutanlar.
  ayrıca çok kalabalıkmış.
  uzun dönem ve diğer kısa dönem erlerle bir araya getirmemeye çalışıyomuş.
  sadece yemekte bi araya geliyorlarmiş.
  hiçbir şey yapmıyorlarmis.
  zaman geçmiyor diyor boş boş bekliyorlarmış
  sadece sabah içtima yapılıp serbest bırakıyorlarmiş.
  35-45 yaş arası askerlikten kaçıp bedelliden yararlananlar varmış.
  şafak kaç diye sordum 8 dedi güldük.
  durum bu.

 • seçim öncesi milli savunma bakanı nurettin canikli kesinlikle temel eğitim olmayacak bizim bütün çalışmalarımız bu yönde dedi.

  aha da kaynak: https://youtu.be/me7pj0jqlaa?t=2m33s

  ne oldu? 21 günlük temel eğitim konuldu.

  celpler 3 kasım sonrası belirlenecek denildi.

  ne oldu? ilk celp apar topar 15 eylül'e ayarlandı.

  o kadar hazırlıksız ve o kadar karambole çıkartıldı ki yasa ilk önce 25 gün ardından 28 gün sonra 21 güne düşürüldü temel eğitim süresi...

  başvuru sayısını 150-400.000 civarı bekliyoruz dedi akp milletvekilleri. 1.5 ayda 500.000'i aştı başvurular. tahminen 700.000 civarı bir katılım olacak.

  burası türkiye burada her şey olabilir. bir bakmışsınız 21 gün kalkmış bir bakmışsınız daha da mağdur edilmiş yüz binlerce genç oluşturulmuş.

  akp'nin kesinlikle bedelli ile ilgili çalışması falan yoktu. bu yasanın çıkmasındaki en büyük sebep erken seçim, arkasından da talebin yoğunluğuydu. temel eğitim şartı olmasaydı tahminen 1 milyona ulaşacaktı rakam ama bir kişinin dudağından çıkan saçma sapan bir cümle yüzünden yüz binlerce genç işini gücünü bırakıp 3 haftalık eğitim görecek.

  kamuda tasarrufları hat safhaya çıkardık diyen hükümet bunca genci askeriyeye alıp bunca masrafı neden yapmaktadır? 21 günde yalnızca 3 el atış atacak olan bizler ne kazanacağız? 3 atışla mükemmel bir asker mi olacağız?

  peki madem öyle madem 21 günde öğrenilebiliyor bu askerlik. 1 yıl boyunca bunca genci askeriyede esir almanın anlamı nedir? 21 günde yapılabilen bu askerlik daha kısa zamanda da yapılabilir.

  21 günden korkmuyorum bilhassa gitmek istiyorum. zaten kamuda çalışıyorum. çalıştığım iş yerinde benim işimi yapan başka kimse yok ve kış dönemi çok yoğun geçiyor. 21 gün ben askerdeyken gençlik ve spor bakanlığı mağdur olacak. peki umurumda mı? tabii ki değil. ücretsiz izinli olacağım ve döndüğümde yine işimde olacağım allah nasip kısmet ederse.

  ben değil bakanlık düşünsün. neticede bir bakanlıktan çıkıp ötekine geçeceğim.

  allah yardımcımız olsun.

 • arkadaşlar şu anda 19. motorlu piyade tugayı’nda (bkz: 19. motorlu piyade tugayı) askerlik görevimi yazıcı olarak ifa etmekteyim. kısa bir izne çıktım. bedelli başlığına bir bakayım dedim. öncelikle bilmeniz gereken bir kaç husus var;

  1-)sevk tarihinde askerliğiniz başlar.15 eylülse sevk tarihiniz 15 eylülde askerliğiniz başlar. ister dışarda ister içerde olun.

  2-) yol izni 1 gün der tam gün kabul eder. yani 15 eylül artı 1 gün yol 17 eylül eder. 2 gün verirse 18 eder. sakın 15’inde teslim olmayın,16’sında da.

  1 gün yol izni olan bir asker 17’sinde teslim olur, 4’ünde çıkar. girerken neden 1 tam gün sayılıyor da 15–17 oluyor, çıkarken 5–3! olmuyor, 4 oluyor diye sorgulamayın. 17’sinde gidin, 4’ü sabahı çıkın.

  3-) alacağınız temel eğitim kimsenin sikinde değil, tamamen “yaptıralım da siktirsin gitsinler” kafasında olacaktır tüm komutanlar.

  4-) bu kargaşanın nedeni seçim manifostaları ve bedelli lobi baskılarının bedelli askerlik yasasının çıkmasını hızlandırmasıdır. hükümetin ve tsk’nın gündeminde böyle bir şey yokken hazırlıksız yakalanmalarıdır. ayrıca askerde evrak işleri haddinden fazladır. kaizen, verimlilik, lean management kelimelerini duyan yoktur.

