debe başlıkları

adil kullanım kotası

 • adında adil ya da adalet yazan hiç birşey ülkemizde gerçeği yansıtmaz.

 • uzatmaya gerek yok; bu rezaleti bize musallat eden sorumluların sülalesini sikeyim.

 • donanımhaber'de örgütlenip bu işi kovalayan çocuklara helal olsun. aylardır başlığı tepede tuttular, twitter'dan vekillere ulaştılar, organize oldular ve takip ettiler. valla helal olsun örgütlenmenin ve inanmanın ne demek olduğunu gösterdiler.

  bu kez ölücülükleri işe yaradı heheh

 • sıfırlanma tarihinin herkes için ayın 1'i olması altyapı eksikliği bahanesinin bir yalan olduğunun en büyük kanıtıdır.

  bir altyapı yetersizse kullanım için hedef maksimumların en küçüğünü yakalamaktır. yani aylık toplam kullanım 30 birim ise bunun her gün için 1 civarında olması işinize gelir. bu 30 birimlik aylık kullanım 3 gün boyunca üç, 5 gün boyunca 0.2 gibi bir dağılımla elde edilmişse 3 olan günlerde altyapı yetersiz kalacaktır.

  dolayısıyla değişik sistemler deneyip her biri için maksimumlara (ayın en çok tüketim yapılan günü kulllanım miktarına) baktığınızda en küçük olan sistem yetersiz altyapı için en uygun olandır. maksimumun küçük olması yukarıdaki örnekten anlaşılabileceği gibi her gün aynı ortalama kullanım ile mümkündür. (örnekte matematiksel olarak en az 1 olabilir. ne kadar yakın, o kadar iyi ) ancak mevcut sistem bunun tam tersine yol açıyor.

  herkesin farklı bir fatura kesim tarihi olsa adk'nın sıfırlanması ayın 30 gününe dağılacağından çok daha dengeli bir yüklenme olur. neredeyse her gün aylık toplam/30 şeklinde bir kullanım ortaya çıkar ve bu maksimumu minimize eder. ama şu anki sistemde ay başında herkes en yüksek hıza sahipken, ay sonunda yine neredeyse herkes 5'te biri hıza düştüğü için, yani ayın 1'inde kimsede adk diye bir şey olmadığı için maksimumların maksimumu ortaya çıkıyor ve altyapı zorlanabileceği en yüksek seviyede zorlanıyor.

  kısaca adk'ya neden olan şey altyapı filan değil.

 • lan ben de diyorum bu ay niye bana uğramadı bu meret diye. modemimi övüyordum safça. meğerse olay farklıymış. darbe girişimi oldu diye geçici olarak kaldırmışlar. sadece olay bu da değil. bildiğin hız artışı da olmuş. normalin çok daha üzerine çıktı bu ay torrent indirme hızım.

  benim anladığım devlet, insanlar interneti daha rahat kullanıp sosyal medya aracılığıyla organize olsun, meydanlara gelebilsin diye bunu kaldırdılar. ayrıca darbe günü olan olayların çekilmiş videolarını da izleyebilmek için hız artışı da yapılmış.

  demek ki yıllardır kekleniyormuşuz. altyapı falan hikayeymiş. isteseler hem akk'yi kaldırırlar, hem de hız artışı yapabilirler ama yapmıyorlar. aslında yapıyorlar da, ekstra para istiyorlar bunun için.

 • böyle sosyal medyada, ekşide falan savulunursa ya da kaldırılması için açılan kampanyalara bok atılırsa; evet haklısınız, kaldırılmaz. adamlar hakkımızı vereceklerine tam tersini yaparken beleş savunucu buldukları için sevinirler üstüne. bi sike de bok atmayın anasını satim.

 • insanlari anlamiyorum.

  bir futbol takimi dusunun, 50bin kisilik stadyum yaptirip, 400bin kisiye kombine bilet satsin. sonra bir de stadyum onunde 80bin bilet satsin. tepki gostermez misiniz? 'senin 480bin kisi icin yerin yoksa neden bu satisi yapiyorsun?' demez misiniz?

  peki internet servis saglayicilar, milyonlarca insana abonelik satip, aboneler bu hizmetten faydalanmaya calisinca 'yalniz hepiniz birden tam kapasite kullanamazsiniz, biz sistemi oyle kurduk' deyince neden tepki gostermiyorsunuz? neden 'aa evet adil kullanim olmali' diyerek kabulleniyorsunuz? mal misiniz la siz?

  milyonlarca insana 'saniyede 8mbit'e kadar' veya 'saniyede 8mbit' diyerek satilmis paketler icin uygun altyapi olup olmadigini denetlemeyen devlet, sirketin gotu sıkısınca caymasina neden goz yumuyor? utanmaz bakanlar cikip 'birileri somursun, digerlerine bant genisligi kalmasin, oh ne ala' dediginde cok mu normal. ulastirma bakaninin cikip 'hizmet satiyorsan, dayanagi olacak arkadasim' demesi gerekmiyor mu?

  adil kullanimmis, kicimin adilleri sizi...

 • ayda 5 tb veri inince internet bitecek sananların desteklediği saçmalık.

 • an itibari ile doldurmuş olduğum kotadır. nasıl mı ? parasını verip metal gear solid v the phantom pain ve the witcher 3 wild hunt aldım, indirdim ve kotam bitti. şimdi eylül ayının kalan 28 gününde 3 mbps gibi bir hızla internet keyfi (!) yaşayacağım. "korsanı engelliyür bu kota, millet o kadar indirme yapmiyür bu varken." diye gezen gerzeklere selam olsun.