debe başlıkları

16 nisan 2017 referandum sonucu tahminleri

 • olm korkmayın ya.

  bahçeli hangi seçime girdi de kazandı.
  sakin olun ve bekleyin.

 • ozellikle ogrenciler arasinda parasi olmadigi icin oy kullanmaya gidemeyecek olanlar varsa 10 kadar kisiye yol+yemek saglayabilirim, evet veya hayir diyecek olmasi da onemli degil. gitsin kullansin. ben hayir diyecegim. evet diyecek olanin da bu hakkini kullanmasini savunurum. cunku demokrasi bunu gerektirir. sanirim bu da, hayircilarin zihniyeti hakkinda kucuk bi ipucu verebilir.
  biz terorist degiliz.

  yarin editleyip sozluk disi icin e-mail vericem simdi ugrasamam uykum var.

  edit: e-mail superstupidd2@gmail.com

  7kisi oldu acele edin:)

  edit2: hani hepiniz 10bin+ maaş alan beyaz yakalılardınız lan:) yoğun talep var, benden bu kadar. yardımcı olmak isteyen varsa bana yazsın yönlendireyim, nakit gönderme yok sadece bilet alıyoruz gidiş dönüş. cepteteb veya enpara hesabı olanlara max 10-20 tl de yemek parası isteyen gönderebilir. hayırlı haftasonları.

 • 15 senedir ülkeyi tek başına yöneten bir iktidarın "böyle rahat ve istikrarlı olmuyo ya" deyip, daha sınırsız yetkiler talep ettiği referandumun tahminleri. şahsi tahminim;

  hayır: 59,8
  evet: 40,2

  açıkçası böyle bir tabloya bile pek sevinemeyeceğim. zira ülkenin aşağı yukarı %40'nın hala diğer insanların yaşadığı mağduriyetlere bir empati geliştirememiş olmaları canımı çok sıkıyor.

 • yüzdesini bilmem ama halk anayasa teklifini kesinlikle reddedecek. daha sonrasında ise parlamenter demokrasimizin zayıf yanları tartışmaya açılacak ve tüm partilerin ve diğer paydaşların katılımıyla doğru düzgün bir anayasa yazılacak ve halkın önüne tekrar getirilecek. mutlak kuvvetler ayrılığına ve hukukun üstünlüğüne dayanacak olan bu yeni anayasa teklifine halk büyük bir farkla evet diyecek ve güzel ülkemiz güneşli yarınlara yelken açacak.

  sonra birden uyanıyorum ve bir bakmışım ki tam tersi olmuş. ama rüyası bile güzel öyle değil mi?

  zorunlu hatırlatma: mutlaka sandığa gidin. gittikten sonra da oylar sayılırken sakın ola sandıkları boş bırakmayın.

 • oha...az önce rüyamda çok net şekilde, sabah gazetesine ait şöyle bir başlık gördüm ""seçimde fetö parmağı"".

  yemin ediyorum seçim oldu bitti ve hayır çıktı zannedip o sevinçle uyandım, hayatım boyunca bu kadar gerçekçi, adeta hd kalitede rüya görmüşlüğümün sayısı ya iki ya üçtür bu güne kadar. belki de günlerdir yapılan yayınlardan etkilendim ve bilinçaltım da bana "anca rüyanda görürsün bu sonucu" demek istedi, bilemiyorum.

  birde ya 57 ya da 27 sayısını gördüm ama sevinme kısmıyla meşgulken kafam karıştı, unuttum...57 ise oyların oranı, 27 ise de herhalde haberin yapıldığı tarih filandır diye düşünüyorum (27 nisan vb.).

  doğru çıkarsa gelir mehdiliğimi ilan ederim yalnız ona göre *

 • olay yerel veya genel seçimlerde %45 alacak olmaları değil koçum.

  olay, ona her istediğini yapamayacağını göstermek.

  olay, 7 haziran seçimlerinden sonraki gibi tutuşmasını görmek.

  olay, türkiye cumhuriyeti'nin babadan oğula yönetilmeyeceği gerçeğini yüzüne vurmak.

  ha şöyle bir şey var, varsın biz göt olalım. ama seçimde istediğini alamayınca "türkiye kaosu seçti" deyip etrafta bomba patlatmaca yok, tamam mı?