  5-)bazıları hesaplama yapmış. şu kadar askeri şu kadar celple alsa 5 yılda biter, şu kadar celpte alsa bile 2,5 yılda biter falan diye. devletin sizin bilmediğiniz hesapları vardır. bedelli başvuruları bittikten sonra askerlik sistemi tamamen değişecek, çoğu kışla boşaltılacaktır. şu anda hem bankalar, hem devlet bütçesindeki hareketlilik onların adına olumludur bu yüzden askerlik sistemi gündemde yoktur.

  6-) 21 gün dediğin şeyin 2 günü giderken, 1 günü dönerken yola gidiyor. 1-2 gün giyindirme, revir muayenesi, kayıt falan derken 14 gün askerlik yapacaksınız, buna o kadar takılmayın. şu anda çevremde 320 sayan çocuklar var, psikolojileri bozuk. kimine sigara, kimine iyi nöbet, kimine güzel çarşı, kimine hoş muhabbetle iyi hissettirmeye çalışıyorum. bu söylenmeleriniz dışardan çok komik görünüyor. evet kışlaya hiç girmeseniz daha iyiydi ama kabullenin artık. bi gezip çıkacaksınız.

  7-) sevki gelip teslim olanlar usta askerlerle konuşmayın, görüşmeyin. ya da konuşun, ortama göre değişir. korkmayın eğitimli ve özgüvenli olun. zaten komutanlar iletişime geçmenize müsade etmez. benim tugayıma düşenler, özellikle 2. tabur beni bulsun.

  8-) söylemeyi unuttum, dışarda 3 numara traş olun gidin. gidip orda saç traşı olurum falan diye düşünmeyin. koyun gibi kırparlar, duş falan da alamazsınız. yanlar 2 numara, üstler veya ön 3-4 numara yaptırın 18 gün gider. sakalı çok çıkmayanlar kesinlikle akşamdan traş olun, sabah uğraşmayın. yasak ama komutanın sizi akşam görmesi zor.

  9-)çok önemli! uyku için kulaklık alın. acemi birliğinde hayatımı kurtaran tek şeydi. arkadaşların horlama sesleriyle boğuşurken ben kafayı koyup uyuyorum.

  10-) akıllı tel yok, tuşlu al kapat nizamiyede teslim et, sim kartı sakla içeri sok. sorarlarsa sim kartı postayla gönderecekler vs salla.

  edit: imla
  edit2:ekleme
  edit3: arkadaşlar gelen 50-60 mesaja doğru düzgün cevap verdim lakin aralarda saçma sapan şeyler soran o kadar adam var ki. yok uzun dönemler bizi taramasın, yok akıllı telefonla girebiliyor muyuz? süre hesabını anlatmama rağmen hala o zaman 16-17-18 gün civarı yaparız gibi gerzekçe sorular soranlar var. ben 6 ay askerlik yapan ve 6-12 ay yapan çoğu askerden çok çalışan bir onbaşı olarak(bkz: askerde yazıcı olmak) size yardım etmeye çalışıyorum. izin günümü size harcıyorum. siz de biraz mantıklı sorular sorun.

  şurda yapacağınız bir iki hafta askerlik götünüzden korkmayın.

  edit4:ekleme
  edit5: imla

  edit6: evet tüm bunları öğrendiniz şimdi kışlaya girince neler olacak?

  akşam 4-5 gibi teslim olun. 6-7 gibi yemeğe gidersiniz. kapıdan girdiğiniz gibi başınızda bir çavuş olacak, o gösterecek herşeyi. bu arada çavuş da erdir, komutanım falan demeyin dalga geçerler. sonra koğuşa geçersiniz, sizden önce gelenler yerleşmiştir siz de dolap yatak falan yerleşirsiniz. sonra akşam bi bok yok. sabah 5;30’da kalkar 6’da içtimaya çıkar, eğitim komutanları toplanana kadar beklersiniz. 7-8 ‘den sonra katılış muayenesi, tebellüğ belgeleri ve talimatları imzalama(bayağı evrak imzalayacaksınız), fotoğraf çektirme, giyindirme, künye için bilgi alma, diğer kayıt işlemleri vs başlar. bunlar 2-3 gün bitmez. belki 1 hafta ama siz eğitime yavaştan çıkmaya başlarsınız. önce yürüyüş, selamlama, rütbeler, takım nedir bölük nedir tabur nedir vs. sonra her gün uygun adım yürüme. uygun adım yürümeyi öğrenirken dikkat edeceğiniz temel hususlar davul vurduğunda sol basacaksınız ve dizlerinizi çekerek yürüyeceksiniz, kolları öndekinin omuz hizasına kadar sallayacaksınız, sağınızdaki adamdan hiza alacaksınız. ek olarak tören(kaz)adımı var onu öğrenirken komutanlarınız sinir krizi yaşayacak. ek olarak spor yapacağınız sanmıyorum. 18 günde anca yürüme öğrenilir. spor dedikleri de hayvan gibi koşuyorsunuz, sonra şınav, mekik, barfiks. bence sadece yürüyüş öğretip bi yemin töreni düzenleyecekler. sizi en çok zorlayacak olan şey ise botların vurması olacak. botları çok gevşek bırakmayın sıkıca bağlayın, kalın çorap giyin, akşamları sabunla değil sadece soğuk suyla yıkayın. kamujlar da sıkıntı yok zaten. ayaklarınız isyan edecek hepsi bu. yemekler de şansa kalmış ama genelde güzel ülkede.

  bir de istikamet verirler mi size bilmiyorum. olduğunuz bölükte yürüyemeyen varsa fazla yürürsünüz, marşlarda bağırmazsanız istikamet yersiniz. 1 hafta sonra boğaz ağrılarıyla revire gideceksiniz. onun yerine boğaz spreyi ve pastil götürün giderken rahat edersiniz. orda kısa dönem askerler göreceksiniz, çoğu çavuşunuz olacak onlara bolca su, kola falan ısmarlayın çıkar ilişkisinden değil, mutlu etmek adına. aklıma geldikçe editlerim. lakin istikamet yemek çok zevklidir, adam gibi yiyin. (bkz: istikamet yemek) şu sıralar benim bölüğüm istikametlere doyamıyor. hele geçen gece istikamet yiye yiye gece 12’ye kadar yat kalk yaptık *

  ayrıca;

  (bkz: tören adımı)
  (bkz: uzman çavuş)
  (bkz:harbiye marşı)
  (bkz: çök kalk)
  (bkz: karşımda kapalı düzende toplan marş marş)
  (bkz: dirsek temas aralığı hizaya gel)
  (bkz: tekmil)
  (bkz: yemek duası için kep çıkar)

 • yani yazmayayım yazmayayım diyorum ama bir kurum bu kadar yıpratılamaz abicim. böyle iş yapılmaz. ve bu beceriksizliğin hesabını kimse soramıyor mu?

  bir allahın kulu da çıkıp "siz bu insanlara neden böyle işkence ediyorsunuz, zorunlu eğitim dediniz ekledik, ocak'ta alacağız dediniz sonra koşar adım eylül'de almaya yeltendiniz onda da şu an her şeyi allak bullak ettiniz, alt yapınızı hazırlamadan ne halt etmeye bu işlere giriyorsunuz?" diye soramıyor mu, sormuyor mu?

  bizi düşünen bir allahın kulu yok mu? sesimi duyan var mı?

  iş yerinden izin alan/alamayan çalışan mı dersin, yeni işlere teklif verecek ama askere ne zaman gideceği belli olmayan iş veren mi dersin, neler neler var ama bu kadar olmaz. bizle böyle dalga geçme hakkını kimden alıyorsunuz? neden böyle yapıyorsunuz. ayıp. günah. yazık.

  bizleri bilerek mağdur etmek isteseniz bu kadar olur herhalde.

  şu işi bile beceremeyen bir organizasyon iseniz kendinizi lağvedin, istifa edin, bırakın. sadece şu 15 eylül faciası bile başlı başına bir istifa sebebidir.

 • bir iş nasıl karmaşık hale getirilir ve toplumda her kesimin burnundan getirilirin örneği. bu iş nasıl olacaktı biliyor musunuz eyy yöneticiler?

  1. e-devlet bedelli başvurusu tıklaması ile tc kimlik no'ya 15.000 tl borç yazılması

  2. e-devlet üzerinden kredi kartı veya kişinin kullandığı bankanın online şubesi üzerinden bedellinaskerlik ödemesi seçimi tuşlarından birine basılması

  3. ilgili yerden ödemenin yapılması

  4. e-devlet üzerinden askerlik ile ilişiği yoktur belgesi alınması.

  toplam gereken süre 5 dakika, gerekenler; internet bağlantısı ve bağlanabilen bir cihaz (telefon,bilgisayar,tablet vs)

  bitti.gitti. halk memnun, alan memnun, satan memnun, işveren memnun, çalışan memnun, sigortalı memnun, sigortasız memnun, iş arayan memnun, öğrenci memnun, tsk memnun, kimse de demiyor ki lan neden bunlar 21 gün gitmedi çünkü en son 1999da bu uygulama 67 bin kişi için yapılmış, akp döneminde 2 kere hizmetsiz bedelli çıkmıştı.

  valla bravo hocam, valla bravo. zaten ebemizin sikildiği yetmiyor yaşam kalitesi yerlerde olan bu ülkede, bir de böyle iş çıkardınız başımıza.