 • evet %44
  hayır %56

  etrafı iyi gözlemlediğimi düşünürüm. pek çok farklı, her mezhepten yeri de gezdim son zamanda. milletin bu adamlara olan bitmez sandığımız güven ve tahammülünün bitmeye başladığını sevinçle görüyorum.

  eskiden dindar olan herkes akp'yi desteklemek zorunda hissediyordu kendini. şimdi camiden çıkıp verilen evet broşürünü göstere göstere yırtan dayılar gördüm. kapalı ablaların "hayır dimi" diye gülerek broşür aldığını gördüm. gerçek milliyetçilerin hiçbiri recep tayyip erdoğan'ın getirdiği sistemi, atatürk'ün getirdiği sisteme tercih etmeyecek zaten.

  izmir marşı'nın popüler olması, tribünlerde mustafa kemal'in askerleriyiz diye bağırılması diğer göstergeler. bu memleketin insanı ne zaman bunalsa atatürk'ü daha çok hatırlar. bunlar tarihin bize gelecekle ilgili söylediği şeyler.

  bu millete ne konuda sallarsanız sallayın ama büyük çoğunluğunun atatürk sevgisini sorgulamayın. kandırılamayacakları tek konu budur belki de.

  atatürk'ün kurmuş olduğu yönetim sistemini değiştirmek direkt olarak atatürk'ü karşıya almak anlamına gelir. ve mustafa kemal atatürk, türkiye cumhuriyeti'nde müdahil olduğu her seçimi sonsuza kadar kazanacaktır. müsterih olun.

 • anket sonuçlarının ak parti tarafından açıklanamamasının bir sebebi var ki o sebep hepinizin de * bildiği gibi demokrasi değil, geride olmaları.

  söylem değişiklikleri de bu tezi kanıtlar nitelikte.

  gelen anket sonuçları ortada. adını verip rencide istemediğim şirket gibi iki ondan bi ondan alayım şuraya koyayım hükümete yaranayım anketi yapmayan bütün firmalar da hayırın önde olacağı görüşünde fakat bir başka nokta daha dikkat çekici ki o da hayır diyenlerin inancındaki zayıflık.

  hayır diyenlerin bir kısmı da sonuçların hayır lehine olacağına inanmıyor. buna öğrenilmiş çaresizlik diyebiliriz.

  burada temel nokta şu, sandığa gittiğinde yine ak partiye oy verecek kitleler bu kadarı da fazla diyor gerçek anlamda.

  bir noktayı ihmal etmemekte fayda var, bu ülkenin insanı bu ülkeyi sever ve içeride biz birbirimizi yesek de cumhuriyetine sahip çıkmakta kararlı duruşunu bozmaz.

  bugün cumhurbaşkanının 5 yaveri de fetöden içeride. neden önemli bu? çünkü cumhurbaşkanı yaverlerini doğrudan kendi seçer, kimse müdahale edemez.

  düşünün seçtiği başkan yardımcıları ve bakanların da fırsat kollayan kripto fetöcüler olma ihtimali yok mu? bu millet bunu hesap ediyor, buna gerçekten inanın.

  cumhurbaşkanından sonrası ise malum daha büyük bir karanlık. ne olacağını kimse kestiremiyor.

  tüm bu şartlar altında benim temennim %75 hayır olsa da, gerçek sonuç %52-53 bandından bir hayır çıkacağıdır.

  insanların yalnızca bir kısmı referandumun hükümet veya cumhurbaşkanının şahsıyla ilgili olmadığını bilmiyor. gerisi bunun farkında ve gerekli tedbiri sandıkta alacak, 7 haziranda ortaya koyduğu tavrı yeniden koyacaktır.

  kimse kaderini bir kişinin eline bırakmak istemez ve teklik yalnızca yüce yaratıcıya, allah'a mahsustur.

  trollerin her akşam buraya gelip moral bozma çabalarından ve deşip de bir şeyler bulmak çabalarından da anlamış olmanız gerekirdi bunu zaten *

  şuraya bir sloganik ekleme yapayım editi: inancınızı kaybederseniz umudunuzu, umudunuzu kaybederseniz özgürlüğünüzü kaybedersiniz! yapmayın. muhtaç olduğunuz kudretin yerini siz de benim kadar iyi biliyorsunuz!

 • sizin hala umudunuz mu var diyenler olmasa şu şekilde olacak sonuçlardır:
  %55 hayır %45 evet
  evet amınakoduğum benim hala umudum var ve herzaman olacak.

 • burada evet çıkacak diyenlerle iddiaya girmek isterim şartları onlar belirlesin hem de.

  hodri meydan.

  44 evet 56 hayır