 • böyle bir rezalet olabilir mi cümlesinin yeni cevabı

  bu insanlar iş güç ev bark sahibi. 28 gün dediniz 21 yaptınız. 3 kasımdan önce almayacağız dediniz. bayram öncesi hemen alacaz dediniz insanları endişeden uyutmadınız. 28 ağustos tarihinde celp açıklayacağız dediniz günün yarısı geçmiş daha celp yok ortada. asal'ın sitesine de girilemiyor, telefonları da cevap vermiyor.

  ulan siz bu insanlar yarım saat içerisinde nasıl program yapıyor nasil yapacak diye düşünüyor musunuz? iş yeriyle nasıl konuşacak? belki 15 gün sonra silah altına alınacak. daha işyerine kesin bir şey söyleyemiyor insanlar. siz şaka mısınız yahu? hayır yapamıyorsanız, oturduğunuz koltukları terk edin kardeşim zorla değil ya.

  bu kafayla beni yarrak alırsınız askere.

 • 21 güne laf eden insanlar aptalsa bile, bir şekilde çıkacağı belli olan bedelliyi beklemeyip askere giden, sonra da askerde olmaktan yakınan insanlar kadar aptal değildir.

 • arkadaşlar sorulmuş aynı soruları yüz bin defa tekrardan sormaya üşenmiyor musunuz? çoğu şeyin açıklaması henüz yok. sen bilmiyorsun, kimse bilmiyor çünkü bir açıklama yok. yok şişkoyum, yok yurtdışına çıkacam, yok yüksek lisanstayım. bir zahmet ara askerlik şubesini ya da ayır bir saat zaman ve git sor. tamam 21 gün olayı çok saçma ve gördüğünüz gibi birçok kişiyi soru işaretleriyle ortada bırakıp sessizliğe gömüldüler. altından nasıl kalkacaklar onlar da bilmiyor muhtemelen. ama güya çomar olmayan arkadaşlarım, siz niye çomarlık yapıyorsunuz ısrarla?
  her sayfada cevabı verilmiş soruyu araştırmadan, aman derdim çözülsün diye tekrar tekrar soran donanım haber'ci dingiller gibisiniz vallahi. şöyle bir araştırsan, son elli entryi okusan aynı soru dört beş kere sorulmuş. onlara mesaj at mesela ya da biraz araştır derdini. git resmi kuruma sor bu kadar zor bir şey değil ki? kaçaksın, bakayasın, bedelli yapacaksın diye kimse seni yemez merak etme. binlerce insan var senin durumunda. ama birileri araştırmıştır onlar senin derdini sana anlatır çözer tabi. çünkü o araştıran salak. onun çok vakti var. sen çok önemlisin hemen burada yazacaksın, herkes sana mesaj atacak. çünkü onların vakti hem sorunun cevabını öğrenecek kadar çok, hem de üstüne sana mesaj atıp açıklayacak kadar da vakti var. onlar enayi çünkü. ama sen the special person olarak bilgiyi, açıklamayı ayağına bekliyorsun. sizden de gına geldi kardeşim. askere gidip de bir bok yapmadan geri döndüğünü söyleyip aşağıladığın adamdan sen daha dandiksin kusura bakma. güya onlar kalitesiz, onlar çomar, sen üstünsün. vallahi şuraya gelip siktirin gidin askere pembe götlüler yazan moronlar benim gözümde sizden yarım tık daha üstte.

  ek: krediyle bedelli yapacak, askerlik sorunu yüzünden düzgün iş bulamayan adam olarak yazdım entryi.

 • tamam haklısınız , aile geçindireni var ,o 21 gün için alacağı maaşa gerçekten ihtiyacı olan var.

  o 21 gün askerlik te kalksın diyenlere vallahi billahi tillahi saygım var ,

  ama 21 gün kalksın bedel 15 değil 25 olsun tarzı yazanlar gerçekten bencil birer şerefsizsiniz.

  kimin neye ihtiyacı varsa o olmasın tribinde.

  parası olan 21 gün kalksın 50 bin olsun tribinde. parası olmayan adamı gram düşündüğünüz yok . 15 bin i bırak 15 lirası olmadan kredi çekip bu borcu ödeyecek insan çok .

  krediyi geri öderken ayda 1000 tl ödeme yapabilse , 15 bin tl için ödeyeceği faiz ve borç “atıyorum” 20 ayda bitecekken , ücret 20 bin olduğunda ger ödeyeceği ödeme 20 aydan 30 ay a çıkar.

  şu başlığın altına , keşke 5 bin bedel ödesek te , 3 ay askerlik yapsak diyen bir gariban , linç yer linç.

  hepiniz kendi ihtiyaçlarınızın kölesi birer şerefsizsiniz